«Кожен рушник –  то спалах моєї душі…»

«Кожен рушник – то спалах моєї душі…»

Із нагоди 110-ї річниці від дня народження вишивальниці зі світовим ім’ям, Героя України, заслуженої майстрині народної творчості України Віри Роїк у Полтаві та її рідних Лубнах вшанували пам’ять видатної землячки.

У Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відбулось спецпогашення конверта «Віра Роїк. 1911–2010». Як розповіли поштовики, наклад немаркованих конвертів – п’ятдесят тисяч. На конверті зображений фрагмент улюбленої роботи Віри Роїк – «Свято врожаю». Панно виконане на межі 1999 – 2000 років за допомогою вишивальної техніки «лиштва». Зберігається в Музеї української вишивки імені Героя України Віри Роїк в Сімферополі.
Учасники дійства зі спецпогашення переглянули підготовлену полтавськими краєзнавцями виставку «Нехай за мене скажуть рушники», на якій представлені не тільки вишивані дива видатної майстрині, а, зокрема, й частина її колекції наперстків – незамінного знаряддя вишивальниці.
***
У рідних для Віри Сергіївни Роїк Лубнах земляки вшанували пам’ять мисткині покладанням квітів до меморіальної дошки на її честь, що встановлена на будинку, де вона жила впродовж 1927 – 1944 років. У Лубенській публічній бібліотеці імені Володимира Малика підготували відеофлешмоб «Рушникова симфонія Віри Роїк», а також відеопрезентацію «Серцем вишита дорога». Онлайн-виставку присвятили видатній землячці в Лубенському краєзнавчому музеї імені Гната Стеллецького.
Краянам нагадали, що майстриня залишила людству величезний творчий спадок – понад тисячу оригінальних робіт, третина з яких виконана за її власними орнаментами. Витвори Віри Сергіївни прикрашають експозиції 43 музеїв світу. Вона – учасниця 287 загальних художніх виставок в Україні й за кордоном. 140 її персональних виставок «Український рушничок» побачили поціновувачі в усіх обласних центрах України, а також у Росії, Німеччині, Болгарії, Польщі, Туреччині… «Кожен рушник – то спалах моєї душі, то частина життя, то доля моя», – ділилася сокровенним патріотка рідної землі.
Серед численних відзнак майстрині, яка з 1952 року жила й працювала в Сімферополі, – орден княгині Ольги ІІІ ступеня, Міжнародний орден Миколи Чудотворця «За примноження Добра на Землі», Державна премія АР Крим… Віра Роїк – єдина вишивальниця, удостоєна звання Героя України.
***
Невдовзі планується встановити меморіальну дошку Вірі Роїк у Полтаві на фасаді «Малої академії мистецтв» імені Раїси Кириченко.

Вікторія СЕРГІЄНКО
Журналіст

Поділися:

Добавить комментарий