Лютий дощем плаче і морозом пече

Лютий дощем плаче і морозом пече

Весна все ближче, час і в сад та на город навідатися. Хоча роботи поки що і не так багато, але вона закладає основу майбутнього врожаю. Для господарів це найбільш непередбачуваний місяць: відлига різко змінюється морозами, за морозами йдуть дощі, рослини страждають від підмерзань і вимокання. Особливо молоді дерева в саду та посаджені під зиму культури, такі як часник, цибуля. Якщо грядка під ними оголилася, не забудьте перед настанням морозів поновити укриття, зробіть канавки для відтоку води.

Лютневі клопоти

На початку лютого багато господарів починають сіяти на розсаду насіння перцю, ранньої та кольорової капусти, баклажанів, селери та ранніх томатів, призначених для висадки у теплиці. Насіння висівають у низькі ящики, заповнені власною грунтосумішшю для розсади або придбаною в магазині. Для виготовлення власної суміші фахівці рекомендують змішувати листовий грунт з торфом та піском великої фракції. Стосовно співвідношення інгредієнтів, кожен господар спирається на власний досвід попередніх років, але основну частину має складати листовий грунт. Тару з посівами, до появи перших сходів, прикривають плівкою чи склом для уникнення зайвого випаровування вологи.
Добрі результати для підвищення схожості насіння овочевих культур попередніх років дає прогрівання їх сонячним промінням протягом кількох днів та замочування у воді або поживному розчині (марганцівки, алое, попелу, меду, картопляного соку та ін.). Майте на увазі, що терміни замочування для насіння різних культур відрізняються. Насіння гібридів замочувати не рекомендується, для салату цей термін складає 3 години, помідорів і перцю – 25–30 годин, капусти, огірка – 15–20 годин.
Якщо ви запланували закласти парник, час від часу оглядайте біопаливо для нього. Воно не повинно перегріватися. Якщо ж таке сталося, розкладіть його тонкий шаром, а коли охолоне, забортуйте знову. Коли дозволяє погода, парник можна почати складати наприкінці місяця. Поставте рами, укладіть під них гній, найкрийте їх соломою. Коли біопаливо розігріється, додайте свіжого гною, а зверху укрийте конструкцію шаром грунту завтовшки 10–12 см. Залишилося дочекатися, коли визріє земля і можна починати сіяти насіння.
У лютому, поки немає весняного ажіотажу, найкраще докупити мінеральні добрива та насіння. Досвідчені садівники та городники вже навчилися визначати, яких «хімікатів» не вистачає, а початківцям краще купити стандартний набір. Якщо розрахунок проводити на звичайну дачну ділянку у шість соток, то необхідно купити по кілограму нітрофоски і суперфосфату, по 0,5 кг сульфату калію та сечовини, по 300 г мідного та залізного купоросу.

Сад до початку сокоруху

У саду в лютому багато роботи. Цієї пори важливо оглянути дерева, вирізати і спалити пошкоджені червицею, короїдами, чорним раком, уражені бактеріальними опіками гілки вишні, абрикоси, персика. Місця зрізів дезінфікують 1%-ним розчином мідного купоросу і замазують садовим варом.
Варто врахувати, що теплі зими і відсутність затяжних морозів сприяють добрій перезимівлі гриба, збудника моноліозу кісточкових культур. Найбільш вдалі для його поширення вологі й теплі погодні умови, загущеність дерев, розташування саду в низині та погана його провітрюваність. Тому так важливо навесні, при посадці молодого саду, дотримуватися оптимальної відстані між деревами та правильного формування крони. А взимку не забувайте ретельно лікувати рани дерев після кожного обрізування.
Наприкінці місяця можна провести формуюче і санітарне обрізування плодових дерев. При цьому зрізуються зайві гілки всередині крони, щоб ті, що залишилися, мали більше світла. Зрізуються також слабі відростки та ті, які ростуть на стовбурі у напрямку скелетних гілок.
Не забувайте взимку поповнювати годівнички для птахів. Привабити синичок у сад, де зимують плодожерки, зовсім не складно. Накапайте на кору дерев, де є шкідники, трохи смальцю. Синиці швидко знайдуть смалець, а разом з ним і плодожерок.

Щоб квіти радували протягом усього сезону

У малосніжні зими буде не зайвим полити вічнозелені рослини та за можливості розпушити грунт у посадкових ямах, заготовлених з осені для нових мешканців газону. А також розпушіть грунт на клумбах, де планується сіяти однорічники, і тоді в розпал посадкового сезону більше часу залишиться для овочевих грядок.
Якщо хочете порадувати рідних ранніми квітами, саме пора сіяти на розсаду однорічники. Серед них різноманітні петунії, гвоздики Шабо, іпомеї, фуксії, бегонії. За ними прийде черга ампельної пеларгонії, пасифлори, лобелії. Ящики для розсади заповнюють грунтом,залишаючи 1,5–2 см від верхнього краю. Перед посівом його змочують і розрівнюють. Для роботи з невеликими ємностями зручно робити борозенки. Дрібне насіння висівають разом з піском, не заглиблюючи. Субстрат повинен бути вологим, але не мокрим. Насіння з товстою оболонкою краще проросте, якщо його замочити на добу в теплій воді. Полив такого насіння вимагає максимальної обережності, його проводять з допомогою пульверизатора. До появи сходів ящики залишають у теплому місці, прикривши склом чи плівкою.
З появою перших паростків температуру знижують на кілька градусів, а ящики виставляють на найсвітліше місце. Звісно, що дрібніше насіння потребує більше світла. Якщо загальне світло в кімнаті – менше 12 годин на добу, розсаду потрібно підсвічувати.

Підготувала Юлія ХОМЕНКО.

Поділися:

Добавить комментарий