Крокуємо  до енергозбереження  разом з Європейським  Союзом

Крокуємо до енергозбереження разом з Європейським Союзом

У Миргороді успішно реалізується проЄкт «MO.GE.DI.CO»

Ініціатива «Угода мерів щодо клімату та енергії» стартувала у 2015 році. Вона визначила нові горизонти й добровільні зобов’язання – до 2030 року скоротити викиди СО2 на 30% порівняно з базовим роком. У Європейському Союзі розуміють обмежені можливості бюджетів невеликих українських міст, тому передбачили понад 17 мільйонів євро на реалізацію проєктів з енергозбереження та енергоефективності в нашій державі. Відтак, міста – підписанти «Угоди мерів» отримали можливість здобути гранти на реалізацію таких ініціатив. 17 проєктів стали першими в Україні й мають на практиці показати іншим містам доцільність впровадження заходів із енергоефективності, тому їх назвали «демонстраційні». Однією із умов було співфінансування: максимальний грант, який міста могли отримати від ЄС на реалізацію своїх ініціатив, – 80% коштів від загальної вартості проєкту.

Одним із міст України, що були відібрані європейськими партнерами для реалізації відповідних проєктів і цьогоріч під час Європейського тижня сталої енергії-2021 звітували про їх реалізацію, був Миргород. Там у рамках прес-туру побували полтавські журналісти. Демонстраційний проєкт Європейського Союзу «Модернізація виробництва, постачання та споживання теплового району в місті Миргород (MO.GE.DI.CO)» місто почало реалізовувати у 2018 році. Проєкт передбачає: модернізацію котельні по вулиці Прорізній, 4-А, – заміщення газового котла котлами на біомасі (передбачено встановлення двох таких котлів), заміну обладнання котельні на сучасне енергоефективне та заміну теплових трубопроводів на попередньо ізольовані; побудову нового сегмента теплової мережі; модернізацію ДНЗ №10 «Веселка» (що розташований поруч). Зокрема заміну систем опалення та електропостачання; встановлення індивідуального теплового пункту; ізоляцію стін та покрівельних плит, утеплення фасаду. Також у рамках проєкту відбулося вдосконалення системи онлайн-моніторингу споживання енергії у муніципальних будівлях, у місті була проведена інформаційна кампанія стосовно енергозбереження.
***
Секторальний менеджер із енергоефективності Представництва ЄС в Україні Ольга Бороданкова зазначила: «Майбутнє – саме за енергоефективністю. Розраховувати на те, що тарифи знизяться, – не варто. Єдиний шлях до того, щоб суми у платіжках стали меншими, – це зменшувати споживання енергії за допомогою термомодернізації. Стосується це як муніципальних приміщень, так і житлового сектору».
Загальний бюджет проєкту «MO.GE.DI.CO» становить понад мільйон євро. 75 відсотків вартості – це кошти Європейського Союзу, які місто отримало як безповоротний грант. Модернізацію котельні планується завершити до кінця 2021 року (наразі вже проклали нову тепломережу та замінили існуючі теплові трубопроводи на попередньо ізольовані, завезено один із двох твердопаливних котлів, завершується будівництво складу для палива). А дитячий садок «Веселка» вже запрацював в умовах енергоефективності. За розрахунками спеціалістів, уже після першого опалювального сезону очікується економія енергоносіїв на п’ятдесят відсотків, та найважливіше – це комфортні умови перебування дітей у приміщенні.
***
Дитячий садочок № 10 – один із найбільших дошкільних закладів Миргорода. Він розрахований на 250 дітей. Необхідність комплексної модернізації будівлі була актуальною для громади вже давно, адже від часу будівництва (1982 рік) не проводили комплексного капітального ремонту споруди. «Тепер завдяки фінансовій підтримці від Європейського Союзу у «Веселці» дітям буде дуже комфортно і затишно», – зазначив міський голова Миргорода Сергій Соломаха.
Про хід реалізації термомодернізації і ремонту садочка розповіли керівник команди підтримки програми «Угода Мерів – Демонстраційні проєкти» Ян Ваандерс, експерт команди підтримки програми Максим Верещак та технічний консультант проєкту Андрій Удовик.
У «Веселці» було замінено всі вікна та двері, утеплено не лише зовнішні стіни будівлі, а й фундамент, перекрито дах. Як зазначив Андрій Удовик, стіни та дах будівлі утеплено мінеральною ватою (товщиною 150 та 250 міліметрів відповідно), при утепленні фундаменту на глибину один метр використано піноскло.
В ігрових кімнатах облаштовано «теплі підлоги», а ще садочок був оснащений сучасною системою вентиляції із рекуперацією, що забезпечить належний повітрообмін та дасть змогу економити енергію, адже в холодну пору року для провітрювання приміщення не потрібно буде відкривати вікна. Система вентиляції взимку нагріватиме зовнішнє холодне повітря, тож батареї опалення (які, до речі, теж замінено на сучасні) витрачатимуть менше енергії на підтримання у приміщенні температури, яка відповідає санітарним нормам.
Також було проведено модернізацію освітлення, придбано нове обладнання для харчоблоку та пральні, облаштовано енергоефективний куточок, де дітям розповідають про те, як можна використовувати енергію сонця та вітру, зазначила завідувачка ДНЗ № 10 «Веселка» Наталія Левченко.
***
«Для таких міст, як наше, підтримка Європейського Союзу – суттєва і відчутна. Сума співфінансування від міста також суттєва, адже з місцевого бюджету було виділено 25 відсотків вартості проєкту, а це – 256 тисяч євро, але такі проєкти – перспективні й необхідні нашому місту. У подальшому продовжуватимемо брати участь у грантових конкурсах, щоб і надалі якісно модернізувати освітні будівлі й впроваджувати сучасні енергоефективні технології», – підсумував Миргородський міський голова Сергій Соломаха.

Андрій ФІАЛКОВСЬКИЙ.

Поділися:

Добавить комментарий