Кури нестимуться і в холодну пору, якщо…

Кури нестимуться і в холодну пору, якщо…

Восени і особливо взимку домашня птиця багато часу перебуває у пташнику. Тому, щоб кури у цей період неслися і добре себе почували, повинні бути оптимальна температура і вологість у приміщенні, нормальна підстилка, достатній повітряний і світловий режими, належна годівля. Господар має знати: птиця цілий рік виділяє однакову кількість тепла. Отже, коли в літній період виникає проблема перегріву, то взимку тепло потрібно зберігати. Щоб кури добре почували себе у пташнику, потрібно підтримувати температуру на рівні 10–18°С, а для цього, зрозуміло, слід ретельно утеплювати стелю і стіни. Дуже важливо, щоб підлога у пташнику також була теплою. Для цього у приміщенні кладуть суху підстилку шаром 8–15 см. Вона виділяє тепло внаслідок розкладання підстилкового матеріалу. Крім того, підстилка поглинає шкідливі гази.

У холодну пору року вентилювання пташника також необхідне. Якщо не вентилювати приміщення, тепло зберігається, але разом з ним залишаються вуглекислий газ і водяна пара, які осідають на стіни, підстилку, негативно діють на здоров’я птахів. Протягів у пташнику не повинно бути.
Аби кури неслися восени і взимку, необхідно підтримувати світловий режим дня. Тривалість освітлення повинна бути такою, щоб разом із денним становила 14–16 годин. Але найкраще на курей діють прямі сонячні промені. Тож у сонячні дні їх обов’язково випускають із пташників. Взимку – коли температура повітря не нижча за –10°С.
Лікар ветеринарної медицини О. Лашко.
Раціони для курей-несучок у теплу і холодну пору року суттєво відрізняються. Перша відмінність літнього та зимового раціону – кількість. Особливо важливо це для курей, які утримуються в неопалюваному приміщенні і мають можливість вигулу. Такі птахи мають високі витрати тепла, тому калорійність кормів теж повинна бути вищою.
Важливо забезпечити курям більш калорійне харчування до приходу морозів! При належному харчуванні у курей утворюється підшкірний жир і вони легше перенесуть зимові холоди. Калорійність з подальшим утворенням жиру забезпечать такі злаки в раціоні, як кукурудза і овес.
Якщо ви розраховуєте, що кури і в зимовий час будуть активно нести яйця, важливо забезпечити їм не тільки тепло в приміщенні, а й збагачений вітамінами корм. А це можливо, якщо застосовувати комбікорм або мінеральні добавки, багаті вітамінами A, D і В. Збалансувати харчування допоможуть мінеральні добавки, що містять вітаміни, кісткове борошно, риб’ячий жир, крейду, ракушняк та інші важливі компоненти.
Влітку при щоденному вигулі кури можуть поповнювати свій раціон білковою їжею, наприклад, споживати черв’яків, гусениць, комах, молюсків. Взимку це неможливо, тому кількість білкової їжі в раціоні теж варто збільшити.
Стандартні норми на добу, рекомендовані для годівлі однієї курки влітку, складають:
• зерно незбиране і подрібнене – 100 г;
• сінне борошно – 10 г;
• зелень і овочі – 30–50 г;
• білкові корми – 10–15 г;
• кісткове борошно – 2 г;
• мінеральні добавки і сіль – 5,5 г.
Порівняйте цей раціон із зимовим «меню»:
• зерно незбиране або подрібнене – 50 г;
• мішанка з крупами і овочами, відходами продуктів харчування – 30 г;
• картопля варена або варене лушпиння – 100 г;
• макухи і шроти – 7 г;
• сінне борошно – 10 г;
• кисле молоко або інші молокопродукти – 100 г;
• кісткове борошно – 2 г;
• сіль і мінеральні добавки – 5,5 г.
Врахуйте, що будь-які вологі корми взимку швидко замерзають, а гарячими їх давати курям теж не можна. Тому взимку годувати курей самостійно приготованими продуктами потрібно невеликими дозами 3–4 рази на день.
avamarket.com.ua

Поділися:

Добавить комментарий