«Конотопська битва.  Імені Виговського», або  Історичні паралелі  безперспективності  московитів

«Конотопська битва. Імені Виговського», або Історичні паралелі безперспективності московитів

Полтавці першими в Україні мали змогу подивитися допрем’єрний показ документального фільму «Конотопська битва. Імені Виговського». Його створено кіностудією «Кінематографіст» Національної спілки кінематографістів України на замовлення Міністерства культури та інформаційної політики. Благодійно-просвітницький захід організували волонтери і патріотична громадськість спільно з благодійним фондом «Карітас». Усі зібрані кошти передадуть на лікування ветеранів російсько-української війни у Полтавському військовому шпиталі. До популяризації заходу долучився Північно-східний міжрегіональний відділ Українського інституту національної пам’яті.

Документалісти вибудували стрічку в такий спосіб, що розповідь про події війни між Гетьманщиною і Московським царством і зокрема Конотопської битви 1659 року перегукуються з кадрами про воїнів сучасної російсько-української війни з 5-ї окремої мотопіхотної бригади імені гетьмана Івана Виговського. Оповідачами фільму стали сумський краєзнавець, учасник АТО Олег Корнієнко, кандидат історичних наук Олексій Сокирко, кандидат історичних наук Кирило Галушко, Герой України, ветеран війни з Росією генерал Ігор Гордійчук та відома письменниця, Шевченківська лауреатка Оксана Забужко. А про Гадяцький договір як конфедеративний союз з Польщею і Литвою та спробу повернення України-Гетьманщини до Європи і відтак причину тодішньої московської агресії у фільмі розповідає гадяцький краєзнавець і активіст Олександр Зозуля. До речі, епізоди фільму знімалася на Полтавщині – у селі Красний Кут неподалік Гадяча. Лейтмотив стрічки: Крим – це Україна, а кримський хан та українські козаки – союзники у боротьбі проти спільного ворога.
Після презентації відбулося громадське обговорення, спілкування глядачів з режисером фільму Олегом Володкевичем та творчою групою. «Стрічку не встигли показати глядачам через карантин. Допрем’єрний показ у Київському будинку кіно був перенесений з відкритою датою. Тож вирішили презентувати його у Полтаві», – розповіла ініціаторка презентації Людмила Верещагіна. «Тема фільму актуальна, бо війна, яка відбулася 360 років тому, і сьогоднішня війна співзвучні. Ми мусимо про це говорити, показувати, розказувати, а особливо у школах», – наголосив режисер Олег Володкевич.
Про свої враження від фільму та історичне значення знаменитої Конотопської битви – блискучу перемогу українсько-татарського війська під командуванням гетьмана Івана Виговського над елітними військами московського царства у 1659 році – говорили голова підкомітету з питань культурної політики Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики Микола Княжицький, очільник крайової «Просвіти», народний депутат України кількох попередніх скликань Микола Кульчинський.
Співробітник Північно-східного відділу, регіональний представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській області Олег Пустовгар акцентував увагу присутніх на чітких паралелях між московсько-козацькою війною та сучасною російсько-українською війною.

Північно-східний міжрегіональний відділ УІНП.

Поділися:

Добавить комментарий