Котляревський нас єднає і сьогодні

Котляревський нас єднає і сьогодні

Наприкінці минулого тижня, 25 жовтня, в Полтавському художньому музеї (Галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка відбулися урочистості з нагоди відкриття Всеукраїнської виставки, що має назву «Енеїда», присвяченої 250-річчю І.П.Котляревського.
Вітаючи численних гостей, директор музею Ольга Курчакова наголосила, що нині Полтава зустрічає «всю Україну, як це було і 1903 року», коли перша Всеукраїнська художня виставка присвячувалася відкриттю в нашому місті пам’ятника І.П.Котляревському.

Митці із 17 областей України стали експонентами виставки, яка складається із двох частин і розміщена у двох залах. У прес-центрі можна побачити твори художників, які брали участь у першій Всеукраїнській виставці: Г.Г.Мясоєдова, О.О.Писемського, В.Г.Кричевського, Г.І.Цисса, І.С.Галкіна, В.О.Волкова, М.О.Ярошенка, В.Г.Казанцева, І.Г.Мясоєдова. У великій виставковій залі – твори полтавських митців і їхніх колег із 28 великих і малих міст України, виконані у різних техніках, жанрах і стилях – малярство, графіка, скульптура, кераміка, різьблення, карбування, вишивки, витинанки. Поєднує усіх тематика – Котляревський і герої його творів, адже виставка присвячується зокрема і 200-річчю вистави «Наталка Полтавка».
У виконанні декламатора Романа Андронова прозвучав уривок із «Енеїди». Учасників урочистостей вітали секретар Полтавської міської ради Олександр Шамота, голова Полтавської обласної організації НСХУ, ініціатор виставки Юрій Самойленко, доктор мистецтвознавства, професор, дійсний член Національної академії мистецтв України, головний редактор журналу «Образотворче мистецтво» Олександр Федорук, народний художник України, лауреат Національної премії України імені Т.Г. Шевченка, голова Харківської обласної організації НСХУ Віктор Ковтун, голова правління Маріупольської організації НСХУ, заслужений художник України Сергій Баранник та ще багато гостей. Доцент кафедри захисту рослин Полтавської державної аграрної академії, заслужений винахідник України Віктор Самородов підніс директору музею ароматний коровай із пшениці сорту «Котлярівна». А голова обласного осередку Всеукраїнського товариства «Просвіта» Микола Кульчинський подарував щойно видану «Енеїду» з ілюстраціями Георгія Нарбута. І нагадав заповіт Котляревського нам усім, повертаючись до рядків «Енеїди»: «Батько Енея сказав синові, що він побудує велике царство – державу, якщо «не будеш цілувати ноги чужої постола». Це висновок після полтавської катастрофи! А з яких причин Котляревський згадує полки Лубенський, Гадяцький, Полтавський? А чому він не згадує Миргородський, Прилуцький? Тому що вони відійшли від Мазепи, пішли до Петра. Лубенський полк загинув у Батурині – всі до одного. Про це знали, тому «Енеїда» й була така популярна. І воно пекло Котляревському, йому треба було сказати про цю страшну катастрофу і сучасникам, і нащадкам…
Так само сучасно, нагадав Юрій Самойленко, звучить для нас посил Івана Котляревського, його рядки: “Любов к отчизні де героїть, /Там сила вража не устоїть…”
Але на першому місці він поставив любов, бо вона завжди на стороні добра, і вона переможе. Будьмо єдині – у нас у кожного своя повинність, яку маємо виконувати. Маємо зберегти українську націю!
Івана Котляревського цитували у виступах і в полотнах, і це сьогоднішнє прочитання нашого видатного земляка знакове й потрібне нам.
Супроводжував урочистості виступ капели бандуристів «Любава» Полтавського коледжу мистецтв імені М.В.Лисенка під керуванням Юлії Хниченко – і в цьому також був перегук із 1903 роком, коли капелу бандуристів привіз до Полтави наш земляк Микола Лисенко. Тоді І.П.Котляревський об’єднав тут усе прогресивне творче українство. І сьогодні – єднає!

Лідія ВІЦЕНЯ
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий