Континенти і книги –  очима художника

Континенти і книги – очима художника

Твори одного з наймаститіших вітчизняних графіків, члена Національної спілки художників та члена Національної спілки журналістів України Віктора Кузьменка продовжують розпочату минулого року мандрівку містами нашої країни. На початку березня виставкова експозиція «По країнах і континентах» завітала до Полтавського художнього музею (Галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка.

Виставка задумана як своєрідний зріз творчості Віктора Кузьменка і представляє його в кількох іпостасях. По-перше, як художника-мандрівника, який відвідав протягом 1960 – 2010 років понад 50 країн світу. По-друге, як авторитетного художника-оформлювача, ілюстратора понад 400 книг вітчизняних і зарубіжних авторів, а також низки літературно-художніх журналів.
На картинах майстра оживають його враження й роздуми від подорожей Бразилією, Аргентиною, Перу, Узбекистаном, Румунією, Німеччиною, Латвією… У кожній роботі, як зауважила директор Галереї мистецтв Ольга Курчакова, – не тільки тонке відчуття культури народів цих країн, а й розпізнання кольору, смаку, аромату кожного окремого куточка нашої планети, занурення у радощі й болі, якими живуть люди на рідній їм землі.
Цікаво, що захоплення мандрівками й книгами визначили життя Віктора Кузьменка, а народився він у 1939 році, ще з юних літ. Син військового звик до безкінечних переїздів родини з одного краю колишнього Радянського Союзу до іншого й полюбив магію знайомства з новими містами. Зачарованість створенням книги привела його на навчання до Львівського поліграфічного інституту імені Івана Федорова, який він закінчив 1967 року за спеціальністю «Художня графіка».
Із перших кроків у професії Віктор Кузьменко тяжів, як відзначають дослідники, до нової поетики й складної образності, що проклали йому дорогу в захоплюючий світ колажу. Оригінального художника помітили й гідно оцінили такі солідні видавництва, як «Веселка», «Дніпро», «Музична Україна» тощо. Не в останню чергу завдяки його майстерному художньому оформленню мільйони читачів ще більше прикипали до книг Олеся Гончара, Павла Загребельного, Бориса Олійника, Вільяма Фолкнена, Габрієля Маркеса та ще десятків інших знаменитих авторів. У нерозривному тандемі «письменник-художник» Віктор Кузьменко вміє підніматися над фабулою і осмислювати у графічній техніці внутрішню напругу твору, психологічний стан героїв.
Серед фундаментальних робіт, над якими працював В.Кузьменко, – видання «Національна опера України» відомого театрознавця Ю. Станішевського, присвячене сторіччю Київського оперного театру імені Т. Г. Шевченка.
Відвідувачі виставки картин художника в Полтаві поринають не тільки в незвичайну подорож «континентами і країнами», а й у не менш «екзотичний» творчий світ експерименту Віктора Кузьменка в різних техніках графіки і живопису.

Тетяна ПЕТРЕНКО
Журналіст

Поділися:

Добавить комментарий