Лікувати гепатит за державний кошт  на Полтавщині нині доступно кожному

Лікувати гепатит за державний кошт на Полтавщині нині доступно кожному

Мільйони людей у світі живуть із гепатитом, навіть не здогадуючись про свою хворобу. Адже лише 9% носіїв знають про свій діагноз – вірусний гепатит В і 20% осіб – про діагноз – вірусний гепатит С. Водночас за ступенем негативного впливу на здоров’я населення та рівнем захворюваності вірусні гепатити займають домінуюче місце в структурі інфекційної патології. Вони складають 30% усіх інфекційних захворювань.
За експертною оцінкою ВООЗ, інфікованих або перехворілих вірусними гепатитами різної етіології у світі загалом налічується майже 2 мільярди осіб, з яких понад 325 мільйонів страждають на хронічну форму гепатитів. Щороку близько 350 тисяч людей помирає від ускладнень хронічних вірусних гепатитів.

В Україні, за оцінками експертів, близько 5% населення інфіковано вірусом гепатиту С та до 2,5% – вірусом гепатиту В. Під медичним наглядом перебуває лише незначна частина інфікованих. Більшість людей навіть не здогадуються про свою хворобу, а тому не отримують належного лікування.
У Полтавській області на обліку з приводу хронічного вірусного гепатиту С перебувають 2672 особи, носіями HCV Ag є 2262 особи. Це означає, що на обліку в лікарів з приводу гепатиту С спостерігається менше 5 тисяч пацієнтів. Із гепатитом В перебувають на обліку 766 людей, HBc Ag виявили у 2195 осіб. Ускладнення у вигляді цирозу печінки мають 165 полтавців. Також на обліку перебувають і діти: з гепатитом В – 9 осіб, гепатитом С – 10 осіб. Такі дані були озвучені на прес-конференції щодо сучасних можливостей лікування вірусних гепатитів В і С, яка відбулася у прес-центрі ОКІА «Новини Полтавщини». Серед запрошених спікерів – в.о. директора Полтавського обласного центру громадського здоров’я Полтавської обласної ради Ніна Дурдикулиєва, консультант благодійної організації «Світло надії» Сергій Жук і директор департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА Вікторія Пилипенко.
Зазначалося, що люди зазвичай не думають, що можуть хворіти на гепатит В чи С, адже з початку зараження хвороба проходить безсимптомно. Водночас джерел інфікування існує чимало. Це манікюрні й тату-салони, лікування у стоматолога, ін’єкції з кров’ю й таке інше.
«Більшість людей думає, що лікування гепатиту В і С дороге й не по кишені для пересічного громадянина, але насправді це не так. Наразі Міністерство охорони здоров’я поставило за мету інформувати громадян про можливості лікування гепатиту за державні кошти. Зараз закуплена достатня кількість медпрепаратів для лікування гепатитів В і С. За оціночними статистичними даними, в Україні є приблизно 1,3 мільйона хворих на гепатит С і близько 600 тисяч – на гепатит В. Водночас під медичним спостереженням знаходиться лише 90 тисяч підтверджених хворих на гепатит С та 18,5 тисячі хворих на гепатит В. Аналогічна ситуація спостерігається і в Полтавській області: під спостереженням перебуває лише 5 тисяч людей, а за даними науковців, носії гепатитів різної етіології складають приблизно 5% від кількості населення, яке проживає на певній території. Якщо населення області складає 1 млн 300 тисяч осіб, то хворих має бути понад 60 тисяч. Дуже багато випадків не діагностовано. Люди, які мають гепатити, не лікуються, поширюють інфекцію, хоча зараз є всі можливості для лікування таких хворих. Про це подбала держава», – наголосила Ніна Дурдикулиєва.
Консультант БО «Світло надії» Сергій Жук зазначив, що зараз у кожному лікувальному закладі можна пройти тестування та отримати належне лікування:
«Ми поширюємо серед людей інформацію, плакати, на яких указано, що тут можна пройти тестування на ВІЛ та гепатити. Нині в Полтаві є в наявності 10 118 схем для лікування людей, хворих на гепатит. Це означає, що від гепатиту можна вилікувати понад 10 тисяч пацієнтів. Але люди не йдуть і не отримують безкоштовне лікування. Ліки досить не дешеві. Люди вважають, що в них немає доступу до безкоштовних ліків, але він є! У Полтавській області на базі обласної клінічної лікарні знаходиться майже тисяча схем, а пролікувалися лише 400 осіб, 600 схем ще залишилося. Для того, аби дізнатися, чи маєте ви вірус гепатиту С, можна звернутися до сімейного лікаря. За допомогою експрес-тесту за 15 хвилин ви вже будете знати цю інформацію. І далі лікування йтиме за протоколом. Він сьогодні максимально спрощений. Тестування у сімейного лікаря, направлення до лікаря-інфекціоніста в тій лікарні, де ви підписували контракт, далі призначається лікування і людина починає амбулаторно лікуватися в тому разі, якщо це не занедбаний випадок гепатиту С. Якщо лікар у вашій лікарні сказав, що таких тестів у них немає, звертайтеся до БО «Світло надії» чи до Полтавського центру громадського здоров’я.
Тож полтавців закликають пройти тести, які наявні у будь-якій лікарні або у вашого сімейного лікаря, та дізнатися, чи не є ви носієм гепатиту С або ВІЛ-інфекції. Адже ці тести вже закуплені за державний кошт. Спікери наголосили: якщо виявити гепатит В чи С на ранній стадії, його лікування триває всього від 3 до 6 місяців і воно абсолютно безкоштовне для всіх громадян.
«Раніше лікування від гепатиту С тривало понад рік, і ті препарати, які люди закупляли за власний кошт, були більш токсичні. Зараз лікарські препарати більш адаптовані і не викликають побічних реакцій. Протягом короткого проміжку часу – від 3 до 6 місяців – до 95% хворих виліковуються. Лікування доступне та наявне. А ті, хто не хоче звертатися до сімейного лікаря, можуть піти до лікарні та відвідати кабінет довіри, де працюють інфекціоністи. Це більше стосується сільської місцевості», – додала Ніна Дурдикулиєва.
Після тестування й отримання результату хворого заявка потрапляє до Полтавської обласної клінічної інфекційної лікарні, де в належних умовах зберігаються ліки, які потім направляються за заявкою районних інфекціоністів для лікування пацієнтів.
Гепатит B і C – два основних типи з п’яти різних інфекцій гепатиту, які є причиною 95% усіх випадків смерті від гепатиту. Близько 325 мільйонів людей у світі живуть із хронічною інфекцією, спричиненою вірусом гепатиту B або вірусом гепатиту C.
Шляхи передачі гепатиту B
Від матері до дитини під час народження; незахищені статеві контакти; небезпечні медичні та інші маніпуляції, пов’язані з контактом із кров’ю (татуювання, пірсинг тощо); використання нестерильного ін’єкційного інструментарію при вживанні наркотиків…
Вірус гепатиту C (HCV) в основному передається під час контакту з інфікованою кров’ю чи біологічними рідинами інфікованої людини. Найпоширеніші шляхи передачі: небезпечні медичні та інші маніпуляції, пов’язані з контактом із кров’ю (татуювання, пірсинг тощо); використання нестерилізованих побутових та професійних приладів після інфікованої людини (зубні щітки, манікюрні ножиці, бритви тощо); використання нестерильного ін’єкційного інструментарію для вживання наркотиків; під час переливання крові та її компонентів.
За офіційними даними, близько 30% людей, які мають татуювання, хворіють або є носіями гепатиту С.
Тож обов’язково подбайте про власне здоров’я та здоров’я своїх близьких і рідних, пройдіть тестування і, за необхідності, отримайте належне й безкоштовне лікування.

Людмила ДАЦЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий