Крок за кроком – до європейського рівня

Колектив нейрохірургічного відділення.

Крок за кроком – до європейського рівня

Поступово, але впевнено Полтавська обласна клінічна лікарня імені М. В. Скліфосовського перетворюється на медичний заклад європейського рівня. Оновлюється обладнання, ремонтуються лікувальні корпуси, впроваджуються найновітніші технології лікування.

У цілодобовому режимі працює нині відділення інтервенційної радіології. Тут не лише проводять планові оперативні втручання, а й надають ургентну допомогу хворим з інфарктом міокарда. Лише за чотири місяці нинішнього року у відділенні пролікувалися понад півтисячі пацієнтів, майже половина з яких потрапила в лікарню у невідкладному стані.
– Наше відділення є багатопрофільним, ми надаємо допомогу не лише пацієнтам із хворобами серця, ми ще й проводимо оперативні втручання з приводу захворювань судин головного мозку та шиї, периферичних судин, доброякісних пухлин, гінекологічних захворювань, – розповідає завідувач відділення інтервенційної радіології з палатою інтенсивної терапії та рентген-хірургічним блоком Полтавської обласної клінічної лікарні імені М. В. Скліфосовського Руслан Сакевич. Він – судинний хірург у другому поколінні, продовжувач справи свого батька. Працював за цим фахом 10 років. Але операції на серці цікавили його завжди, тож проводив і їх у відділенні судинної хірургії, вже потім очолив відділення інтервенційної радіології.
Відділення складається з трьох блоків: блок інтенсивної терапії; післяопераційний блок з ліжками, де пацієнти перебувають кілька днів після операції (подальше відновлення відбувається в інших відділеннях цієї ж лікарні, зокрема в кардіологічному); рентген-хірургічний блок. Розраховане відділення на 15 ліжок, з блоком інтенсивної терапії на 3 ліжка, який оснащений необхідним сучасним обладнанням для надання інтенсивної терапії хворим як в доопераційний, так і в післяопераційний періоди.
Технологія інтервенційних втручань базується на використанні рентгенографії, рентгеноскопії, приладів ультразвукового, лазерного та радіочастотного випромінювання. На озброєнні хірургів – два ангіографи, один із яких найближчим часом планується замінити на новий, надсучасний, а також апарат УЗД експерт-класу, подібних в області всього лише два.
Власне, відділення працює з 2009 року, а от у 2015-му його доповнили та розширили. Провели ремонт, закупили обладнання.
– Ось уже три роки ми працюємо в режимі “сім днів на тиждень, двадцять чотири години на добу”, щоб надавати високоспеціалізовану малоінвазивну допомогу хворим на гострий інфаркт міокарда, – говорить Руслан Сакевич. – Нашої допомоги потребує велика кількість людей, адже серцево-судинні патології значно “помолодшали” і загрожують здоров’ю населення навіть більше, ніж онкозахворювання. Буває, що за добу до нас надходить шість-сім пацієнтів з інфарктом.

Крок за кроком – до європейського рівня
Хірурги Роман Рябушко, Артем Оксак під час операції.

Рятують серця і життя пацієнтів 5 лікарів-хірургів серця та магістральних судин, 3 лікарі-кардіологи, 6 лікарів-анестезіологів, середній та молодший медичний персонал – близько 40 чоловік. Усі лікарі мають вищу або першу категорію, постійно відвідують тематичні міжнародні конференції та підвищують свій фаховий рівень. Хірурги цілодобово (і навіть удома, вночі) чергують і в разі потреби вже за 15 хвилин мають змогу прибути у відділення, щоб надати допомогу хворому. Така можливість оперативного реагування допомагає зберегти життя багатьох людей.
Інтервенційні кардіохірурги проводять стентування – сучасну операцію, яка дозволяє відновити доступ крові до серця. Усе, що відбувається в операційній, видно через велике вікно, а судини та серце пацієнта – на спеціальному моніторі. Такі операції дорогі. Імплантація одного стента, за словами завідувача відділення, коштує близько 20 тисяч гривень.
– Для пацієнта медична допомога при інфаркті міокарда повинна бути безкоштовною, – переконаний Руслан Сакевич. – На жаль, програма “Стент для життя” останнім часом працювала з перебоями, та завдяки підтримці керівництва департаменту охорони здоров’я ОДА та керівництва нашої лікарні нині ситуація поліпшується і наше відділення знову починає отримувати необхідні витратні матеріали для проведення операцій.
Наразі модернізується до європейського рівня і нейрохірургічне відділення обласної клінічної лікарні. Днями на базі старого після капітального ремонту буде відкрито надсучасне нейрохірургічне відділення з блоком анестезіології та інтенсивної терапії.
– По-перше, це буде якісно новий рівень комфорту для пацієнтів нашого відділення, в палатах перебуватиме не більше чотирьох пацієнтів, – розповідає про довгоочікувані зміни на краще завідувач нейрохірургічного відділення з блоком анестезіології та інтенсивної терапії Полтавської обласної клінічної лікарні ім. М.В. Скліфосовського, кандидат медичних наук Михайло Тончев. – По-друге, і це найважливіше, закуплено найсучасніше обладнання, яке відповідає євростандартам. Воно дозволить виходжувати навіть дуже важких пацієнтів. Це, зокрема, – нові апарати штучної вентиляції легенів із вбудованим інтелектом, монітори спостереження, високоточне обладнання для дозованого введення ліків. Також будуть встановлені функціональні ліжка, які дозволять проводити більш ранню реабілітацію, покращиться процес догляду за хворими. Крім того, активно впроваджуємо малоінвазивні технології оперативних втручань, які є найбільш високотехнологічними і менш травматичними для пацієнта.
Основні завдання нейрохірургічного відділення – надання допомоги пацієнтам з ургентними патологіями, коли необхідно рятувати життя людини. У першу чергу це черепно-мозкові, хребетно-спиномозкові травми, інсульти, геморагічні та ішемічні інсульти. Також тут лікують судинні патології головного мозку (гострі порушення мозкового кровообігу, аневризми головного мозку, артеріовенозні мальформації, атеросклероз судин голови та шиї), пухлини головного мозку та хребта, дегенеративно-дистрофічні ураження хребта, що потребують оперативного втручання. Лікарі відділення беруть участь у проведенні тромболізису. У відділенні працюють десять нейрохірургів, більшість з яких – лікарі вищої категорії, двоє – кандидати медичних наук. Їхній рівень наразі не поступається підготовці європейських колег. Із відкриттям оновленого відділення приймуть на роботу ще п’ять лікарів-анестезіологів.
Після реконструкції нейрохірургічне відділення включатиме шість палат на 4 місця, дві двомісні та дві одномісні палати, блок інтенсивної терапії на дві палати на 3 місця кожна. “Адже, крім того, що пацієнта треба прооперувати, його ще необхідно виходити, зберегти не тільки життя, а і його якість, працездатність людини”, – переконаний Михайло Тончев.
Ще один новий структурний підрозділ відкрився в Полтавській обласній клінічній лікарні ім. М.В. Скліфосовського наприкінці 2017 року. Це – центральний навчально-тренінговий центр 3-го рівня, який очолює лікар Галина Деркач. Лікарів різного фаху тут навчатимуть рятувати людей при різних невідкладних станах: зупинці серця, кровотечах тощо.
Навчально-тренінговий центр оснащений манекенами-симуляторами, максимально наближеними до справжнього людського організму. Ці “штучні пацієнти” здатні імітувати серцебиття, дихання, розширення та звужування зіниць і навіть можуть говорити. На манекені можна моделювати різні ситуації, які зустрічаються в практиці кожного лікаря: мікроінфаркт, пневмонію, зупинку дихання. Можна вивчати діяльність всіх органів і систем, зокрема серцево-судинної. Усі симптоми тренер може контролювати через комп’ютерну програму. Так само комп’ютер фіксує правильні дії лікаря. Пройти навчання у новому Центрі мають змогу медики з усіх міст та районів області.
* * *
…Отже, пацієнти йтимуть до лікарів новими коридорами, лікуватимуться у нових палатах, користуватимуться новим медичним обладнанням. Це, звісно, дуже добре. Але насамперед усі позитивні зміни у медичній галузі стають можливими лише завдяки медичним працівникам. Це вони щоденно завдяки своїм знанням, високій кваліфікації і силі духу рятують людей. Так розпочалася епоха змін на краще у сфері охорони здоров’я Полтавщини.

Ірина РОГОЖИНСЬКА.

Поділися:

Добавить комментарий