Квітучий травень – справжній рай!

Квітучий травень – справжній рай!

Травень – чи не найактивніший місяць весни. Цьогоріч вона видалася ранньою, тому спекотне сонце підганяє дачників, садівників, городників до завершення основних посадкових і посівних робіт. Настає час для догляду за овочевими та іншими культурами ділянки, саду, квітника.

У городі все до ладу

Якщо з якихось причин ви не посадили овочеві культури наприкінці квітня, ще не пізно надолужити згаяне. Пора масових посівів та посадок у відкритий грунт – коли мине час приморозків.
У першій декаді сіють теплолюбиві культури: квасолю, огірок, гарбуз, кабачок, патисон, диню, кавун. Починаючи з другої декади, масово висаджують у грунт розсаду помідорів, перцю, баклажанів, ранньої та пізньої капусти.
Багато городників цікавить питання: на яку глибину правильно висаджувати розсаду? Більшість фахівців сходиться на думці,що заглиблювати її потрібно лише у випадку, коли вона надто витягнулася, немає можливості її регулярно поливати і потрібно зберегти вологу біля коренів. Якщо такої потреби немає, то розсаду потрібно висаджувати так, як вона і росла. Завдяки цьому не порушиться встановлений життєвий ритм рослини та не відтягнеться на тиждень-другий її вступ у плодоношення.
У травні господарі вже збирають урожай першої городини, борються з бур’янами та, щоб земля не «гуляла», висівають овочі, які можуть повторно вродити. Не забудьте прорвати загущені сходи цибулі, салату та інших культур.

Зацвіли яблуні

У травні насамперед необхідно закінчити обрізування, внести азотні добрива, продовжувати щеплення черешків методом копулювання, провести оприскування по сплячих бруньках і у фазу рожевого бутона від шкідників і хвороб, завершити садіння дерев і чагарників.
Поряд з цим з’являється і ряд інших турбот. З початком сокоруху, коли кора відстає від деревини (зацвітає вишня), можна розпочинати щеплення живців «за кору». Цей простий і надійний спосіб повинні освоїти всі садівники. Застосовується він найчастіше для перещеплення товстих гілок новими сортами як зерняткових, так і кісточкових порід.
Роблячи перещеплення, не слід змішувати види плодових, тобто краще перещеплювати яблуню на яблуні, грушу на груші, сливу на сливі. Але, як показав досвід, яблуню ще можна перещеплювати на китайку і ранетку, грушу – на айву і горобину, вишню – на антипку, сливу – на тернослив, терен – на абрикос, черешню – на вишню, абрикос – на сливу, персик – на аличу і сливу.

Про врожай винограду думаємо заздалегідь

У травні, особливо у посушливу погоду, виноградник потрібно добре поливати і удобрювати. Наприкінці місяця займіться його проріджуванням, підв’яжіть зелені пагони. Прищипування перед цвітінням у дуже ростучих плодючих пагонів верхівок сприяє зменшенню опадання квіток і зав’язі.
Навесні виноград обприскують проти мільдью і, за необхідності, проти кліщів. Від мільдью можна обробити виноград 1%-ним розчином бордоської рідини або використовувати розчини системного захисту. Можна провести перещеплення. Так само омолодити кореневласні кущі винограду. До кінця травня можна провести обламування зайвих молодих пагонів, потім усе підв’язати. Від оїдіуму проводять опудрювання сіркою або обробку сучаснішими препаратами системного захисту.
До речі, побутовий обприскувач можна використати не лише для захисту насаджень від хвороб і шкідників, а і для покращення запилення виноградної лози. До цього методу вдаються тоді, коли в минулому році могли спостерігати такий дефект, як «горошіння» грон. Обприскувач накачують тільки повітрям і спрямовують струмінь похило щодо куща, а джерело потоку перебуває не ближче, ніж за пів метра. Так вдається покращити запилення винограду із «примусу», бо пилок краще розлітається. Це ж саме можна робити і вручну, якщо протягом цвітіння лози один-два рази на день проходити уздовж шпалер, струшуючи дроти.

Догляд за квітучою клумбою

Травень – ідеальний час для посадки кореневищних квітів: ірисів, канн, хостів, лілейників. При необхідності на старих клумбах поділіть кореневища вже дорослих квітів. У першій-другій декаді травня розпочинайте сівбу однорічників – циній, айстр, бальзаміну, матіоли.
Після настання стійкого тепла можна висаджувати розсаду петунії і пеларгонії. Вже готові до посадки і бульби кал, гладіолусів, анемон. Викопайте та підсушіть цибулини первоцвітів – крокусів, підсніжників і гіацинтів. Головне – дочекайтеся, коли листя первоцвітів добре підсохне. У спеку поливайте квіти у міру потреби, після обережного розпушування землі її можна прикрити мульчею.
На початку місяця займіться діленням жоржин. Всі роботи виконуйте гострим інструментом таким чином, щоб на кожній новій рослинці залишилося до 2 коренебульб з 1–2 бруньками і частиною кореневої шийки. Перед посадкою «діток» потрібно підсушити на сонці.

Підготовлено за матеріалами видань «Дачник», GradinaMax та інших відкритих джерел.

Поділися:

Добавить комментарий