Коронавірус і його наслідки для психіки

Коронавірус і його наслідки для психіки

Коронавірус розділив життя на нашій планеті на «до» і «після». І хоча нині більшість країн світу послаблюють карантин та готуються до відновлення функціонування внутрішніх і зовнішніх економічних процесів, Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) озвучує не вельми оптимістичні прогнози.

У ВООЗ, зокрема, заявили, що коронавірус COVID-19 може стати однією з постійних хвороб людини й ніколи не зникне. Про це на онлайн-брифінгу заявив виконавчий директор Програми ВООЗ із надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров’я Майк Раян, повідомляє Бі-Бі-Сі. «Цей вірус може стати ще одним ендемічним вірусом у суспільстві, і він може ніколи не зникнути… ВІЛ не зникнув, але ми з цим вірусом змирилися», – зазначив пан Раян. Він додав, що навіть якщо буде знайдена вакцина, боротьба з вірусом потребуватиме «величезних зусиль», тож навряд чи хтось може передбачити, коли ця хвороба зникне.
Водночас генеральний директор ВООЗ Тедрос Аданом Гебреісус підкреслив, що вірус все-таки можна контролювати. Відтак схоже, що «масковий режим» і дистанціювання на безпечну відстань залишаться з нами ще надовго, якщо не на завжди. В умовах, що складаються нині через пандемію, важко навіть уявити, коли і як можуть вийти на допандемічний рівень галузі, пов’язані з обслуговуванням населення, такі, як пасажироперевезення, туризм, санаторно-курортне обслуговування, громадське харчування…

Дослідники попередили, що у деяких хворих COVID-19 може розвинутися психоз

Вчені з’ясували, що пандемія коронавірусу може викликати у пацієнтів психоз і призвести до втрати зв’язку з реальністю. Австралійські дослідники дійшли таких висновків після вивчення низки наявних робіт щодо COVID-19 та аналізу наслідків минулих спалахів атипової пневмонії, MERS і грипу. Огляд був опублікований в журналі Schizophrenia Research. «Є помірні докази того, що у невеликої, але важливої кількості пацієнтів розвинеться коронавірусний психоз», – йдеться в матеріалі.
Проблеми із психікою провокують лікарські препарати при терапії у пацієнтів з COVID-19 (певні стероїди), вплив самого вірусу на організм, існуюча раніше уразливість людини до психічного стану і психосоціальний стрес, що виникає у зв’язку з інфекційним захворюванням, а також соціальне дистанціювання через карантин. Про це пише Newsweek.
У дослідженні, проведеному в лютому 2020 року, в регіоні, де був надто поширений COVID-19, повідомлялося про 25-відсотковий сплеск випадків шизофренії та розладів, симптоми якого включають психоз. У цьому дослідженні взяли участь 13783 пацієнтів клініки Xuzhou Oriental. Автори звіту покладали провину на психосоціальний стрес і заходи соціального дистанціювання. Команда вчених нагадує, що зв’язок між вірусними спалахами та психічними захворюваннями було зафіксовано й раніше.
«Зв’язок між інфекцією грипу та психозом було зареєстровано після пандемії іспанського грипу в 18-му столітті, а наступні гострі «психози грипу» були зафіксовані під час численних пандемій», – наголошують вчені.
За словами вченого з австралійського університету Мельбурна Еллі Браун, яка спеціалізується на психозах, COVID-19 – це дуже стресовий досвід для всіх, особливо для тих, у кого «складні проблеми в психічному здоров’ї».
Професор університету Ла Троб у Мельбурні Річард Грей визнав, що COVID-19 – це нове захворювання і вчені наразі недостатньо можуть зрозуміти механізм психологічного впливу, який воно матиме як у короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі.
Слід зауважити, що незабаром після публікації огляду директор департаменту психічного здоров’я Всесвітньої організації охорони здоров’я Девора Кестел сказала, що спричинена коронавірусом криза серйозно вплинула на психічне здоров’я цілих суспільств.

Карантин в Україні: чотири ознаки того, що ваші стосунки дали тріщину

Карантин в Україні, введений у зв’язку із загрозою поширення коронавірусу, як відомо, знову продовжили. Більшість українців виявилися заблокованими зі своїми близькими в чотирьох стінах, і для багатьох таке «ув’язнення» стало серйозним випробуванням. Як стверджують психологи, для деяких пар таке проведення часу стало лакмусовим папірцем для перевірки міцності стосунків.
Зараження вірусом загрожує фізичному здоров’ю, а токсичні стосунки – психічному. І від них не захиститися рукавичками та маскою. Екстрена самоізоляція загострила конфлікти в парах. І як зрозуміти: ваші стосунки зіпсувалися в умовах карантину чи вони завжди були нездорові?
Психолог Наталя Підлісна розповіла в програмі «Ранок з Україною», як розпізнати причину погіршення стосунків – у результаті стресу чи вони завжди були «токсичними». Також вона назвала 4 ознаки стосунків, які не мають майбутнього.
Перша – паразитування. Коли ви відчуваєте себе вдома служницею, а вашого партнера це влаштовує. Він живе собі на втіху і не збирається нічого міняти. Влаштуйте йому перевірку.
«Скажіть, що із завтрашнього дня ви збираєтеся обслуговувати тільки себе, протримайтеся у своїй рішучості кілька днів. І вам багато що стане зрозуміло», – порекомендувала Наталя Підлісна.
Ще одна ознака – неможливість поговорити про проблеми у парі.
«Коли ви намагаєтеся говорити, а людина не хоче розмовляти про проблеми, це свідчить про те, що вашому партнеру не важливий ваш комфорт. Йому комфортно у вашому дискомфорті», – пояснює фахівець.
А ви тим часом відчуваєте відчай і безпорадність, адже всі ваші спроби шукати порозуміння ігнорують. І це ще більше отруює.
Третя ознака – почуття провини.
«Ви кожен день відчуваєте себе винуватими за те, що не змогли створити на карантині хороші умови для людини», – коментує психолог.
Якщо вам постійно нав’язують почуття провини, ймовірно, так було й раніше. Чи варто далі бути з таким партнером? Адже на те, щоб позбутися почуття провини, можуть піти роки психотерапії.
І найгірша четверта ознака – коли стосунки тримаються на залежності.
«Якщо ви залежите від партнера через квартиру або фінансово і вам постійно говорять про це, дорікають у тому, що ви залежні, то це буде продовжуватися і після карантину», – зазначила Наталя Підлісна.
Від такої залежності треба позбутися. Звичайно, це важко в умовах карантину. Але варто хоча б зробити перші кроки: проконсультуйтеся з фахівцем із фінансів або людиною, яка допоможе знайти роботу. Прагніть до фінансової стабільності. Намагайтеся стати самодостатніми і зміцнюйте себе зсередини, тоді ніякі токсичні стосунки вас не отруять.

За матеріалами інтернет-ресурсів підготувала Людмила ДАЦЕНКО.

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий