Літні турботи про здоров'я шкіри

Літні турботи про здоров’я шкіри

Ультрафіолетове проміння не лише прискорює старіння шкіри – появу зморщок та пігментних плям, а й підвищує ризик розвитку раку шкіри та меланоми. Щоб зменшити негативний вплив ультрафіолетового проміння, захищайте шкіру всіма можливими способами: носіть закритий одяг, надівайте головний убір, протисонцеві окуляри, використовуйте сонцезахисні косметичні засоби та якомога менше перебувайте під активним сонцем.

Обирайте затінок. Улітку варто зменшити перебування під прямим сонячним промінням, особливо з 10:00 до 16:00, коли сонце найбільш активне. Уважними до впливу ультрафіолету слід бути під час подорожей у гори та біля водойм: вода, пісок і сніг відбивають сонячне проміння, збільшуючи тим самим кількість УФ-випромінення довкола. До речі, ультрафіолетові промені можуть проникати нижче поверхні води, тому навіть перебуваючи у водоймі, можна отримати сонячний опік.
Але й у місті, зокрема в приміщенні, наша шкіра може піддаватися впливу ультрафіолету. Певні типи УФ-променів мають здатність проходити крізь скло, наприклад, вікна автівок, будинків, офісних будівель. На це слід звернути увагу тим, хто тривалий час перебуває в авто чи працює біля незатонованого вікна.
Захищайте шкіру одягом. Якщо ви змушені перебувати на сонці в період його високої активності, намагайтеся одягатися так, щоб шкіра була закритою, наскільки це можливо. Одяг не блокує усі ультрафіолетові промені – якщо ви бачите крізь тканину, то УФ-промені також можуть пройти крізь неї. Але одяг значно зменшує їх кількість і вплив.
Речі темних кольорів краще захищають від ультрафіолету, натомість у них може бути спекотніше. Тканини з більш щільним плетінням мають ефективніший захист, ніж полотно вільного плетіння. Слід знати, що захист зменшується певною мірою, якщо одяг змочити. Винятком є лише спеціальний сучасний сонцезахисний одяг, який захищає від ультрафіолету навіть у зволоженому стані. Він легкий і зручний.
Зважайте на ці моменти, щоб обрати для себе найкращий варіант балансу між комфортом та захистом від ультрафіолету.
Використовуйте сонцезахисні креми. Сонцезахисні косметичні засоби (креми, спреї, лосьйони, мазі, серветки, бальзами для губ тощо) рекомендовано використовувати, якщо інші способи захисту – перебування у затінку та захисний одяг – неможливі, а також як додатковий захист відкритих ділянок шкіри. Не застосовуйте сонцезахисний крем із метою продовжити перебування на сонці, адже навіть за умови правильного його застосування він не захищає від усіх типів УФ-променів.
Якщо більшу частину дня ви перебуваєте в приміщенні, а на сонце виходите лише інколи, можете використовувати крем із сонцезахисним фактором (SPF) 15 чи вище. Тим, хто проводить багато часу на свіжому повітрі під сонцем, потрібен водостійкий сонцезахисний крем із SPF не менше, ніж 30. Важливо, щоб сонцезахисний засіб блокував як UVA, так і UVB промені.
Сонцезахисну косметику слід використовувати як дорослим, так і дітям. Виняток – діти до 6 місяців. Шкіра немовлят дуже чутлива, тому їх взагалі потрібно тримати якомога далі від прямого сонця.
Регулярне щоденне використання сонцезахисного засобу широкого спектру дії з SPF 15 і вище може знизити ризик розвитку плоскоклітинного раку приблизно на 40% і меланоми на 50%.
Крем із SPF слід наносити на всі відкриті ділянки шкіри та поновлювати кожні дві години чи раніше, якщо ви спітніли чи скупалися. У разі виникнення алергічної реакції чи подразнення на сонцезахисний крем оберіть інший, наприклад, лише з мінеральними фільтрами.
Носіть головний убір. Важливо, щоб головний убір прикривав від сонця не лише чоло й очі, а й інші ділянки, які найбільше піддаються його впливу: вуха, ніс, підборіддя, декольте. Найкраще цю функцію виконує капелюх із щільної тканини з крисами не менш ніж 5 – 7 см.
Гарний варіант також – бейсболка з додатковим захистом для вух та шиї. Її можна придбати у магазинах товарів для спорту та активного відпочинку. Аналог такого головного убору нескладно створити власноруч, підсунувши під звичайну бейсболку бандану чи велику носову хустинку так, щоб вона прикривала вуха та шию.
Використовуйте справжні протисонцеві окуляри. Тривале перебування на сонці без сонцезахисних окулярів збільшує ризик деяких хвороб очей. Тому в сонячну погоду важливо захищати очі та ніжну шкіру навколо них – носити окуляри. Ідеальні окуляри від сонця повинні блокувати від 99% променів UVA й UVB, а не просто затемнювати. До речі, темніші окуляри не обов’язково будуть кращими, адже захист від УФ-променів забезпечує невидима хімічна речовина, а не колір чи затемнення лінз.
Пам’ятайте, що тривала дія ультрафіолетових променів збільшує ризик онкозахворювань. Тому не нехтуйте правилами безпеки на сонці й бережіть своє здоров’я.
https://moz.gov.ua.

Добавить комментарий