Людмила СЕРГЕЄВА:  «Фізична активність  має бути помірною,  дозованою і регулярною»

Людмила СЕРГЕЄВА: «Фізична активність має бути помірною, дозованою і регулярною»

Які навантаження сумісні з хворобами серця

– Ой, так заморилася, що аж у скронях гупає, з шостої ранку не розгиналася, – скаржиться до сусідки пасажирка вечірньої приміської електрички «Лозова–Полтава». Разом з іншими дачниками повертається до міста після важкого спекотного дня. У проходах – клунки, торби, відра з помідорами, картоплею, гарбузами. Літня жінка застібає непідйомну «кравчучку» з урожаєм. Журиться:
– І з поїзда зустріти сьогодні нікому, всі на роботі. Поки витягну оце на четвертий поверх, серце лусне…

Про ризики через фізичні перевантаження говоримо з лікарем-кардіологом комунального підприємства «Полтавський обласний клінічний медичний кардіоваскулярний центр Полтавської обласної ради» Людмилою Сергеєвою.

– Людмило Петрівно, якою має бути оптимальна фізична активність?

– Вона має бути помірною, дозованою і регулярною. Щороку стан наших пацієнтів погіршується саме після перевантажень: весняних городніх робіт, осіннього збору врожаю і взимку, коли доводиться лопатами перекидати цілі гори снігу. У цьому році на сезон копання картоплі випала спекотна погода, земля суха, «важка». Тому намагатися зробити все й одразу дуже ризиковано.
Але для серцево-судинної системи не менш шкідливою є відсутність фізичних навантажень. Бо саме пасивний спосіб життя, сидяча робота найчастіше стають причинами багатьох хвороб. У нетренованої людини у відповідь на будь-яке фізичне навантаження судини відповідають спазмом. Правильно треновані судини, навпаки, розширюються, і цей ефект зберігається тривалий час. Досягти його можна лише при правильних і регулярних тренуваннях.

– Як обрати оптимальне навантаження людям похилого віку, пацієнтам із хворобами серцево-судинної системи?

– Дуже важливо контролювати пульс. До початку фізичних вправ серце має робити від 60 до 80 ударів на хвилину. Якщо пульс неритмічний, зачастий, або, навпаки, частота серцевих скорочень нижче норми, краще не ризикувати. Фізичні вправи можна починати лише при гарному самопочутті.

Обрахувати середнє оптимальне навантаження просто. Від 220 відмінусувати свій вік (кількість років) і отримаєте максимально можливу кількість серцевих скорочень на хвилину. Вона недопустима. Ваш оптимальний режим фізичного навантаження складає лише 60–70 відсотків від цього показника. Наприклад, у віці 40–50 років пульс під час тренування, роботи в саду, на городі не повинен перевищувати 120 ударів на хвилину. У 60–70 років – 100–110 ударів. У людей старшого віку після зарядки пульс не повинен перевищувати 90 ударів на хвилину.

– Які саме вправи рекомендовані таким людям?

– Зазвичай це навантаження не силові, без різких рухів з нахилами. Дуже прості динамічні фізичні вправи, тривалість яких поступово доводять до 30–40 хвилин. Заняття потрібні не менш як 5 разів на тиждень, а краще – щоденні. Це може бути ходьба в середньому темпі протягом 40–60 хвилин. Взимку – рух на лижах, але не бігом, а звичайною ходою. На велосипеді – також у середньому темпі. І обов’язково по рівній місцевості, не на гору.

Якщо є патологія, наприклад, при гіпертонічній хворобі, можна виконувати вправи, сидячи на стільці, стоячи, використати гімнастичну палицю.
Якщо досі людина ніколи особливо не займалася спортом, фізичною роботою, навантаження має бути поступовим, дозованим, трошки посилюватися з кожним наступним тренуванням. Воно не повинне викликати жодного дискомфорту в серці, за грудиною.

– Часто доводиться мати справу з наслідками фізичних перевантажень?

– Трапляється. Наприклад, у денному стаціонарі лікувався 50-річний чоловік, який переніс інфаркт, спровокований… тренажером. Купив його, щоб оздоровити всю родину. Сім’ї сподобалося, зайнялися спортом активно. Мусив для себе купити ще один. І перестарався. Закінчилося все серцево-судинною катастрофою. І справа не в тренажері. Якщо ти ніколи раніше не бігав, а візьмешся одразу за дистанцію кілометрів з 10, може статися те ж саме. Не треба різко навантажувати організм, особливо нетренований.
Для здоров’я серця ми рекомендуємо саме ходити, а не бігати. Якщо й при ходьбі виникає дискомфорт, треба негайно радитися з лікарем. Дуже прості фізичні вправи здатні зміцнити серцево-судинну систему, поліпшити кровообіг, зменшити прояви серцевої недостатності. Дозволять підвищити енергетичний ресурс, витривалість, посилити тонус м’язів, позбутися зайвого жиру і зрештою підвищити власну самооцінку.

 

У рамках проекту Світового банку та МОЗ України.
За підтримки Полтавської облдержадміністрації.

Поділися:

Добавить комментарий