Корисний для  щитовидки

Корисний для щитовидки

«Чи можна використовувати дрік красильний для лікування щитовидки?»
Т. С. ШИМКО.

Дрік красильний (жовтило; дрок красильный; Genista tinctoria) – кущ родини бобових. Стебла прямостоячі, ребристі, 40–80 сантиметрів заввишки. Листки чергові, коротко-черешкові, прості, цілісні, лінійно-ланцетні, загострені, голі або трохи опушені, з двома шиловидними прилистками. Квітки великі, неправильні, яскраво-жовті, у верхівкових багатоквіткових китицях. Плід – біб. Цвіте у червні-липні.
Росте дрік красильний по всій території України (на півдні – рідко) в соснових і мішаних лісах, на узліссях, серед чагарників. Вирощують як фітомеліоративну й декоративну рослину.
Використовують насіння і траву рослини, які заготовляють під час цвітіння. Зрізують верхівки стебел до 15 см завдовжки. Сушать у затінку на відкритому повітрі або в приміщенні, яке добре провітрюється. Сухої сировини виходить 20 відсотків. Рослина неофіцинальна.
Трава містить алкалоїди (спартеїн, цитизин, метилцитизин та інші), флавонові глікозиди лютеолін і геністеїн, органічні кислоти, ефірну олію (0,02–0,03%), барвник скопарин, тритерпенові сапоніни, гіркоти, слиз та мінеральні солі.
Експериментально з’ясовано, що препарати дроку красильного ефективні при стійких маткових кровотечах. У народній медицині рослина відома як сечогінний, жовчогінний, судинозвужувальний, проносний, заспокійливий, кровоспинний та кровоочисний засіб. Препарати трави використовують при всіх видах жовтяниці, при серцевій недостатності зі зниженим тиском крові, водянці живота, геморої, при хворобах щитовидної залози (зоб, мікседема, гіпотиреоз), рахіті, при запаленнях нирок і сечового міхура та для лікування захворювань шкіри. Насіння корисне при нирковокам’яній хворобі.
Внутрішньо відвар трави (столова ложка трави на склянку окропу, кип’ятять, поки не залишиться третина рідини, охолоджують і проціджують) вживають при водянці живота і закрепі по 2 столові ложки через кожні дві години, поки не почне проносити й гнати сечу (такі прийоми повторюють через день).
Настій трави (3 столові ложки трави на склянку окропу) п’ють по столовій ложці тричі на день при маткових кровотечах. Настій чайної ложки трави на склянці окропу випивають за день.
Зовнішньо використовують відвар 4 столових ложок трави у літрі води. Його додають до ванни для лікування лишаїв, наривів і золотухи.
Рослина (особливо насіння) отруйна!

Поділися:

Добавить комментарий