Корівка – годувальниця, телятко – її дитятко…

Корівка – годувальниця, телятко – її дитятко…

Обов’язковою умовою отримання високих надоїв від корів є підготовка їх до отелення. По-перше, необхідно своєчасно запустити корову, тобто припинити доїння; по-друге, потрібно добре годувати і доглядати за нею у сухостійний період.
Сухостійний період (від останнього доїння до отелення) повинен тривати не менше 45 – 60 днів. Перед запуском необхідно встановити, по можливості, точну дату отелення корови, керуючись даними про терміни останнього запліднення. Від запліднення до отелення проходить близько 280–285 днів, але можливі й відхилення в менший або більший бік до тижня і більше. Тривалість тільності залежить від породи тварини, її віку, умов годівлі в період тільності, статі й розміру плоду. В корів скороспілих порід (породи молочного напряму продуктивності) період тільності коротший, ніж у пізньоспілих (породи комбінованого та м’ясного напрямів продуктивності). Корови, що виношують бичків, мають довший період тільності. При визначенні дати отелення можна скористатися календарем тільності та отелення корови (див. табл.). За датою отелення розраховується дата бажаного запуску.
За кілька днів до отелення у тварин припухають зовнішні статеві органи, шкіра на них стає рівною, без складок, синюшного забарвлення. З піхви починає виділятися густий слиз. Причому ближче до отелення він ще густішає, а кількість його збільшується. Майже одночасно розм’якшуються тазові зв’язки, тому проміжок від кореня хвоста до сідничних горбів западає. Живіт помітно відвисає. Значно збільшується об’єм вим’я, а за день-два до отелення з нього починає виділятися молозиво. З цього часу потрібно особливо уважно стежити за станом та поведінкою тварини, особливо нетелей. Щоб привчити нетель до доїння після отелення, треба систематично робити їй масаж вимені, що позитивно позначається на її стані.
В останні 7–10 днів до запланованого отелення норму кормового раціону слід знизити, кількість комбікорму не повинна перевищувати 1–2 кг, а соковиті корми необхідно виключити з раціону повністю. У цей час корові потрібно давати хороше бобове або злакове сіно досхочу і напувати теплою водою не менше трьох разів на добу.
Приміщення корівника повинно добре освітлюватися і не мати протягів. Його слід ретельно вичистити, вимити і продезінфікувати 20%-ним розчином свіжогашеного вапна або 5%-ною карболовою кислотою; підлогу стелять товстим шаром підстилки з сухої і чистої соломи. Підготовлюють креолін або лізол, розчин йоду або калію марганцевокислого, кухоль, ножиці, мило, рушник та чисту мішковину.
При появі ознак початку отелення задню частину тіла корови ретельно обмивають теплою водою з милом, потім – 2–3%-ним розчином лізолу і обтирають насухо чистою ганчіркою, а зовнішні частини піхви обмивають розчином калію перманганату (1 г на 1 л води).
Корова починає проявляти характерне занепокоєння, частіше лежить, озирається на живіт, мукає, лягає і знову встає, часто мочиться, тупає ногами. У цей період потрібно дотримуватись тиші, встановити постійне спостереження за станом тварини. Отелення починається з появи потуг, які періодично повторюються. Зазвичай отелення проходить без особливих ускладнень, швидко, без сторонньої допомоги. Спочатку з піхви показується частина міхура з навколоплідними водами. При нормальному положенні теляти міхур зазвичай розривається сам, даючи можливість вийти навколоплідним водам (але якщо цього не сталося, його обов’язково розривають, інакше теля захлинеться), після чого з’являються передні ніжки, а потім голова, що лежить на них. При нормальних родах плід може виходити передніми або задніми ногами. У першому випадку спочатку з’являються передні ноги підошовками вниз, а потім голова, в другому – плід виходить задніми ногами, підошовками догори.
Найчастіше корови розтелюються, лежачи на лівому боці, але деякі з них під час отелення стоять. У цьому випадку теля, що виходить, потрібно підтримати, щоб воно не забилося при падінні з висоти. Прийняти теля необхідно на підготовлену чисту мішковину, розіслану поверх шару соломи. Ніздрі, рот і вуха теляти очищають чистою ганчіркою, видаляючи навколоплідний слиз, щоб новонародженому дати можливість вільно дихати. Пупковий канатик (якщо він сам не відірвався) слід обірвати руками або перепиляти тупим ножем на відстані 10–12 см від черева теляти. З пуповини, що залишилася, видаляють залишки крові, перев’язують і обробляють її настійкою йоду. Потім теля переміщують ближче до голови корови, щоб вона могла його облизати. При облизуванні корова очищає новонародженого від навколоплідного слизу, масажує його тіло, що благотворно позначається на його кровообігу та диханні.
Після облизування теля швидко обсихає і встає на ноги. Як тільки воно підніметься, його слід помістити в окрему, заздалегідь підготовлену клітку чи інше приміщення.
Корова повинна обов’язково облизати теля, тому що в навколоплідній рідині, що покриває новонародженого, містяться гормони, які позитивно впливають на виведення зі статевих шляхів посліду і стимулюють відновлення нормального стану матки після отелення. Можуть бути випадки, коли корова не облизує теля. Примушувати її це зробити не слід. Теля ж необхідно добре протерти, промасажувати все його тіло мішковиною, а потім помістити для обсихання в тепле місце. Для обігріву можна використати рефлектор.
Отелення закінчується через 30–60 хвилин, але може тривати інколи до 6–8 годин. Нерідко у корови буває важкий перебіг отелення через неправильне розташування плоду в утробі матері. Наприклад, можуть бути зігнуті передні кінцівки або відкинута набік чи назад голова. В цьому випадку потрібно обережно відштовхнути плід назад і виправити його ноги або голову в нормальне положення. Якщо теля розташоване до виходу з піхви задом, його необхідно повернути спиною вгору і звільнити задні ноги, витягнувши їх вперед до виходу з піхви. У випадку, коли отелення затягується, звертаються за допомогою до ветеринарних спеціалістів.
Утруднене отелення може бути через слабкі потуги або великі розміри плоду. У таких випадках на обидві кінцівки теляти накладають мотузкові петлі й обережно тягнуть його вперед і вниз. Умови витягування повинні збігатися з природними потугами корови.
При важких пологах теля може народитися без ознак дихання. У такому разі треба швидко видалити слиз із носа та рота і зробити йому штучне дихання, періодично стискаючи та опускаючи грудну клітку.
Після отелення у корів обмивають теплою водою з милом забруднені ділянки тіла і витирають їх чистим рушником. Зразу ж видаляють гній і забруднену підстилку, стелять товстий шар свіжої соломи. Якщо послід не відокремився, відривати його ні в якому разі не можна. Зазвичай він відокремлюється сам через 2–6 годин після отелення. Послід виносять з приміщення і закопують.
Корови після отелення відчувають велику спрагу, тому через 30–40 хвилин після родів їх обов’язково напувають теплою водою (25–30°С) або дають підсолене пійло, приготовлене з вівсянки чи пшеничних висівок (100–200 г на відро води). В годівницю кладуть сіно, краще злакове.

Дмитро БІЛАЙ,
магістр із технології виробництва
та зберігання продукції тваринництва.

Календар тільності та отелення корів

Дата осіменінняЧас отеленняДата осіменінняЧас отелення
СіченьЖовтеньЛипеньКвітень
1

10

20

7 – 13

16 – 22

26 – 31

1

10

20

6 – 11

15 – 20

25 – 30

ЛютийЛистопадСерпеньТравень
1

10

20

7 – 13

16 – 22

26 – 30

1

10

20

7 – 12

16 – 21

26 – 31

БерезеньГруденьВересеньЧервень
1

10

20

5 – 11

14 – 20

24 – 30

1

10

20

7 – 12

16 – 21

26 – 30

КвітеньСіченьЖовтеньЛипень
1

10

20

5 – 10

14 – 19

24 – 29

1

10

20

7 – 12

16 – 21

26 – 31

ТравеньЛютийЛистопадСерпень
1

10

20

4 – 9

13 – 18

23 – 28

1

10

20

7 – 12

16 – 21

26 – 31

ЧервеньБерезеньГруденьВересень
1

10

20

7 – 12

16 – 21

26 – 31

1

10

20

6 – 11

15 – 20

25 – 30

Поділися:

Добавить комментарий