КОРОНАВІРУС НЕ ВІДМІНИВ СЕРЦЕВО-СУДИННІ ХВОРОБИ

КОРОНАВІРУС НЕ ВІДМІНИВ СЕРЦЕВО-СУДИННІ ХВОРОБИ

Чи правда, що полтавці не звертаються за медичною допомогою вчасно через страх можливого зараження коронавірусом? Чи зменшилася кількість викликів екстреної допомоги після введення карантину? На ці запитання відповідає заступник директора КП «Полтавський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Ірина Нікітіна.

– Ірино Вікторівно, чи не бояться люди звертатися за медичною допомогою через загрозу інфікуватися коронавірусом?

– Викликати екстрену службу мешканці області точно не бояться. І боятися цього не треба. Адже перш ніж бригада поїде на виклик, диспетчерська служба детально з’ясовує його причину. Якщо симптомів з підозрою на коронавірус нема, бригада виїжджає захищена масками, рукавичками, окулярами. Якщо ж підозрілі симптоми є – температура, кашель, задуха, – медики використовують захисні костюми. Вони – одноразові, після обслуговування кожного виклику окуляри дезінфікуються, всі інші засоби утилізуються. Тому страх перед викликом бригади екстреної допомоги абсолютно безпідставний. Ознаки інфаркту та інсульту належать до невідкладних станів і потребують невідкладної допомоги.

– Чи зменшилася кількість викликів від початку карантину?

– Так, зменшилася, але не тому, що люди менше хворіють. Із 1 квітня ми працюємо в умовах другого етапу медичної реформи, до якого готувалися заздалегідь. Те, що екстрена служба має виїжджати лише на невідкладні випадки, а не, скажімо, на головний біль, ми розповідали людям, зокрема і через ЗМІ, не один місяць. Пояснювали, що пацієнтів із хронічними хворобами не повинні лікувати бригади ЕМД – для цього є сімейна медицина. І це спрацювало. Ті, хто уклав декларації, мають контакти своїх лікарів і можуть проконсультуватися по телефону. У вечірній та нічний час більше телефонних звернень обслуговує лікар-консультант диспетчерської служби Центру ЕМД. Телефоном вірус не передається. Та якщо є симптоми інфаркту чи інсульту, пацієнту обов’язково запропонують виїзд бригади.

– За яких симптомів негайно треба викликати екстрену допомогу і чим загрожує зволікання людям із проблемами серця і судин?

– До категорії екстрених випадків належать раптовий біль у ділянці серця, який не знімається звичними препаратами, або якщо він виник вперше. Втрата свідомості, високий тиск, при якому порушуються вимова, функції кінцівок чи симетрія обличчя – це привід негайно викликати екстрену. Кожна година зволікання загрожує серйозними ускладненнями аж до інвалідизації та смерті. Цей ризик значно більший, ніж інфікуватися при отриманні медичної допомоги, – говорить Ірина Нікітіна.
***
Про те, чого варто і чого не слід боятися під час карантину людям із серцево-судинними хворобами, розповідає завідувач амбулаторії № 6 ЦПМСД № 2 Полтави Людмила Піляй. Каже, що багато пацієнтів дійсно «кризують» – бояться. Частина з них перейшла на консультування по телефону. Електронні рецепти на придбання доступних ліків також виписуються в телефонному режимі.

– Але треба пам’ятати, що коронавірус жодних інших хвороб не відмінив, – говорить Людмила Вікторівна. – Ми, сімейні лікарі, прийом ведемо за графіком, користуємося одноразовими засобами захисту. Тих, хто має симптоми вірусної інфекції, через окремий вхід приймає лікар зі спеціальними засобами – у «скафандрі». Пацієнти до карантинних вимог також ставляться відповідально, всі – у масках, кожен другий – у рукавичках. Тому в амбулаторії ризик інфікуватися не більший, або й менший, ніж деінде. Люди це вже розуміють: перед трьома вихідними, 30 квітня, раптом усі дружно згадали про свої недуги і прийшли лікуватися – за півдня амбулаторію відвідало півтори сотні пацієнтів. Під час амбулаторного прийому я діагностувала інфаркт жінці, яку госпіталізували прямо з кабінету.

Попри коронавірус, інші хвороби, й серцево-судинні зокрема, нікуди не поділися. Тож за допомогою треба звертатися вчасно, незважаючи на карантин, – додає насамкінець Людмила Піляй.

У рамках проекту Світового банку та МОЗ України.
За підтримки Полтавської облдержадміністрації.

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий