Літнього Миколи

Літнього Миколи

Перенесення мощей святителя i чудотворця Миколая з Мир Лiкiйських до італійського міста Барі Церква вшановує 22 травня. У народі свято називають Літнім Миколою.

У ХІ столітті Візантійська імперія переживала важкі часи. Турки спустошували її землі в Малій Азії, розоряли міста й села, вбиваючи жителів і плюндруючи святині – храми, ікони, богослужбові книги. Мусульмани прагнули знищити мощі святителя Миколая, глибоко шанованого всім християнським світом. 792 року каліф Аарон Аль-Рашид послав начальника свого флоту Хумейда розграбувати острів Родос в Егейського морі. Спустошивши його, грабіжники вирушили до Мир Лікійських (нині – територія Туреччини) з наміром зруйнувати гробницю святителя Миколая. Втім помилково понівечили іншу. Тільки-но святотатці вчинили гріх, на морі здійнялася страшенна буря, і їхні судна були розбиті.
Осквернення іновірцями святинь обурювало християн в усьому світі. Врешті жителі міста Барі, розташованого на березі Адріатичного моря, вирішили врятувати мощі святителя Миколая. У 1087 році барійські купці вирушили в морську подорож з метою торгівлі, а на зворотному шляху висадилися в Мирах.
У храмі, де покоїлась найбільша святиня, на той час перебували лише четверо ченців. Барійці запропонували їм за неї 300 золотих монет. Ченці відмовилися від грошей і хотіли сповістити жителів про ймовірну небезпеку. Але прибульці зв’язали їх і поставили біля дверей своїх вартових. Розбили церковний поміст, під яким стояла гробниця з мощами. Вона була наповнена запашним святим миром. Мощі загорнули у верхній одяг одного барійця-пресвітера й перенесли на корабель.
Звільнені ченці повідомили місту сумну звістку про викрадення іноземцями мощей Чудотворця. Люди зібралися на березі, але було запізно…
21 травня кораблі прибули до міста Барі. Наступного дня, 22 травня, мощі святителя Миколая урочисто поклали в храмі святого Стефана, недалеко від моря. Свято супроводжувалося численними чудотворними зціленнями хворих. Через кілька років вдячні жителі збудували в місті чудовий кам’яний храм на честь святого Миколая і помістили там золоту раку з його мощами.
Святкування перенесення мощей Миколая Чудотворця встановлено Папою Римським Урбаном II в XI столітті. Хоча зародилося воно на Заході, але міцно прижилося й у православному календарі. Перекази про чудотворення, явлені святителем на землі й на морі, були широковідомі українському народові, святому Миколаю присвячувалися сотні храмів.
У народному побуті свято 22 травня називають Весняним, Теплим чи Літнім Миколою. Святого вшановують як покровителя хліборобів та землеробства. За традицією, цього дня господарі виводили коней у поле на першу пашу. Відтоді й з’явилася приказка: «Прийшов Миколай – коней випасай».

Поділися:

Добавить комментарий