Лялька Подорожниця

Лялька Подорожниця

Ляльки-мотанки – це давній український оберіг. Їх робили на здоров’я, благополуччя, вдале заміжжя й для безлічі інших цілей. Ляльку Подорожницю колись дарували людям, які часто мандрували. Зазвичай вона була дуже маленька й вільно поміщалася в долоні чи в кишені мандрівника.
На Подорожницю не витрачали дорогих тканин. Вона вважалася не святковою, а буденною, тож і вбрання мала відповідне.

Виготовляли оберіг традиційно без голки. Подорожниця обов’язково тримала в руках вузлик. Є версія, що первісно в нього клали трішки рідної землі чи попелу з домашнього вогнища, аби мандрівник у далекій дорозі згадував про рідний дім і мріяв про повернення.
Пізніше ляльці Подорожниці почали зав’язувати у вузлик трохи зерняток, щоб власник оберегу не голодував на чужині; монетку, щоб під час подорожі не перевелися гроші; довгу червону ниточку, щоб пам’ятав зворотну дорогу й неодмінно повернувся додому.
Для виготовлення ляльки знадобляться різні клаптики бавовняної тканини: білий 15х15 см – для голови; кольоровий 15х15 см – для тулуба; білий 15х6 см – для рук; кольоровий 15х17 см – для спідниці; кольоровий 14х14 см – для хустинки; кольоровий 7х7 см – для вузлика. Потрібні також тасьма шириною 6 см на фартух та кольорова стрічка для прикрашання голови. У процесі роботи необхідні білі й червоні швейні нитки, вата, монетка й трішки зерна.
Спочатку візьміть клаптик, призначений для виготовлення голови. На середину клаптика покладіть кульку вати, зігніть білий квадрат навпіл, по діагоналі, й акуратно сформуйте голову ляльки Подорожниці, обертаючи тканину навколо ватяної кульки так, щоб на умовному обличчі ляльки не утворювалися ні складочки, ні заломи.
Зафіксуйте виготовлену деталь, намотавши під головою ляльки кілька тугих витків нитки. Надійно зав’яжіть вузлик, залишивши довгі «хвостики» для кріплення інших деталей.
Призначений для тулуба прямокутний клаптик тканини намотайте під головою за годинниковою стрілкою, щоб утворився «стовпчик». Його треба закріпити нитками хоча б на третину висоти.
Для виготовлення деталі у вигляді відразу обох рук, скрутіть білий клаптик у довгу трубочку, складіть її навпіл і також примотайте в ділянці шиї.
Далі візьміть клаптик для спідниці й обмотайте ним тулуб так, щоб нитка, якою ви цей клаптик фіксуватимете, була зі споду, а зовні утворилась одежинка у формі «тюльпанчика», зі складками по колу. За бажанням можна «одягти» ляльці ще одну спідничку – довшу й іншого кольору. Зверху – примотайте фартушок (за тим же принципом, що і спідницю). Фартухів також може бути кілька.
Стрічку, яка виконуватиме роль прикраси для підв’язування волосся, накладіть так, щоб вона не закривала обличчя ляльки, а її вільні кінці звисали вздовж тулуба. Закріпіть стрічку, намотавши червону нитку навколо умовної шиї ляльки, зав’яжіть кілька вузликів.
Тепер треба зав’язати ляльці Подорожниці хустинку. Перекрутіть відповідно складений клаптик тканини під шиєю і зав’яжіть на потилиці.
На середину останнього клаптика складіть зернятка, доповніть ці пожитки дрібною монеткою і зав’яжіть клаптик ниткою у вузлик. Цією ж ниткою примотайте вузлик до рук ляльки.
Подорожниця готова супроводжувати й оберігати дорогого вам мандрівника.

Поділися:

Добавить комментарий