"Квіти у полі, там, де Крути…"

«Квіти у полі, там, де Крути…»

У День пам’яті Героїв Крутів, 29 січня, до патріотичних заходів у Полтаві залучили переважно студентів та старшокласників. І це символічно, адже сто років тому їхні однолітки заступили собою від ворога Україну, виявивши мужність, якої забракло багатьом досвідченим «державним діячам».

У Полтавському університеті економіки і торгівлі молоді з різних вишів нагадали, що бій під Крутами є однією з найгероїчніших сторінок нашої історії. Пам’ять відважних крутівців вшанували хвилиною мовчання. Стоячи, під зворушливий звук серцебиття, присутні слухали коротенькі біографії героїв, чиє життя було пов’язане з тодішньою Полтавською губернією, – Миколи Божинського-Божка, Володимира Шульгина, Івана Шарого, Аверкія Гончаренка, Степана Лазуренка, Юрія Вороного, Василя Коваленка…
На знак нашої пам’яті про всіх крутівців та воїнів, які полягли в боях з ворогом у нинішні часи російсько-української війни, представники урочистого зібрання відвезли квіти на Алею Героїв міського кладовища.
"Квіти у полі, там, де Крути…"У виконанні студентів на патріотичному заході звучали пісні й поезії, вихованці обласного військово-спортивного центру «Воїн» (керівник – заслужений тренер України Олег Бариш) демонстрували бойове козацьке мистецтво.
Допрем’єрними роздумами-аналогіями про крутівців та героїв-майданівців зі сцени актової зали вишу поділився виконавець ролі генерала Савицького в повнометражній драмі «Крути 1918», актор Полтавського академічного українського музично-драматичного театру імені М.В.Гоголя Володимир Філатов. Він розповів, що сценарій фільму був створений ще десять років тому, однак цілком очевидно, що на часі він саме зараз. Особливістю кінострічки є, зокрема, залучення не тільки професійних акторів. «Мені пощастило», – так визначає Володимир Філатов свою співпрацю на знімальному майданчику з виконавцем ролі ад’ютанта генерала Савицького – молодим майданівцем і бійцем АТО Олександром Абаєвим.
Те, як на історичному полі бою за Україну перегукуються події столітньої давнини й сучасності, глядачі зможуть оцінити, за словами актора, 6 грудня: прем’єра фільму відбудеться у День Збройних сил України.
***
Напередодні Дня пам’яті Героїв Крутів в обласній універсальній науковій бібліотеці імені І. П.Котляревського провели зустріч-діалог «Бій під Крутами»: погляд через роки». Завідувач кафедри історії України Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка, доктор історичних наук, професор Людмила Бабенко розповіла молоді про лицарський подвиг юних українців, які зуміли у 1918-му затримати наступ ворога на Київ. У бібліотеці працювала також книжкова виставка «Це було під Крутами».
29 січня на театральній площі в Полтаві відбулося історично-військове дійство «Крути: 100 років по тому». Юнаки в одностроях часів УНР нагадували містянам про подвиг крутівських героїв. Залучені до проведення заходу бійці АТО ділилися сучасними історіями війни з російськими загарбниками. Серед організаторів акції – ВО «Свобода».
Полтавська обласна бібліотека для юнацтва імені Олеся Гончара запросила на історично-музичну зустріч, названу віршованими словами українського поета Степана Литвина «Квіти у полі, там, де Крути…». Під час заходу було презентовано нову інтелектуальну гру «100 років боротьби», розроблену Українським інститутом національної пам’яті й присвячену Українській революції 1917–1921 років.
У Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського провели тематичний захід «Вони поклали життя за незалежність України». У Полтавському музеї авіації та космонавтики імені Юрія Кондратюка відкрили персональну фотовиставку підполковника Збройних сил України Володимира Лазарєва, яку автор присвятив сторіччю бою під Крутами. На світлинах військового журналіста – сучасні герої, які захищають Україну на Донбасі. Серед 16 представлених в експозиції світлин є і такі, що зроблені на передовій уже в січні цього року.

Вікторія КОРНЄВА
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий