Кровоспинні грицики

Кровоспинні грицики

«Добре відомі кровоспинні властивості грициків. Які ще лікувальні особливості має ця рослина?»
С. П. КАЛИТКА.

Грицики звичайні (калитник, мисочки, мішечки; пастушья сумка; Capsella bursa-pastoris) – однорічна трав’яниста гола розсіяноопушена рослина родини капустяних (хрестоцвітих). Стебло прямостояче, просте або розгалужене, 10–50 сантиметрів заввишки. Листки чергові; прикореневі – у розетці, черешкові, перисторозсічені, розділені на трикутні зубчасті частки; стеблові – сидячі, цілокраї, біля основи стріловидні й стеблообгортні. Квітки двостатеві, правильні, дрібні, чотирипелюсткові, білі, у верхівкових китицях. Плід – стручок. Цвіте у квітні – вересні.
Росте по всій території України як бур’ян на полях, біля доріг та поблизу жител.
Для виготовлення ліків використовують траву, зібрану під час цвітіння рослини, коли на ній починають утворюватися нижні плоди. Доцільно виривати рослини з коренем, який потім обрізують, залишаючи прикореневу розетку листків (при скошуванні розетки листків залишаються невикористаними, і сировина буде нижчої якості). Сушать траву під наметом або на горищі, поки стебла не стануть ламкими. Сухої сировини виходить 20 відсотків. Термін придатності – 3 роки. Сировину продають в аптеках.
Трава містить флавоноїди (рутин, лютеолін-7-рутинозид, лютеолін-7-глюкозид), дубильні речовини, аміни (холін, ацетилхолін, тирамін та інші), сапоніни, органічні кислоти (фумарову, лимонну, яблучну, винну), аскорбінову кислоту, ефірну олію та сполуки калію. Наявність у траві вітаміну К деякі автори ставлять під сумнів.
Препарати грициків виявляють виражену кровоспинну дію, знижують кров’яний тиск, посилюють моторику шлунку і прискорюють перистальтику кишечнику, стимулюють моторну функцію матки. Листки рослини проявляють високу фітонцидну активність.
В акушерстві й гінекології препарати грициків використовують при післяпологових кровотечах, атонії матки, при тривалих і сильних місячних у клімактеричний період. Ефективним є й використання рослини при легеневих, шлунково-кишкових і ниркових кровотечах.
У народній медицині, крім цього, настій грициків п’ють при хворобах печінки, печінкових коліках, діареї, хворобах нирок і сечового міхура, при нирковокам’яній хворобі та гарячці.
Траву часто використовують у поєднанні з іншими лікарськими рослинами. Так, при ниркових кровотечах грицики корисно поєднувати з травою хвоща польового, а при маткових – з калиною звичайною або гірчаком перцевим.
До лікувально-профілактичного харчового раціону включають салати з молодого листя грициків.
Внутрішньо вживають настій трави (10 г, або 2 столові ложки, сировини на 200 мл окропу) – по столовій ложці п’ять разів на день після їди як кровоспинний засіб. Чотири столові ложки суміші трави грициків і хвоща польового (взятих порівну) заливать 3 склянками окропу, настоюють 2 години і п’ють по півсклянки тричі на день як кровоспинний засіб. Рідкий екстракт грициків звичайних п’ють по 20 крапель тричі на день при атонії матки і маткових кровотечах.
Столову ложку суміші трави грициків і споришу звичайного (по 15 г), трави омели білої (20 г) заливають склянкою окропу, настоюють 30 хвилин, проціджують і п’ють щодня ввечері при тривалих маткових кровотечах.
Настій трави грициків (40–50 г на літр окропу, настоюють 20–30 хвилин, проціджують), п’ють теплим по півсклянки тричі на день за годину до їди як жовчогінний засіб. Настій трави (3 столові ложки сухої або свіжої трави на 200 мл окропу, настоюють 15 хвилин, проціджують), п’ють по третині склянки тричі на день як гіпотензивний засіб. Сік свіжої рослини вживають по 40–50 крапель на прийом (вважається, що сік у всіх випадках діє ефективніше за настій).
Готують і салат. Молоде листя грициків подрібнюють і кладуть на шматочки огірків і помідорів, накривають зверху кружальцями вареного яйця і поливають вершками (на 100 г листя грициків беруть 60 г помідорів, 60 г огірків, одне яйце, 40 г вершків та сіль).
Зовнішньо використовують настій грициків (10 г трави на 200 мл окропу) – для компресів на забиті місця і садна.

Поділися:

Добавить комментарий