Лицарський хрест – орден і місія

Лицарський хрест – орден і місія

Літопис українського народу сповнений трагічними і героїчними сторінками. Одна з них – новітня російсько-українська війна, на якій, боронячи Україну і Європу від московських орд та їхніх найманців, свободу, демократію, полягло чимало патріотів. Протягом останніх п’яти років Полтавщина, як і вся держава, втрачала найдостойніших синів та дочок – героїв Небесної Сотні та учасників АТО (ОСС). З метою вшанування добровольців, які першими за покликом серця стали на захист своєї держави від окупанта, була започаткована нагорода «Лицарський Хрест Добровольця». Нещодавно у театрі імені М. В. Гоголя відбулося перше вручення цієї високої відзнаки захисникам України з Полтавщини та сім’ям полеглих героїв.
Наша область стала п’ятою, де проводиться така церемонія. До нагородження були представлені двадцять захисників, п’ятеро з них – посмертно.
Серед тих, хто загинув у розквіті сил, захищаючи територіальну цілісність держави, – Віталій Кузьменко, який у 2014 році без вагань пішов боронити державу у складі батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Полтавщина», та Олександр Матвійчук із Лохвицького району. Мрія Олександра про створення міцної та дружної родини, відкриття власної справи, пов’язаної з автотехнікою, так і не здійснилася. З початком російської агресії чоловік отримав повістку з військкомату і вже наступного дня мав їхати у зону АТО. Неочікувано його мобілізацію скасували, повідомивши, що призвуть до війська пізніше.
Тоді він вирішив вступити добровольцем до батальйону спецпризначенців «Полтавщина», який на той момент лише формувався. Загинули обидва добровольці під час обстрілу 9 вересня 2014 року під Дебальцевим. У будинок, де знаходилися правоохоронці, потрапив снаряд. Їхні відзнаки нині отримали рідні героїв. Також посмертно нагороджено Дмитра Пругла, Анатолія Курочку, В’ячеслава Литовченка.
Кавалерами «Лицарського Хреста Добровольця» стали Анатолій Лоза, Сергій Калініченко, Валентин Шульга, Ігор Серокуров, Олександр Юренко, Юрій Машин, Володимир Жмуренко, Андрій Олефіренко, Тарас Гапон, Сергій Саленко, Дмитро Однобочко, Юрій Крамаренко, Валерій Дмитренко, Дмитро Юденко, Сергій Сущенко.
***
Серед нагороджених добровольців можна зустріти людей найрізноманітніших професій. Отець Сергій (Сергій Сущенко) ще до початку війни брав активну участь у Революції Гідності. За його плечима – громадська діяльність у рідному Конотопі. З початком військових дій на сході добровольцем пішов до військкомату і попрохав призначити його капеланом в одну з військових частин. Спочатку отримував відмови, але згодом йому зателефонували з Сумського військкомату і запропонували цю посаду. Своєрідний «бойовий стаж» вчорашнього мирського священика – від добровольчого батальйону «Золоті ворота» (2014–2015 роки), полку «Київ» (2016) до служби в підрозділі «Полтава» ( з 2017 року). Перебував із солдатами у таких гарячих точках, як Лисичанськ, Старобільськ, Кримське та Щастя. У Сєверодонецьку та Щасті Луганської області він облаштував каплички для місцевих вірян. Повернувшись із фронту, влаштувався поліцейським у батальйон «Полтава» та вирішив здобути додаткову юридичну освіту. Виховує чотирьох дітей.
Не втратив після ротації бойового духу і зайнявся на рідній Полтавщині патріотичним вихованням школярів ще один наш земляк – Дмитро Юденко…
***
Того дня у залі театру було людно. Серед запрошених гостей – учасники АТО та волонтери, громадські діячі, духовенство, депутати, керівники області. Музичними композиціями вітали добровольців громадська діячка, волонтерка та співачка Бандерівна, співак та волонтер Євген Мацак. Ведуча заходу, його режисер і голова оргкомітету Оксана Тунік-Фриз висловила вдячність керівництву області за допомогу в організації урочистостей. Також вона зауважила, що метою організації цього заходу стало бажання висвітлити подвиг кожного захисника України.
***
Церемонію нагородження «Лицарським Хрестом Добровольця» започаткувала 2016 року жіноча волонтерська сотня самооборони Чернігівщини.

Юлія ХОМЕНКО.

Поділися:

Добавить комментарий