Літня феєрія гончарного свята

Літня феєрія гончарного свята

В Опішному Зіньківського району, яке по праву називають гончарною столицею України, відвирував ХІ Національний фестиваль гончарства. Як завжди, тут було красиво, колоритно, весело, цікаво й смачно…
І новачків, і незмінних шанувальників гончарного свята організатори приємно здивували насиченістю програми. На території Центру розвитку духовної культури, де традиційно розгортається фестиваль, вистачило місця і для ярмаркових рядів, і для співочого поля, ковальського містечка, кулінарної зони. Працювали майстер-класи, різні розважальні майданчики. Кожен міг знайти собі святкове заняття до вподоби.

І пожива для душі, і частування від господинь

«Оскільки це вже одинадцяте святкування Дня гончаря в Опішному, хотілося щось змінити, вдосконалити, – розповіла куратор заходу Ольга Плоха. – Тому вирішили відмовитися від офіційного відкриття з виступами організаторів та почесних гостей. Усі бажаючі привітати опішненців і відвідувачів мали змогу зробити це протягом дня».
Зрання розпочав роботу ХІ Міжнародний мистецький ярмарок «Гончарний Всесвіт в Україні-2019». Географія народних умільців, як завжди, радувала розмаїттям: Дніпропетровщина, Донеччина, Полтавщина, Київщина, Львівщина, Івано-Франківщина. У торгових рядах можна було знайти твори кераміки, вишивку, ексклюзивні речі з дерева й вироби інших видів декоративно-ужиткового мистецтва. Хтось уволю намилувався, хтось придбав вподобану річ на подарунок друзям чи собі на згадку про фестиваль.
Запалювали публіку дзвінкими піснями й жвавими танцями учасники фольклорного дійства «Гончарське перевесло». Професійні колективи з Полтавщини, Харківщини, Київщини, Сумщини й Чернігівщини чи не кожного змушували мимохідь зупинятися й затримуватися біля їхнього творчого майданчика. Тут справді можна було відчути свою безпосередню спорідненість із фольклорними надбаннями нашого народу.
Новинка цьогорічного свята – фуд-фестиваль «Смаколики Опішного». Місцеві господині приготували найрізноманітніші традиційні опішненські ласощі: вергуни, пироги, вареники з ягодами та капустою, сирники й багато іншого. А родзинкою кулінарних святкувань стало міні-етнодійство з приготування опішненських «сластьонів», на яке завітав відомий телеведучий та знавець продукції «зі знаком якості» Костянтин Грубич. Окрім того, для охочих не просто скуштувати ласощі, а ситно поїсти, діяла зона «Українська кухня».

Чудеса «глиняної» науки

Протягом усього фестивального дня не зменшувалася черга до павільйонів із майстер-класами. Бажаючих спробувати себе в ролі гончаря виявилося дуже багато. Для гостей проводили майстер-класи з гончарювання (робота за гончарним кругом), виготовлення свищика, барині тощо. З однаковим запалом і неймовірним творчим натхненням працювали над своїми першими глиняними виробами як діти, так і дорослі.
Літня феєрія гончарного святаДля дітлахів діяли одразу кілька розважальних локацій. Одна з них – «Ярмарок талантів». Тут юні відвідувачі виготовляли глиняні вироби й самі їх розмальовували, знайомилися з гончарними орнаментами на папері й вчилися правильно підбирати кольори. Під час інших розваг дітки мали нагоду скласти глиняні пазли чи, наприклад, провести розкопки в «Археологічній пісочниці». Для найбільших непосид діяла зона «Козацька галявина», де змагалися у спритності, витривалості та кмітливості. Найактивніші учасники дитячих розваг отримали призи від спонсорів свята.
У рамках Національного фестивалю гончарства відбулися також експрес-конкурси «Вишивана родина», «Коса – дівоча краса» та «Вінок – символ України».

Вакули нашого часу

Містечко ковалів зібрало чи не найбільшу кількість глядачів, адже саме там можна було споглядати, як відбувалося справжнє диво – метал поступався вогню! Впевнені рухи сильних рук, спітнілі від тяжкої роботи обличчя й зосереджені погляди ковалів змушували затамовувати подих кожного, хто спостерігав за їхньою працею. Для охочих попрактикуватися в цьому ремеслі проводилися спеціальні майстер-класи.
Літня феєрія гончарного святаСаме у день гончарного фестивалю відбулася підсумкова конкурсна виставка ІХ Національного ковальського фестивалю «ВакулаФЕСТ-XXI», який проходив у рамках ХІ Тижня Національного Гончарського Здвиження в Опішному «Здвиг-2019». Цього разу ковалі мали виготовити декоративну скульптуру на тему «Пластика тіла людини» та представити домашню ковану роботу – декоративне панно «Рапорт». Творчий підхід і вправність ковалів перевершили всі сподівання організаторів. Роботи виявилися настільки «сильними», що членам конкурсного журі довелося захищати свою думку щодо переможця. Ним став киянин Ілля Поп’юк із роботою «Опішненська Ліза», а найвищу нагороду за домашнє завдання отримав Олег Філевич (Львів), який створив панно «Запорука успіху».

Сто доріг фестивалю

Фінальне дефіле учасників ІХ Національного фестивалю-конкурсу гончарського бодіпейнтінгу «BodyCeramicFestUkraine», як завжди, зачарувало глядачів вишуканістю. Гончарські орнаменти, нанесені на тіло моделей, здавалися живими й від того ще загадковішими й прекраснішими письменами. Безсумнівною володаркою Гран-прі конкурсу стала художниця Інна Гуржій із Полтави за роботу «Веснянка».
Гості Національного фестивалю гончарства мали також можливість відвідати виставки, що нині експонуються в Центрі розвитку духовної культури Національного музею-заповідника українського гончарства. Серед таких – «Вершки БІЄНАЛЕ» Українського БІЄНАЛЕ художньої кераміки імені Василя Кричевського-2017″; «Гончарні візії країни» (роботи VІ міжнародного фотоконкурсу), «Кераміка щирих емоцій» Інни Гуржій (Полтава), «Кераміка Олександра Мірошниченка: творити, упереджуючи час», «СИРЕНА – SANSARA» львівської мисткині Ганни-Оксани Липи.
Справжнім сюрпризом для гостей свята став показ «Рукотворної моди» від викладачів та вихованців Державної спеціалізованої школи-інтернату І–ІІІ ступенів «Колегіум мистецтв у Опішному» імені Василя Кричевського. Маленькі моделі з гордістю дефілювали сценою, показуючи створені власними руками унікальні етноречі.
З тріумфом пройшла й презентація дизайнерської колекції ексклюзивного етноодягу від бренда «Журавель» (Харків). Особливим подарунком для учасників та гостей фестивалю став сольний концерт народної артистки України Катерини Бужинської. Завершився святковий день етнодискотекою «Українські витребеньки» від DJ_Tony_Cool (Полтава).
Надалі всі, кого зріднило й надихнуло гончарне дійство в Опішному, обіцяли один одному обов’язково зустрітися в гончарній столиці України рівно через рік, коли настане час знову поринути в захоплюючу фестивальну стихію.

Світлана ПРУГЛО
Співробітник інформаційної служби
Національного музею-заповідника
українського гончарства

Поділися:

Добавить комментарий