Корисні справи добром наповнюють серця

Корисні справи добром наповнюють серця

Граминка доброї справи важить більше, ніж кілограм золота, говорив свого часу видатний мислитель Мігель Сервантес. Іще приємніше, коли ця добра справа – не одноразова акція, а потужна співпраця, яка змінює на ліпше життя цілої громади. Саме такий довгостроковий проект презентували нещодавно у Чернишівці Миргородського району, де з ініціативи ТОВ «Агрофірма «ім. Довженка» агропромхолдингу «Астарта-Київ» відкрили Центр соціальних послуг, аналога якому наразі немає на Полтавщині.

Від задуму – до реалізації грандіозного проекту

Ідею створення такого закладу подали місцеві жителі, які просили керівництво громади й аграріїв, які господарюють на цій території, відкрити фельдшерський пункт. На жаль, у селах Товсте, Чернишівка і Григорівщина, які увійшли до складу Шишацької громади, досі не було ні ФАПу, ні якогось осередку, де б могла працювати мобільна група Територіального центру надання соціальних послуг Шишацької селищної ради. Проводилась відповідна підготовча робота, питання виносилося на обговорення селищної ради. Проект нарешті стартував у 2019 році. Центр надання соціальних послуг вирішили облаштувати у приміщенні колишньої школи, яку років тридцять тому закрили. У 2019-му спрямували 200 тисяч гривень лише на виготовлення проектно-кошторисної документації, а наступного року почалася реконструкція. За понад 800 тисяч гривень замінили вікна, двері, систему опалення, перепланували кімнати. Пандемія коронавірусу дещо пригальмувала хід робіт, але у зв’язку з постійним ростом цін на будівельні матеріали, щоб об’єкт не став черговим «довгобудом», його вирішили завершити цьогоріч.
«Компанії «Астарта-Київ» виповнилося вже 28 років. Лише за останні п’ятнадцять років нашої діяльності на соціальні інвестиції було спрямовано понад 23 мільйони доларів. Це при тому, що сплачено 372 мільйони доларів податків, – наголосила директорка департаменту по роботі з персоналом, корпоративного партнерства та комунікацій агропромхолдингу «Астарта-Київ» Світлана Мозгова. – Якщо раніше ми діяли за принципом: громада звернулася – «Астарта» допомогла, то вже років сім у програмі нашої діяльності взаємовигідне партнерство – стратегія агропромхолдингу «Астарта-Київ». Ми налагодили дуже тісну співпрацю з громадами, беремо участь у створенні соціальних паспортів, у визначенні точок росту громад. Намагаємося максимально предметно й ефективно реалізовувати розвиткові кошти, створюючи саме такі великі проекти. Ми розуміємо, що це в довгостроковій перспективі сприятиме стабільному розвитку громад. Наш агропромхолдинг є національною компанією, і саме такі компанії дають можливість Україні формувати європейські стандарти, дбаючи про національні інтереси.
Новий Центр соціальних послуг у Чернишівці – не просто черговий плановий захід. Заклад покликаний служити людям, забезпечуючи широкий спектр послуг, і це вже принципові структурні зміни роботи в громаді. Бо в пріоритеті людина, її потреби. Бо потрібно не тільки лікувати населення, а забезпечити якісну профілактику захворювань. Важливо й те, що тут буде надаватися психологічна допомога. Адже фізичне здоров’я людини безпосередньо залежить від її психологічного стану. Сам центр – яскравий приклад того, як формувати розвиток громади. Хочеться, щоб він став прикладом для всієї держави. Відрадно, що ми переходимо до такої роботи, коли вже не «гасимо пожежі», не «розгрібаємо завали», а оперативно реагуємо на потреби громад – діємо на випередження».
Як розповів генеральний директор ТОВ «Агрофірма «ім. Довженка» Сергій Жилін, на території цих невеликих сіл проживає багато колишніх працівників та пайовиків. Більша частина з них – люди пенсійного і передпенсійного віку. Найбільше їх турбувало те, що в окрузі не можна отримати навіть порівняно простих медичних послуг. Адже, щоб прокапатися, зробити ін’єкцію, треба було їхати у Шишаки. А для цього у селян часто немає змоги, постійне рейсове сполучення з віддаленими селами відсутнє. Сподіваємося, що новозбудований центр зніме таку соціальну напругу.
«Спочатку мова йшла лише про відкриття ФАПу. Згодом виник задум створити свого роду соціальну кімнату, де б люди змогли збиратися, проводити масові заходи. За попередніми розрахунками його бюджет склав п’ять мільйонів гривень. Звісно, сума завелика для нашого агропідприємства. Тоді було вирішено провести роботи за прикладом співфінансування спільно з селищною радою.
Вирішили задіяти приміщення старої школи, яку в 1960-х відкрив місцевий колгосп. Приміщення зручно розташоване – біля автодороги, якою їздять туристи у музей-садибу Миколи Гоголя. Захаращений пустир, адже на момент реставрації від школи залишилися лише капітальні стіни та фундамент, справляв на мандрівників гнітюче враження. Тож з користю для громади ми вирішили привести і будівлю, і навколишню територію до ладу і докорінно змінити місцевий пейзаж. Агрофірма взяла на себе перекриття даху і найбільш затратні внутрішні роботи, інше – селищна рада. Частину школи, старі та складські приміщення демонтували. Залишили лише ті кімнати, які найбільш підходили під потреби нового закладу», – повідомив Сергій Жилін.

Символ відродження – відновлена криниця

Центр уже почав приймати перших відвідувачів. Наразі він займає площу понад 300 квадратних метрів. Левову частку робіт було проведено цьогоріч. Віднедавна комунальна установа набула сучасного вигляду як ззовні, так і всередині. Понад 1 мільйон 200 тисяч гривень було спрямовано на внутрішні роботи, упорядкування території. У приміщення провели Інтернет, опалення, воду, встановили систему відеонагляду. Заклад доступний для людей поважного віку та людей з інвалідністю – всі вимоги щодо інклюзивної доступності враховані під час реконструкції. Також у ході відновлювальних робіт на цій території знайшли стару криницю, яку вирішили зберегти і облаштувати. Вона – як символ відродження і оновлення.
Спектр послуг, які надають у центрі, досить широкий: від медичних процедур до фізіотерапевтичних та психологічних. У цьому ж приміщенні працюватимуть кризова кімната, Університет третього віку, соціальна перукарня та соціальна швачка, масажист, виїзна група шишацького терцентру. Також за графіком прийматимуть юрист, фахівець з Пенсійного фонду. Частково заклад візьме на себе і функції Центру надання адміністративних послуг, якщо вони стосуватимуться соціальної сфери.
«Наша мета – забезпечення місцевих мешканців рядом соціальних послуг. Коли люди змушені їздити у Миргород чи Шишаки, вистоювати у чергах за довідками, це неправильно, – говорить директорка комунальної установи Світлана Васильченко. – Селяни, як то кажуть, у себе вдома зможуть оформлювати субсидії, різного роду допомоги, відновлювати втрачені документи, отримувати роз’яснення спеціалістів. Тут починає працювати і центр соціально-психологічної допомоги постраждалим від сімейного насильства. На жаль, у сучасних непростих реаліях життя спостерігається і насильство проти людей похилого віку. Сучасний конференц-зал центру плануємо використовувати також для проведення психологічних тренінгів, для роботи місцевого психолога, яка пройшла профільне навчання. Також у громадах області ми єдиний центр, де є кризова кімната для цілодобового перебування з харчуванням двох осіб однієї статі або матері й дитини. Ми можемо надати притулок на три дні, а якщо потрібно більше часу – передати їх під опіку благодійної організації «Світло надії», що в Полтаві. Також у нашому розпорядженні соціальне таксі для людей з інвалідністю, яке ми отримали в рамках перемоги в конкурсі державних грантів. Підвезення відбувається за графіком. Інтегровані медичні послуги будуть наближеними саме до жителів маленьких сіл».
Не менш важливим є створення нових робочих місць у селі. У новому центрі постійно працюватимуть вісім місцевих жителів. Мрія, яка раніше здавалася нездійсненною, стала реальністю. Керівництво громади щиро цьому радіє.
«Нині на органи місцевого самоврядування покладено більше повноважень, тому прийшов час визначати і розставляти пріоритети: що важливіше зробити? Покласти десь нову бруківку, поставити новий фонтан чи урну або ж сконцентрувати кошти й зробити масштабну справу, яка б була корисною і нині, й у перспективі. У нас пріоритет – турбота про людей поважного віку та дітей з інвалідністю. Саме приміщення розробляли таким чином, щоб збільшити кількість послуг для них на місцях. Щоб батькам не доводилося везти дитину на реабілітацію у Миргород, а такі ж умови були вдома. Якщо в таких населених пунктах, як, приміром, Чернишівка, створювати «оази добрих справ», то віддалені села матимуть перспективу. Дуже добре, що є співпраця і порозуміння з місцевою агрофірмою, яка допомогла нам реалізувати ще одне добре починання. Ми ні в якому разі не збираємося зупинятися на досягнутому, збережемо все, що вдалося створити, і будемо розвиватися», – наголосив голова Шишацької селищної ради Олександр Тутка.

«Ми зобов’язалися допомагати громадам, на території яких працюємо»

Шишацька громада – одна з кращих на Полтавщині як за фінансовими показниками, так і за розвитком соціальної сфери. Наразі вона складається з 13 старостинських округів, тут проживає майже 19 тисяч людей. Чималою мірою своєю успішністю громада завдячує агрофірмі, яка значні кошти спрямовує на соціальні потреби. Довгострокове партнерство з громадами для флагмана аграрної галузі Полтавщини – не порожні слова.
Окрім центру надання соціальних послуг, в Шишацькому краї нині реалізується ще один масштабний проект – термомодернізація дитячого садочка «Журавка», що у селі Хвощове. Щодо інших громад, яким допомагає підприємство, то на умовах співфінансування облаштовано парк у Сергіївській ОТГ, закуплено тренажери у спортивний зал у селі Човно-Федорівка Опішнянської ОТГ. Тривають ремонти ФАПів у селах Діброва і Надежда Диканської громади. Незабаром розпочнеться ремонт дороги у Лютеньці. Всі кошти, спрямовані на підтримку сіл, використовуються повністю для розбудови інфраструктури. Тож попереду багато нових перспективних справ.
***
Відкриття Центру соціальних послуг у Чернишівці аграрії спільно з керівництвом громади приурочили до Дня села. На свято запросили приватних підприємців, народних умільців та місцевих артистів, дітей розважали аніматори. Керівники громади та агрофірми привітали усіх місцевих жителів і гостей зі святом, вручили почесні відзнаки й подарунки, подякували всім, хто бере активну участь у житті рідного краю. Було й частування запашним короваєм та козацьким кулешем.

Юлія ХОМЕНКО.

Поділися:

Добавить комментарий