Куди «летять» ціни на продукти?..

–Зайвий раз до магазинів я не заходжу. Маю хворе серце, тож бережу нерви. Адже спокійно спостерігати за тим, як у буквальному розумінні «злітають» ціни на основні продукти харчування та ліки, немає сил, – розповіла полтавська пенсіонерка Марія Петрівна.
Пенсія у жінки всього 1450 гривень, а «віночок» захворювань – не дай Боже нікому.
– Ось нещодавно зайшла до аптеки за ліками, а провізор каже: якщо візьмете флакончик ліків об’ємом 100 мілілітрів, це набагато вигідніше, ніж придбання 40-мілілітрового. А у мене в гаманці тільки 400 гривень. Це якраз на менший за об’ємом, але його недостатньо на курс лікування, – бідкається жінка поважного віку.
На свою мізерну пенсію скаржиться й подружжя Кононенків із Зінькова. Ціни на продукти харчування зашкалюють, субсидія покриває хіба що третину використаного взимку природного газу, каже Андрій Петрович Кононенко. А про вартість ліків і говорити зайве. До того ж після хірургічної операції, що теж вилилася в добру копієчку, довелося витратитися на медпрепарати на суму, яка в кілька разів перевищує його пенсію. Тож, як мовиться, усі «заначки» спорожніли.
Таких розмов-сповідей нині можна почути безліч. Низькі зарплати й мінімальні пенсії переважної більшості наших співгромадян заганяють людей у глухий кут, виходу з якого, на жаль, не видно. Що, власне, засвідчує наступний факт: Україна займає 138 місце в рейтингу серед 156 країн за рівнем щастя. Наша країна потрапила до 10 держав, де рівень щастя, починаючи з 2008-2010 років знизився найбільше. Поряд з нами такі країни як Йемен, Сирія, Малаві, Гаїті, Ліберія, Руанда, Венесуела. Найщасливішими ж почуваються жителі Фінляндії, Норвегії, Данії, Ісландії, Швейцарії, Нідерландів, Канади, Австралії, Швеції…
* * *
Штучне знецінення гривні, шалене зростання цін і комунальних тарифів, тотальна корупція, що призвела до значного зниження ВВП, втрати мільйонів робочих місць; фактичне знищення середнього бізнесу, на фоні глибокого соціального розшарування та несправедливого судочинства, – оце і є ті «кити», на яких тримається українське сьогодення.
На початку 2018-го, коли ще не встигли наші співгромадяни отримати підвищену з січня цього року зарплату, як одразу підвищилася вартість проїзду в громадському транспорті. Потім зменшилися норми споживання окремих комунальних послуг, а відтак знизився рівень субсидій. Що вже говорити про ціни на продукти, ліки, послуги, які, мов розсідлані коні, летять і летять. І зупинятися не збираються.
***
За даними державного моніторингу, під який підпадає 31 вид продуктів, у лютому 2018 року подорожчало більше 70% категорій товарів із цього списку. І тут не варто кивати на сезонний чинник, бо найбільше здорожчало м’ясо. А вже за ним йдуть овочі борщового набору. Експерти Асоціації постачальників торговельних мереж склали ТОП-5 продуктів харчування, вартість яких у гривні в лютому зросла найбільше. Отож до п’ятірки «рекордсменів» увійшли: яловичина, м’який сир, варена ковбаса, риба й буряк.
Перше місце посідає яловичина, яка додала за лютий 3,2 гривні за кілограм. Відтепер її середня ціна в Україні складає 120,4 гривні. На другому місці м’який сир – 1,9 гривні. Третя сходинка за вареною ковбасою, вартість якої зросла за лютий на 1,2 гривні. Тож тепер її середня ціна в Україні – 83,8 грн за кілограм. Четверте місце – морожена риба, яка за останній зимовий місяць додала 1,1 грн і коштує в середньому 67,6 грн за кілограм. Завершує п’ятірку буряк, який зріс у ціні на 1 грн і його середній цінник – 8 гривень за кілограм. П’ять продуктів, які показали найбільше зростання у відсотковому еквіваленті, наступні: морква, буряк, картопля, яблука, капуста.
Статистика березня фіксує подальше зростання цін на споживчому ринку. Наприклад, станом на 17 березня в найпотужніших мережах полтавських супермаркетів морква коштувала 13, а подекуди й дорожче, гривень за кілограм; червоний буряк – 10-11 грн; картопля – близько 9 грн; капуста білокачанна – майже 7 гривень. Чи не єдиний овоч із борщового набору, який все ще зберігає стабільність – цибуля. Вона вартує приблизно 5 гривень за кілограм. Фактично недоступними для більшості споживачів стали яблука, середня ціна яких стартує від 20 гривень. Не надто купують люди і яйця, які коштують від 25 гривень і до 32 за десяток. Про м’ясо по 130 гривень, сало – близько 100 та рибу й казати нічого.
Що не день, то ціни зростають практично на всі групи товарів, розповідає продавчиня Наталка. Дорожчають овочі та фрукти, хліб, кондитерські вироби, окремі категорії алкогольної продукції.
Невтішними є й подальші прогнози. За словами генерального директора Української асоціації постачальників торгових мереж Олексія Дорошенка, квітень готує нам нові випробовування на фоні можливої девальвації гривні та підвищення мінімальної заробітної плати. Експерти вважають, що до кінця року щонайменше на 15 відсотків здорожчають крупи, продовжать свій «зоряний політ» інші продукти харчування. Якщо ж зросте в ціні природний газ та піднімуться ціни на електроенергію, чим час від часу нас «обнадіюють» високопосадовці, практично всі ціни на різні категорії товарів і послуг знову розпочнуть свій відлік у бік зростання.
Що й казати – перспективи «веселі». Та чи так весело буде на виборах, чи, можливо, гнила гречка й солодкі обіцянки-цяцянки знову зроблять свою справу? Варто задуматися і над цим, а не лише дорікати владі, яку самі ж і обрали…

Людмила ДАЦЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Добавить комментарий