Коронавірус і віруси грипу наступають разом

Коронавірус і віруси грипу наступають разом

В історію людства 2020 рік увійшов як рік початку світової пандемії Covid-19, що охопила всі країни, у тому числі й Україну. Оскільки прояви цієї інфекційної хвороби схожі на грип, науковці та практики медицини ретроспективно згадали про пандемію грипу під назвою «іспанка», яка на початку ХХ століття вразила понад 30% населення планети й, за твердженнями фахівців, забрала життя від 20 до 100 мільйонів людей.

Спочатку багато хто не вірив у можливість миттєвого розповсюдження коронавірусної інфекції по всіх країнах світу, сумнівався у її загрозі. Та сталося те, що сталося. Відтак світ набув певного досвіду, і вже, на щастя, розпочалася вакцинація людей.
За час нинішньої пандемії, за даними ВООЗ, у світі вже перехворіло на коронавірус близько 105 млн осіб і, на жаль, майже 2,5 млн людей померло. В Україні захворіло більш ніж 1,2 млн осіб, а також зареєстровано понад 23 тисячі смертей.
Кількість підтверджених випадків на Полтавщині також зростає. Їх уже зареєстровано майже 44 тисячі, з них близько 900 – летальні. У тому числі захворіло приблизно 1000 дітей і понад 1500 медичних працівників.
Найгірша, на моє переконання, епідеміологічна ситуація у Полтаві, де кількість випадків сягає майже 40% від загальної по області. До того ж колишня міська влада обласного центру крок за кроком робила все можливе своїми, на мою думку, неадекватними діями, відключивши газ, електроенергію та тепло, щоб зупинити діяльність міського лабораторного підрозділу по вул. І. Мазепи, 57. Сподіваюся, що новообрана міська влада та структури охорони здоров’я міськвиконкому виправлять допущені помилки попередників і, заради біобезпеки населення, сприятимуть негайному відновленню Полтавського міськрайонного лабораторного підрозділу.
Слід зазначити, що Covid-19 постійно реєструється в усіх регіонах області. Крім Полтави, високі показники захворюваності у Кременчуці – 13,5% від загальної захворюваності в області, у Горішніх Плавнях – 5%, Миргороді – 4%, Полтавському районі – 3,9%, а в Лубенському, Лохвицькому та Зіньківському районах – майже по 3%. Загроза від коронавірусу існує всюди. Летальні випадки зареєстровані в усіх містах і районах області, але найбільше їх у Полтаві (250) та Кременчуці (160).
Отже, коронавірус – це величезний виклик для суспільства: втрата людей, різке падіння економіки. У таких критичних обставинах кожен із нас має усвідомити, що нині ми зазнаємо агресії Covid-19 і сезонного штаму вірусу грипу, який уже також почав наступати. Віруси грипу також можуть завдавати величезної шкоди людині. До 40% ускладнень при грипі – це вірусні пневмонії, а також отити, запалення нирок та інші. Перебуваючи між двома загрозами, слід бути уважним, щоб не прогавити початок захворювання. Тоді обов’язково необхідно самоізолюватися та повідомити про це ПМСД, сімейного лікаря, проводити тестування, щоб виявити вірус. Це допоможе медикам і вам вжити своєчасних заходів заради життя і здоров’я. Вірусологічна лабораторія ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України», яку очолює Ірина Байбарза, вже набула певного досвіду і має всі можливості щодо оперативних ПЛР-досліджень. Колектив вірусологічної лабораторії працює без вихідних з початку оголошення пандемії.
Слід зазначити, що особливістю вірусу Covid-19 є те, що він швидко мутує. Безумовно, це біологічний закон вірусів. А наша наука і практика, маючи певний досвід, визначають подальшу тактику і стратегію, щоб призупинити цю особливо небезпечну інфекцію.
Система охорони здоров’я України вже готується до вакцинації населення. Тож іще раз наголошую, що при підозрі на Covid-19 слід негайно ізолюватись і зробити все можливе, щоб не розповсюджувати вірус.
Зимовий період – це сезон, під час якого щорічно спостерігається тенденція до підвищення захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ). Грип та ГРВІ триматимуть нас у напрузі по березень-квітень цього року. На сьогодні епідеміологічна ситуація щодо грипу в області поки що на стабільному рівні, й показник захворюваності на 62% нижчий від епідеміологічного порога. Найвищі показники захворюваності – у Лубнах, Горішніх Плавнях та Полтаві. Проте у лютому очікується пік захворюваності на грип.
Тактика наших дій у цій ситуації не залежить від назви – грип чи Covid-19. Важливо лише те, що ці віруси передаються повітряно-крапельним шляхом і переважно вражають органи дихання та спричиняють пневмонію, яку занадто важко лікувати. Грип також небезпечний ускладненнями, особливо для дітей молодшого віку, осіб похилого віку й тих, хто має хронічні захворювання: запалення легень, середнього вуха, гайморових пазух, бронхіти, ураження нирок, мозку, серця.
Зараження грипом відбувається від хворої людини повітряно-крапельним, повітряно-пиловим шляхами під час розмови, кашлю, чхання, при тісному контакті (перебування на відстані близько 2 метрів). Тобто дотримання дистанції та носіння масок, як і при Covid-19, також відіграє велику роль щодо профілактики.
Грип завжди починається раптово й супроводжується високою температурою тіла, сильними головними болями, болем у горлі, м’язовими, суглобовими болями, загальною слабкістю. Тому, щоб не переплутати грип із Covid-19, необхідно обов’язково самоізолюватися і повідомити сімейного лікаря та провести ПЛР-тестування на Covid-19.
Інкубаційний період при грипі зазвичай становить 3 дні, але може варіюватися від 1 до 4 днів. А при Covid-19 він триває до 14 днів. Особливо небезпечним грип є для груп ризику, до яких належать діти до 5 років (особливо до 2 років), вагітні жінки, люди, старші 65 років, люди з надлишковою вагою, хворі на діабет, хронічні серцево-судинні захворювання та захворювання легень, інші важкі хронічні захворювання. До групи ризику також потрапляють медичні працівники, вчителі й вихователі, працівники торгівлі й громадського харчування, усі, хто працює у багатолюдних місцях.
Однак грип можна попередити, зменшити ризик виникнення ускладнень. Специфічна профілактика – це проведення щеплень проти грипу, в першу чергу – особам із високим ризиком захворювання чи ускладнень. Вакцинація дає позитивний результат – попереджає післягрипозні ускладнення, летальність, знижує рівень захворюваності. Нині вона проводиться і в нашій області, тож не чекайте піку захворюваності на грип.
Значну роль у профілактиці грипу відіграє дотримання принципів здорового способу життя: не паліть, відмовтеся від інших шкідливих звичок і правильно харчуйтеся. Якщо хвороба не оминула вас, залишайтеся вдома, обов’язково повідомте сімейного лікаря і дотримуйтесь його рекомендацій. Перехворіти грипом «на ногах» – це не геройство, а безглуздя. Грип не минає за день-два, а Covid-19 – тим паче, тому дбайте про своє здоров’я, дотримуйтесь усіх карантинних вимог. Будьте здорові!

Валентин ШАПОВАЛ,
лікар-епідеміолог відділення особливо небезпечних інфекцій ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ
України», заслужений лікар України,
кандидат медичних наук, доцент.

Поділися:

Добавить комментарий