Лікар-неонатолог у житті вашого маляти

Лікар-неонатолог у житті вашого маляти

Ось ваше малятко і з’явилося на білий світ. У період, який називається неонатальним і триває до 28-ї доби життя маляти включно, поряд із ним буде лікар-неонатолог або лікар педіатр-неонатолог. І саме на нього покладається відповідальність за огляд новонародженого, а за потреби й за подальше лікування немовляти.
Особливо важливою є робота неонатолога, який працює у відділеннях для новонароджених недоношених дітей. Така робота потребує широкого спектру знань. Адже потрібно своєчасно виявляти й розрізняти симптоми захворювань і відхилень у розвитку немовляти, щоб вони не спровокували інвалідність дитини та не перейшли в хронічну форму.
На Полтавщині передчасні або ускладнені пологи зі всієї області спрямовуються до обласного перинатального центру. Протягом 2020 року тут з’явилося на світ близько 2 тисяч немовлят, з яких понад 10% народилися передчасно.
Про те, як змінилася робота фахівців перинатального центру з настанням пандемії коронавірусу, чи захищені під час роботи лікарі від коронавірусної інфекції та яким був минулий 2020 рік, ми ведемо розмову з дитячим анестезіологом, неонатологом інтенсивного відділення неонатального блоку перинатального центру КП «Полтавська обласна клінічна лікарня імені М.В. Скліфосовського» Вікторією ВОЛОШКО.

– Офіційно підтверджених випадків коронавірусної інфекції серед породілей у нас не було. Із підозрою на ковід – так. Але отримані результати їхніх ПЛР-тестів були негативними. Загалом в Україні на коронавірусну інфекцію хворіє чи не найбільше лікарів у світі. Тож і виходить, що професія лікаря нині найбільш потенційно небезпечна щодо ковід, бо спілкування з пацієнтами збільшує ризики зараження в сотні разів.
– Неонатолог працює з немовлятами від народження до 28 днів. У цей період ні дитина, ні, мабуть, часто й мама, перебуваючи в стані стресу, не можуть пояснити, що саме болить у немовляти. Як ви це виявляєте?
– Неонатологія – відносно нова й дуже вузька спеціалізація, яка в Україні почала розвиватися в останні десятиліття, і вона потребує особливих знань. До цього ми не мали змоги лікувати діток так, як зараз, бо не було такої практики, необхідного обладнання. Зараз ми маємо можливість спілкуватися з іноземними фахівцями, отримувати знання на різних колегіумах, потужно нині розвиваються й нові технології. Тож лікарі можуть лікувати за світовими стандартами й бути частиною світового неонатального практикуму.
– З якими проблемами найчастіше стикаються нині молоді мами? І загалом, що найбільше непокоїть лікаря-неонатолога?
– Найбільше непокоять внутрішньоутробні інфекції (ВУІ) у породілей, що в подальшому сприяє розвитку вроджених пневмоній, інфекцій нервової системи. Дуже часто зустрічаються й TORCH-інфекції (токсоплазма, уреоплазма, віруси герпесу й папіломи людини…), зараження якими відбувається статевим шляхом і які потім внутрішньоутробно передаються від матері до дитини та викликають у немовлят різного роду патології.
– Як убезпечити новонароджене дитя, якщо його мама не встигла пролікуватися від інфекцій?
– Убезпечити практично неможливо. Як неможливо точно, на 100%, визначити, наскільки успішно пройшло лікування. Можна повторно зробити аналіз на TORCH-інфекції, все буде в мами нібито нормально, але дитина вже отримала цей вірус і є його носієм. Ми можемо тільки лікувати по факту. Ці інфекції загалом можуть існувати в організмі й жодним чином себе не проявляти. Якщо ж дитина якимось чином починає проявляти ознаки захворювання, скажімо, в неї може бути дихальна недостатність або прояви інфекції, тоді її лікуємо. Багато що залежить від того, в якому віці і в якому стані народилася дитина, чи не перенесла вона гіпоксію…
– Який рівень забезпечення необхідними для лікування дітей медпрепаратами має перинатальний центр?
– Ми забезпечені найнеобхіднішими медпрепаратами. Такими, як, скажімо, стартова антибіотикотерапія, чи іншими, які потрібні в першу чергу. Але є високоадаптовані препарати європейського рівня, які в близькій доступності, але їх потрібно купувати за кошти пацієнтів.
– Чи готові нині молоді мами до того, щоб опікуватися немовлятами? Що ви можете порадити майбутнім батькам, аби вони в подальшому були спокійні і впевнені в хорошому здоров’ї своєї малечі?
– Перш за все варто зазначити, що мами в нашому медзакладі мають повну доступність до своєї дитини. Кожні 3 години вони, в залежності від стану власного здоров’я і бажання, можуть спілкуватися з немовлям і з медперсоналом.
Щодо порад, то майбутнім батькам потрібно впорядкувати своє статеве життя. Адже нині досить часто ми стикаємося з тим, що в молодих мам до народження дитини було кілька переривань вагітності, кілька статевих партнерів, що залишає певний негативний вплив на подальшу вагітність. А потім виникають запитання типу: а чому так сталося? Дуже складно зараз знайти подружню пару, яка не мала б ще 2–3 статевих партнерів. Тому й маємо колосально високий ризик розвитку різних інфекцій. І в подальшому досить складно вилікувати таких мам. Адже ніколи не можна бути впевненими, як саме організм такої жінки відреагує на лікування. Можна правильно, згідно з протоколом, проводити лікування майбутньої мами, а в результаті дитина все одно захворіє. Отож майбутній мамі найперше – потрібно впорядкувати стосунки зі статевими партнерами й своєчасно стати на облік у жіночій консультації та дотримуватися рекомендацій лікарів. А ще – менше зважати на статті в Інтернеті і довіряти порадам лікарів-практиків, які мають необхідні знання.
– Ваше ставлення до партнерських пологів, народження у воді? Це нині досить популярно…
– Партнерські пологи – це добре. До початку пандемії у нас вони були досить часто. Зараз ми не маємо можливості так робити. Стосовно народження у воді – це популярна нині європейська практика. Але все має відбуватися під наглядом високоспеціалізованих професіоналів. Хоча в Україні народження вдома – це дуже болюча тема, оскільки в нас допологові діагностика й нагляд є не на такому рівні, як, скажімо, в Німеччині. Тому я б не радила домашні роди.
– Післяпологова депресія, як її попередити чи лікувати?
– На жаль, депресія у породілей виникає досить часто. Особливо якщо це мати-одиначка, та й у зв’язку з пандемією у жінок часто виникає стрес. У таких випадках, на мою думку, треба завжди звертатися до спеціалістів. Нині ж спостерігається фактично зворотна тенденція, якщо з мамочкою в нашому центрі працює психолог, вона вважає, що з нею щось не так, що це ненормально. Хоча насправді це великий плюс, бо за кордоном за такі консультації платять чималі кошти. А тут приходить психолог і допомагає розібратися з вашими проблемами, тож цього в жодному разі не потрібно боятися. Єдине, на що варто звернути увагу, потрібно знайти спеціаліста, який підійде саме вам. Вихід із депресії має бути під чітким наглядом психолога й психіатра.
– Ваші поради стосовно харчування майбутніх мам, фізичного навантаження, підготовки до пологів?
– Харчування під час вагітності як ніколи має бути збалансованим: у раціоні мають бути білки, жири й вуглеводи, вітаміни й мікроелементи. Водночас великих суперзмін у харчуванні бути не повинно. Натомість треба позбутися шкідливих звичок і думати про майбутнє дитини. Слід зауважити, що в організмі жінки природою закладено все, що їй потрібно робити в цей період. Тож варто лише прислухатися до себе. Адже часто вагітній хочеться з’їсти те, чого вона раніше не вживала. Оце і є підказка природи. Якщо ці підказки виконувати в міру, це й буде найкраща допомога своєму організму. Варто додати, що людина загалом, а вагітна жінка тим паче, має споживати ті продукти, які вирощуються чи виробляються з місцевих рослин, – овочі чи фрукти, крупи. Тобто харчування має бути традиційним, без надмірного вживання заморських продуктів чи екзотичних фруктів. Тим самим майбутня мама захистить і себе, й свою дитину від алергозалежності.
Стосовно фізичних навантажень, то у будь-якому випадку треба проконсультуватися з лікарем, але вони повинні бути. Загалом фізична активність для вагітних – це дуже важливо. Потрібно побільше гуляти на свіжому повітрі, постійно перебувати в рухові. Адже м’язи, які будуть задіяні під час пологів, мають бути в тонусі. Натомість стресових моментів, як, скажімо, під час вагітності вирішити здати на права, варто уникати.
Насамкінець хочу порадити жінкам, які дуже хвилюються про майбутні пологи: для отримання необхідної інформації є спеціальні підготовчі курси, де інформують про всю процедуру пологів, їх хід, які команди акушерки слід виконувати, які м’язи при цьому треба напружувати, можливі ускладнення і таке інше. Адже під час пологів непідготовленій жінці усе може здаватися як у тумані. Тож підготовка до цього важливого кроку зайвою не буде.

Людмила ДАЦЕНКО.

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий