КОСТЯНТИН ІЩЕЙКІН ПІДТРИМАВ ЗАКОН, ЯКИЙ ЗАХИЩАЄ ГРОМАДСЬКЕ ЗДОРОВ'Я

КОСТЯНТИН ІЩЕЙКІН ПІДТРИМАВ ЗАКОН, ЯКИЙ ЗАХИЩАЄ ГРОМАДСЬКЕ ЗДОРОВ’Я

23 квітня Президент України підписав закон № 3149, прийнятий Верховною Радою 22 березня. Тепер органи місцевого самоврядування можуть обмежувати час продажу алкоголю. До цього деякі міськради намагалися самостійно боротися з нічним продажем алкогольних напоїв, але «наливайки» оскаржували їхні рішення, бо на той момент не було законодавчої норми, яка б додавала повноважень на місцях.

Всесвітня організація охорони здоров’я наголошує, що немає безпечної дози вживання алкоголю, а отже, чим менше, тим краще. У Фінляндії після впровадження подібної ініціативи знизилась побутова злочинність, поліпшились показники у сфері охорони здоров’я.
В Україні громади з 1995 року мали це право – самостійно визначати, коли і як довго можна продавати алкоголь у тій чи іншій місцевості – аж поки у 2010 році Верховна Рада попереднього скликання не забрала його січневим законом № 1824-17 (натомість заборонила розпивати пиво і спиртні напої у громадських місцях). Органи місцевого самоврядування могли обмежувати час продажу алкоголю тільки тимчасово – на момент масових заходів.
Проблему надмірного споживання алкоголю та шкідливих залежностей зараз обговорюють в Україні на семінарах з питань профілактики неінфекційних захворювань за участю експертів ВООЗ, медиків та освітян – 17–18 квітня такий відбувся і в Полтаві. Експерт з питань захисту громадського здоров’я Юлія Солоха розповіла про українські законодавчі ініціативи у цій сфері та позитивні зміни від їх реалізації.
«З 2009 року переважно з ініціативи міського населення – підписання петицій, звернень до місцевої влади – на муніципальному рівні було ухвалено рішення, якими обмежувався продаж алкоголю вночі.
Мешканці міст почали бити на сполох переважно через те, що нічні компанії напідпитку порушували громадський спокій вночі. Це супроводжувалося злочинністю нетверезих осіб, їхньою асоціальною поведінкою, а також неконтрольованим цілодобовим продажем алкоголю неповнолітнім.
У період з 2009 по 2017 роки понад 34 міста та Херсонська обласна рада з різним інтервалом ухвалили відповідні ініціативи щодо заборони продажу алкоголю вночі.
Бізнес, який заробляв на нічних та ранкових продажах алкоголю і звик отримувати надприбутки, повстав проти таких рішень. Антимонопольний комітет також позивався до суду задля скасування ухвалених ініціатив, що, на їхню думку, порушували умови конкуренції.
Такі потуги з боку підприємців та виробників алкоголю з одного боку й державних органів з іншого призвели до того, що в переважній більшості міст ухвалені рішення було скасовано судами», – зазначила Юлія Солоха на «Українській правді».
«Наприкінці 2017 року волонтери коаліції громадських організацій «За тверезу Україну» надіслали запити до управлінь МВС та прокуратури в ті міста, де діяли заборони на нічний продаж алкоголю. Нижче наводимо дані з офіційних відповідей.
У листопаді 2014 року в Чернігові заборонено продаж алкоголю з 22.00 до 8.00 щоденно, враховуючи вихідні дні та свята. З наданих фактів ми бачимо, що рівень злочинності щороку зменшувався саме після ухвалення обмеження.
Якщо в 2013 році було зафіксовано 118 злочинів у нетверезому стані, то після встановлення обмежень почалося стрімке скорочення таких випадків, і в 2017-му їх скоєно менше 40. Потрібно зазначити, що суд у Чернігові залишив рішення в силі, і воно продовжує діяти.
З червня 2014 року в Луцьку місцевим рішенням заборонено продаж алкоголю та сигарет в об’єктах торгівлі та закладах ресторанного господарства на винос; у розміщених в радіусі 100 метрів від головного входу в приміщення загальноосвітніх навчальних закладів; а також з 22.00 до 8.00 (крім продажу сигарет). Рішення продовжує діяти й досі.
Наведені нижче дані показують, що кількість злочинів, вчинених у стані алкогольного сп’яніння, почала стрімко скорочуватися саме після ухваленої заборони. Якщо у 2013 році, коли заборона не діяла, було зафіксовано 250 порушень, то в 2016-му – 151, а в 2017 році – 109.
Україна не буде унікальною в своїй практиці. Подібні обмеження діють у Фінляндії, Франції, Ірландії, Литві, Латвії, Швеції, Швейцарії, Німеччині, Нідерландах, Норвегії, Італії, Ізраїлі, Туреччині, Індонезії, Португалії, Австралії, Угорщині та ін., а також в окремих штатах США та Канади. Причому практика досить різна. В одних країнах продавати алкоголь вночі забороняється на національному рівні, в інших – в муніципалітетах. Одні країни обмежили продаж алкоголю в закладах торгівлі, інші – в кафе, барах, ресторанах та в магазинах, кіосках, на автозаправках у визначений час, ще інші – дозволяють продавати алкоголь лише у спеціалізованих магазинах у певний час», – наводить дані експерт.
6 головних позитивів від обмеження часу продажу алкоголю, які відзначає експерт: зменшення рівня злочинності у нетверезому стані, в т. ч. і домашнього насильства; скорочення госпіталізації дітей та молоді напідпитку; зниження рівня ДТП п’яними особами; посилення захисту громадського спокою та громадян; зменшення травмованості; зниження рівня спонтанної купівлі алкоголю.
Костянтин Іщейкін, народний депутат України від Полтавщини, голосував за цей законопроект і детально пояснив свою позицію: «Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо надання органам місцевого самоврядування повноважень встановлювати обмеження продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових» – тест на здатність до змін. Місцеві органи самоврядування (міськради, сільради тощо) можуть самостійно обмежувати час продажу алкоголю в торгових точках, кіосках, МАФах, магазинах, супермаркетах і т. д., окрім кафе, барів і ресторанів. З цього громади можуть отримувати прибуток і посилити безпеку громадян. Ніхто краще за місцевих управлінців не знає (з Києва точно не видно), де у містечку чи селі продають спиртне. І тільки громаді вирішувати, до котрої години його варто продавати. Приклад Києва і Львова щодо нічної заборони продажу алкоголю тепер можна реалізувати будь-де.
У Норвегії, яку нещодавно відвідав з робочою метою, – суворій і найдорожчій скандинавській країні, – є державна монополія на продаж алкоголю. Ставка акцизу сягає 45 відсотків. Там алкоголь – це дорого і продається тільки в державних «монопольках» (так називаються магазини). Якби ми ввели таку ставку акцизу і державну монополію, ЗМІ вибухали б гучними матеріалами, Верховну Раду оточили б пікетами, бізнесмени стогнали б, що «ринок вбивають». А Норвегія ж живе…
Також цей закон – мінус 100 грамів для безвідповідального водія, невипита вночі пляшка асоціальним елементом і т.д.
Ще раз – тепер нам, мешканцям конкретного міста чи села, через рішення органів місцевого самоврядування визначати, скільки годин на добу і днів на тиждень буде продаватися алкоголь. І якщо ми хочемо піклуватися про власну безпеку і здоров’я, то потрібно уже зараз брати і користуватися цим інструментом».
Також народний депутат підтримує антитютюнову ініціативу – законопроект № 4030а, який захистить дітей від реклами тютюну та скасує видиме розміщення тютюнових виробів у місцях продажу.

Прес-служба народного
депутата України
Костянтина ІЩЕЙКІНА.

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий