Лікування маститу

Лікування маститу

Розпізнати мастит можна, здоюючи молоко на тканину. Господарі мають знати про те, що перші цівки молока завжди містять багато бактерій і не мають використовуватися для діагнозу. Тому при здоюванні на тканину тестуйте молоко окремо
з кожної дійки. Так ви матимете чіткіше уявлення про хворобу і, відповідно, цілеспрямовано лікуватимете певну частину, а не все вим’я.

Певна річ, і здорове, і хворе вим’я треба обмивати теплою водою, а ще краще (при захворюванні) – ледь підсоленим відваром кропиви (знімається біль у вимені, через дійку краще виділяється гноєтворна маса).
При маститі або підозрі на нього масаж вимені краще робити не рушником, а пальцями – так легше точніше визначити хворобливі місця вимені й дізнатись, який саме мастит у корови. Масажуючи вим’я хворої тварини, протягом 30 секунд треба робити це згори вниз, начебто ви виліплюєте вим’я із глини. Потім поступово слід переходити до дійок, але це за умови, що мастит серозний. При катаральному або фібринозному маститі масаж робити не треба – він буде некорисним. У цьому разі краще «заштукатурити» хвору частку вимені білою або червоною глиною (розведеною у розчині кропиви пекучої, деревію, подорожника і т. д.) і залишити на 10–12 годин. Потім обмити вим’я відваром кульбаби з кропивою, а вже тоді намагатися вводити у вим’я ліки. Глина знімає біль, набряк, а трави сприяють розслабленню і зм’якшенню поверхні вимені й діють як слабкий антибіотик на хвору частину вимені, та й гній легше виділятиметься через дійку.
Перед доїнням слід зробити дезінфекцію дійок. Можна обмивати вим’я відварами різних трав (кропиви, подорожника і т. д.), але не полином – його відвар викликає на вимені реакцію у вигляді алергії і тим самим подовжує лікування корови. Коли мастит несправжній, то його легше і краще лікувати з допомогою відварів або горілчано-медових настоїв. Після доїння корови фахівці радять проводити дезінфекцію дійок, тому що на кінчику дійки залишаються краплини молока, а отвір дійки відкритий приблизно півгодини. Для цього можна взяти 0,5 л олії, прокип’ятити на водяній бані, охолодити до кімнатної температури, додати 1 ст. л. питної соди, а потім розмішати. Намазати вим’я після доїння і залишити до наступного доїння. (Олія – як засіб, що зм’якшує вим’я і відлякує ґедзів та інших комах, а питна сода – як дезінфікуючий засіб).

Є. ЗАХАРОВ,
ветлікар.

Поділися:

Добавить комментарий