Віруси не раз спричиняли епідемії, пандемії, пам’ять про які немов могильне каміння, розсіяне в історії людства. Завдяки мутації вони є абсолютними чемпіонами в еволюції. Віруси мутують із надзвичайною швидкістю (у тисячі разів швидше за бактерії). А бактерії мутують у тисячі разів швидше за нас. Завдяки мутації і віруси, і бактерії стають стійкими до медикаментів. Тож не випадково нині особлива увага людства була й залишається прикутою до пандемії коронавірусної інфекції, яка завдала величезної шкоди всьому людству.
В Україні Covid-19 відійшов на другий план у зв’язку з російською агресією. Але в Європі і в світі взагалі останні місяці кількість захворювань на коронавірусну інфекцію зростає. Тому не випадково наприкінці червня цього року в Україні відбулася науково-практична конференція «Сучасний світ та інфекційні хвороби. Медицина подорожей». На ній науковці і практики розглянули актуальні питання щодо стану інфекційної захворюваності, тактику й стратегію подальших дій. Але одним із ключових моментів був аналіз пройденого етапу боротьби з коронавірусною інфекцією в Україні та напрацювання подальших кроків охорони здоров’я заради біобезпеки нації та ще й в умовах нинішньої війни.
Із початку пандемії в Україні ця інфекція вразила понад 5 мільйонів осіб, при цьому зареєстровано понад 108 тисяч смертей. На Полтавщині перехворіли близько 200 тисяч громадян та понад 4 тисячі – померли. Зокрема захворіли понад 11 тисяч дітей та 3,8 тисячі медичних працівників. Covid-19 реєструється у всіх регіонах області, але найбільше випадків спостерігається в Полтаві – 32,8% та Кременчуці – 11,1%. У цих містах найбільше й випадків смертей – 1155 та 721 відповідно.
З настанням теплого періоду року захворюваність на Covid-19 як по Україні, так і в області взагалі знижувалась. Але Covid-19 ніде не зник, він не спить і продовжує наступати. Щотижневий аналіз епідемічної ситуації свідчить про те, що захворюваність за останні два тижні в Україні зросла на 32,8%, а серед дитячого населення – на 51,7%. Від цієї недуги за вказаний період померло 28 осіб. Covid-19 наступає і на Полтавщині.
Впровадження вакцинації від коронавірусної інфекції стало найважливішим компонентом стратегії держави в подоланні гострої фази пандемії. Масова імунізація допомагає значно знизити рівень смертності від цієї грізної інфекції та запобігає розвитку серйозних ускладнень.
Полтавщина була й залишається лідером у країні щодо вакцинації населення не лише проти коронавірусної, а й інших інфекцій. Нині в нашій області діє 2479 пунктів щеплення, 422 мобільні бригади та 104 центри масової вакцинації. Медична система постійно працює і забезпечена необхідними вакцинами.
Враховуючи нинішні обставини, кожен має усвідомити, що «завдяки» постійним стресам та іншим негараздам, які виникають під час військових подій, у людей можуть загострюватись хронічні захворювання, падає рівень захисту імунної системи, вона послаблюється, а ще – багатьма недотримується календар профілактичних щеплень, а дехто взагалі забув про вакцинацію проти коронавірусної інфекції. Також не забуваймо, що на нашу імунну систему негативно тиснуть різні шкідливі звички (тютюнопаління, алкоголізм, тощо), екологічні та інші проблеми. Тому сьогодні, особливо тим, хто входить у групу ризику, необхідно звернутись до лікувально-профілактичних закладів і провести вакцинацію проти коронавірусної інфекції, а також не забувати про щеплення проти правцю, дифтерії, поліомієліту, кору та інших інфекцій. Якшо ви вакцинуєтесь, а також отримаєте бустерну дозу, це значно підвищить рівень вашого імунітету проти Covid-19. Уже відомо, що новий штам «Омікрон» більш заразний (контагіозний), хоча й викликає менш тяжкий перебіг хвороби. Тож залишається останній місяць літа, й ми наближаємось до осені. Covid-19 – це респіраторна інфекція. Влітку вона не має такої активності. Але, починаючи з осені, не лише Covid-19, а й інші респіраторні вірусні інфекції «піднімуть голову», і рівень захворюваності зросте в рази. Тому вже зараз готуємось, щоб захистити себе від цієї особливо небезпечної хвороби. Також слід допомогти переселенцям, внутрішньо-міграційному населенню організувати щеплення проти Covid-19 та інших керованих інфекційних хвороб. Подбаймо про людей похилого віку, працівників критично важливих структур державної безпеки та взагалі про кожного з нас, особливо захисників України від російського агресора. Усе це унеможливить тисячі захворювань, і не лише від коронавірусної інфекції. Під час пандемії Covid-19 та військових подій медики витримують величезні навантаження. Це завдає потужного удару по системі охорони здоров’я. Нам всім варто пам’ятати, що медицина – це останній бастіон, після падіння якого зруйнується держава, це безпека нашої нації та боротьба за нашу свободу й незалежність. І це стосується кожної людини. Тому об’єднуймось, вакцинуємось і віримо в перемогу над ворогом. Будьте здорові!