Літо в повному розпалі. Як тільки не називали другий місяць найтеплішої пори року: і грозник (від частих гроз), і страдник (дуже вже жарко!). Саме час насолоджуватися щедротами природи, адже все живе наповнене яскравими кольорами, розноситься стиглий аромат ягід, грядки обдаровують овочами. У народному календарі цей місяць величають «червоним літом»…
Пора готувати сховище
Сховище і погріб просушують, очищають від сміття і дезінфікують хлорним вапном (400 г/10 л води) за 40 днів до закладки овочів. Після цього ще раз провітрюють, просушують і білять дерев’яні покриття сумішшю негашеного вапна і мідного купоросу. Долівку посипають вапном. Заготовляють свіжий пісок для зберігання коренеплодів.
Крім цього, досвідчені господарі у липні закладають свіжі компости з рослинних решток, а торішні – перелопачують, зволожують водою, гноївкою, курячим послідом тощо.
На городі
У липні рослини потерпають від нестачі вологи. Якщо їх не поливати, коренеплоди й огірки виростають дрібними, гіркуватими, а цвітна капуста зав’язує лише нещільні і дрібні головки. Цього місяця активно розвиваються шкідники і хвороби овочевих культур. Найнебезпечніші для капусти – капустяна совка, для цибулі – цибулева муха, для картоплі – колорадський жук, томатів – фітофтора, огірків – борошниста роса. Як боротися з ними, ми постійно розповідаємо на сторінках газети.
У першій половині місяця викопайте озимий часник разом з бадиллям, після чого зв’яжіть рослини в «коси» і залиште досушуватися в добре провітрюваному приміщенні. За 20 днів до збирання цибулі припиняють її полив. У кінці місяця повторно сіють щавель, редьку, ревінь, багаторічну цибулю. Посіяний в липні і зібраний в жовтні дайкон чудово зберігається і до березня не втратить свіжості. Крім того, посів саме в цей час знижує ризик ураження хрестоцвітими блішками, ріповою і капустяною совкою, а також іншими шкідниками.
Якщо хочете збільшити урожай помідорів, обірвіть зайві нижні листки і верхівки. Цей прийом зупинить подальший ріст рослини і спрямує всі її сили на плоди. Також позбавте кущі томатів від зайвих квіточок і бутонів – з них не встигнуть вирости плоди нормального розміру. Не забувайте підживити рослини препаратами, основними компонентами яких є калій і фосфор.
Проведіть остаточне проріджування коренеплодів. Пам’ятайте, що відстань між посівами моркви і петрушки має становити не менше 4 см, редьки – 8–10 см, а буряка – 10–12 см.
У саду
У цей період літа розпочинається здерев’яніння активного коріння, що утворилося у червні. У кронах дерев утворюються бруньки – основа врожаю наступного року, починається здерев’яніння тканин. На зиму в них відкладаються запасні поживні речовини. У цей час треба значну увагу приділити догляду за грунтом і деревами.
Грунт у саду завдяки систематичній обробці міжрядь та пристовбурових кіл тримають у пухкому і вільному від бур’янів стані або зачерненим. У спеку випаровується значна частина води через грунт та листя. Тому підтримка потрібного водного режиму позитивно позначиться на врожаї не тільки поточного року, а й наступного. Відтак, у цьому місяці потрібно провести один-два липневих поливи плодових та ягідних культур.
У саду продовжують збирати урожай ранніх сортів зерняткових і кісточкових культур. Зокрема – вишні, абрикоса, аличі.
Ягідникам – енергію добрив
З кінця червня та протягом липня на ягідниках кипить робота, бо потрібно вчасно зібрати і переробити врожай. Після збору ягід необхідно підживити виснажені рослини.
Малина – якщо підживлення кущів не проводили в червні, то в липні необхідно обов’язково під кожен кущ внести добриво, приготоване з 10 л води + 10 г хлористого калію + 40 г подвійного суперфосфату + 20 г сечовини. Ґрунт під кущами необхідно добре розпушити для того, щоб добриво могло дістатись коріння.
Смородина – кущі необхідно підживити гноївкою, приготувати яку потрібно із розрахунку 10 л води на 2–3 кг гною та 10 г сечовини.
Аґрус – на початку липня під кожен кущ потрібно внести близько 400 г деревного попелу та 40 г сульфату амонію. Підживлення можна робити протягом усього місяця.
Полуниця до цього часу уже віддає щедрий врожай і потребує ретельного догляду. Грядки слід прополоти, видалити з поверхні ґрунту мульчуючий шар, після чого з кущів необхідно видалити старе листя, а самі кущі обгорнути ґрунтом. У цей період слід проводити підживлення рослин торішнім перегноєм – для цього достатньо його розкидати по полуничних грядках. Також можна внести у ґрунт подвійний суперфосфат. Це спонукає до утворення квіткових бруньок на ремонтантних сортах. І не слід забувати про огляд кущів на наявність хвороб. При їх виявленні треба провести обробку спеціальними розчинами.
Розводити квіти ніколи не пізно
Крім висаджування овочів, багато хто захоплюється квітникарством, та й взагалі, красиві квіти, що ростуть біля будинку або у дворі, завжди радують око перехожих та мешканців самого будинку. Тому квітникарі готові ними займатися цілий рік, і спекотний липень їм не перешкода, адже вибір рослин, які можна посадити, досить великий. Ось неповний перелік таких квітів:
петунія – є велика ймовірність того, що вона встигне вас порадувати своїм цвітінням;
лілія – краще садити розсадою, при цьому використовуючи різноманітні сорти, що відрізняються формою, забарвленням і термінами цвітіння;
лісова незабудка – ці надзвичайно красиві квіти, рекомендується сіяти насінням;
чорнобривці – вони не змусять вас довго чекати, і вже на початку осені порадують своїм цвітінням;
декоративний соняшник – існує кілька видів цього красеня, його перевага в тому, що він дуже невибагливий і прекрасно уживається поруч з іншими рослинами;
маргаритки – ці рослини добре приживаються переважно в удобреному і доглянутому грунті;
братки – прекрасні квіти можна вирощувати як багаторічники, так і однорічники, перевага їх у тому, що вони морозостійкі;
наперстянка – декоративна рослина надзвичайної краси, вирощувати її дуже легко, крім того, ця квітка має лікарські властивості і виступає медоносом;
дзвіночки – якщо ви хочете, щоб вони зацвіли вже до осені, то слід садити готову розсаду, але якщо ви готові почекати до наступного року, то можна посіяти і насіння.