Для збільшення виробництва зерна та отримання іншої якісної сільськогосподарської продукції треба утримувати поля чистими від бур`янів, адже загальновідомо, скільки поживних речовин, життєдайної вологи й інших ресурсів забирають рослини-паразити з грунту. Особливо небезпечними є так звані коренепаросткові бур`яни, бо знищення їх потребує великих затрат енергії, часу й коштів.
Основні представники цього типу рослин, що часто зустрічаються у наших краях, – це осот рожевий, берізка польова, молочай, жовтий осот польовий, гірчак звичайний, пирій повзучий. Характерна особливість цих рослин – усі вони мають дуже міцну кореневу систему, що здатна проникати в грунт на глибину від 1 до 9 метрів, залежно від виду чи умов проростання. Крім того, всі коренепаросткові бур’яни розмножуються як вегетативно, так і насінням. Бруньки головного кореня і всієї кореневої системи цих рослин-паразитів здатні утворювати нові паростки протягом усього вегетативного періоду. Кількість бруньок дуже велика. Так, наприклад, відомий усім осот рожевий утворює їх близько 1800 штук на площі 1 м2. Від вертикальних коренів відростають горизонтальні, що потім круто згинаються і далі ростуть униз, все більше розростаючись.
Основне завдання під час знищення цих бур`янів полягає в тому, щоб не допустити накопичення поживних речовин у їх підземних органах. Саме для цього в післяжнивний період, коли в більшості представників цього типу бур’янів відбувається інтенсивний відтік поживних речовин із надземних органів у підземні, потрібно обробляти грунт якомога глибше, знищуючи і надземну масу, подрібнюючи підземну частину рослин як шляхом застосування агротехнічних заходів, так і гербіцидів суцільної дії з подальшим їх поєднанням.
Нині на ринку хімічних препаратів асортимент гербіцидів для знищення багаторічних коренепаросткових бур`янів досить великий і постійно розширюється. У «Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» та щорічних доповненнях до нього можна знайти ці препарати. Це, як правило, гербіциди, виготовлені на основі ізопропіламінної солі гліфосату – Раундап макс, в.р.; Ураган форте 500 SL в.р.к.; Гліфос супер, в.р. тощо. Ці препарати застосовують переважно у післязбиральний період, тобто у другій половині літа, але не пізніше, ніж за два тижні до висівання чи висаджування культурних рослин.
Пояснюється це тим, що в більшості багаторічних бур`янів саме в другій половині літа та в ранньоосінній період відбувається відтік поживних речовин у кореневу систему, разом із ними після обробки туди переміщуються і гербіциди. Вони пошкоджують точки росту бур`янів, унаслідок чого ті й гинуть.
Багаторічний досвід показує, що доволі ефективними у боротьбі з бур`янами в посівах колосових культур є гербіциди хімічної групи сульфонілсечовини – Гроділ максі 375, о.д.; Лінтур 70, в.р.; ПІК 75 , в.г.. У посівах кукурудзи відмінно зарекомендував себе гербіцид МайсТер, в.г. (разом із прилипачем Актироб), а також Базис, в.г. (прилипач Тренд 90). Ці хімікати потрібно застосовувати в період активної вегетації культур для максимального очищення полів і городів від цих злісних коренепаросткових бур`янів.
Найпоширенішими і найбільш ефективними серед гербіцидів, що використовуються для знищення осотів (як жовтого, так і рожевого) є Лонтрел А 300, в.р. або ж Лонтрел Гранд та їхні аналоги. Ці препарати потрібно застосовувати під час вегетації зернових колосових культур, кукурудзи, цукрових буряків, ріпака, злакових трав, капусти, часнику, цибулі й деяких інших рослин у фазу розетки згаданих бур`янів із обов`язковим дотриманням санітарно-гігієнічних норм, правил та регламентів застосування пестицидів згідно з «Переліком пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».
На присадибних ділянках слід застосовувати лише препарати, дозволені для роздрібного продажу, із дотриманням вказаних норм застосування.
Василь БАГНО
Провідний спеціаліст управління фітосанбезпеки ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області