Лютий весну виглядає

Лютий весну виглядає

Що потрібно робити садівникам і городникам у лютому в умовах радикальних змін клімату? Так чи інакше, зима – це час відпочинку рослин, грунту, і навіть якщо видасться теплий лютий, варто замислитися про підготовку до майбутнього сезону і реорганізації саду, спланувати майбутні грядки.

Хоч сезон ще й не розпочався

Перш за все взимку потрібно запланувати висаджування рослин і весняні посіви з урахуванням сівозміни. Зараз ще є час стратегічно оцінити всі роботи майбутнього сезону. До того ж саме в лютому слід зробити основні покупки.
Важливо провести повну ревізію насіння з урахуванням його термінів зберігання і визначити, які культури потрібно поповнити. Одночасно варто перевірити залишки агрохімічних препаратів минулого сезону. Прострочені пестициди і мінеральні добрива потрібно утилізувати й купити нові.
Підготуйте садовий інвентар, який знадобиться найближчим часом. Уже зараз слід підточити, змастити і відремонтувати інструменти для обрізування рослин і перекопування ґрунту. Лопати і секатори знадобляться в кінці лютого.
На городі виберіть місце для висіву холодостійких культур – моркви, петрушки, редиски, цибулі, гороху.
У саду потрібно ретельно оглянути і визначити ділянки, які вимагають підвищеної уваги. Виберіть великомірні рослини, які треба омолодити, і ті, що слід спиляти або викорчувати. Паралельно потрібно виділити місце для висаджування нових саджанців.

Захист дерев від яскравого сонця і гризунів

Нічні заморозки можуть змінюватись яскравим лютневим сонцем, що призводить до сильного нагрівання кори молодих дерев. Щоб уберегти рослини від температурних тріщин, сонячних опіків і морозобоїн, штамби і скелетні гілки дерев захищають побілкою або білим агроволокном. Якщо запобігти утворенню тріщин не вдалося, пошкодження потрібно замазати садовим варом. Не менш важливо захистити кору молодих дерев від поїдання зайцями та польовими мишами. Для цього використовують навколостовбурні захисні сітки. Особливої уваги потребують хвойні та інші вічнозелені рослини, що зимують. Річ у тому, що навіть в лютому їхні крона і хвоя продовжують випаровувати вологу, і тому вони потребують поливу. Сильні лютневі вітри і яскраве сонце нерідко висушують і пошкоджують ніжні вічнозелені рослини. Тому сортові види з інших температурних зон і саджанці минулого року вкривають агроволокном.

Зимове обрізування саду

Тепла зима трохи зміщує терміни обрізування декоративних і плодових рослин, але в садових роботах варто все ж враховувати можливість весняних похолодань. У такому разі в лютому слід, як мінімум, виконати санітарне обрізування плодового саду, а також розпочати основне обрізування декоративних рослин. Якщо буде сприятливий прогноз погоди, наприкінці місяця починають формувати крону зерняткових плодових дерев.
Профілактичне санітарне обрізування саду полягає у знищенні всіх ознак грибкових хвороб і шкідників. Обов’язково позбуваються муміфікованих плодів, а також гніздівель і яйцекладок шкідливих комах.
На декоративних деревах і чагарниках обрізають вовчкові пагони і кореневу поросль, формують крону. Важливо, проте, враховувати, що ранньоквітучі весняні рослини обрізати в лютому не можна, їх вкорочують вже після цвітіння.

Живцювання і розмноження рослин

Наприкінці лютого можна проводити живцювання декоративних рослин і ягідних кущів.
Для розмноження тисів, кипарисовиків, ялівців і туй використовують однорічні пагони рослин віком менше 10 років. Найкраще для живцювання підходять бічні гілочки завдовжки 10–15 см, які не зрізають, а відривають одним рухом зі шматочками основної гілки – «п’ятою». Нижню частину живця очищають від хвої, замочують у стимуляторі коренеутворення і висаджують у парник. Пагони в парнику повинні знаходитися в рихлому і вологовмісному субстраті при температурі близько +20°C і за вологості повітря 90–100 %.
Ягідні кущі (смородину й агрус) розмножують, нарізавши їхні пагони на живці завдовжки 15–25 см з 3–4 бруньками. Гілки лютневого зрізу можна проростити в банці з водою. Для цього достатньо замазати верхній зріз садовим варом і доливати воду кожні 2–3 дні. Коли з’являться корінці, для підживлення додають щіпку органічної поживної суміші, а саму банку обертають щільним папером. Висаджування рослин в ґрунт проводять на початку весни.

Ранній посів розсади квітів та овочів

Підготовку до вирощування розсади починають на початку лютого. Перш за все закуповують насіння, касети, горщики і торф’яні таблетки. Не менш важливо заготовити ґрунт або купити ґрунтосуміші для розсади.
Посів овочів проводять з середини лютого, починаючи з холодостійких рослин – білокачанної і цвітної капусти. Наприкінці місяця висівають і теплолюбні культури. Конкретні терміни визначаються як температурним регіоном України, так і наявністю або відсутністю на ділянці холодних і опалювальних теплиць.
Посів розсади однорічних квіткових рослин починають із культур довгої вегетації – петуній, сальвій, вербен, бегоній, гвоздик Шабо, лобелій, великоквіткового портулаку тощо.
Поціновувачі насіннєвого розмноження можуть посіяти в лютому на розсаду стратифіковане насіння картоплі та садової суниці.
www.protect-garden.com.ua

Добавить комментарий