Лютий завершує зиму, додає приємних клопотів господарям

Лютий завершує зиму, додає приємних клопотів господарям

Останнього місяця зими варто завершити ремонт техніки, парників і теплиць. У лютому ремонтують і купують необхідний інвентар, мінеральні добрива, продовжують заготовляти місцеві добрива. Перевіряють поливні пристрої на городі, купують дозволені до застосування на присадибних ділянках пестициди для боротьби із шкідниками й хворобами, оглядають ловильні ями і знищують капустянку.

Не проґавте «зимові вікна»

У лютому господарі оновлюють і дезінфікують тару. Очищають і миють з хлорним вапном ящики, піддони, перуть мішки, чистять і фарбують інвентар, готують плівку для весняних теплиць. Запасаються матеріалом для укриття рослин від весняних заморозків. Продовжують накопичувати сніг на городі, щоправда, якщо він є. Розморожують і пропарюють раніше заготовлену землю для кімнатного овочівництва. Виготовляють торфоперегнійні, перегнійно-земляні горщечки, кубики, паперові стаканчики, плетуть солом’яні або очеретяні мати для парників.
Наприкінці лютого трапляються відлиги (так звані «зимові вікна»). Ними можна скористатися, щоб на проталинах по мерзлому грунту висіяти редиску, горох ранній, салат, щавель, кріп та інші зеленні рослини. В теплиці і в кімнатах займаються вигонкою зеленних культур. Починають вирощування розсади для утепленого та відкритого грунту. Потребують уваги і закладені на зберігання картопля та овочі: їх перебирають і, якщо виникає потреба, підсушують.

Підготовка насіння до сівби

Лютий – найкраща пора для підготовки насіння овочевих культур до сівби. Спочатку його калібрують в
5-відсотковому розчині кухонної солі, а далі готують різними способами: наприклад, насіння гарбузових рослин протягом двох місяців прогрівають за температури +36…+38°С, насіння моркви, цибулі, петрушки, салату, редиски барботують. Знезаражують його в 1-відсотковому розчині марганцевокислого калію (1 г на півсклянки води) протягом 20 хв. Знезаражене насіння можна дражувати, тобто обволікати поживною сумішшю. Щоб підвищити холодостійкість, прогріте й знезаражене насіння тримають у вологій попередньо обробленій крутим окропом тирсі або в піску при +20…+25°С до повного набухання. Після цього його витримують протягом трьох діб у холодильнику або закопують у сніг. Перевіряють схожість та енергію проростання насіння (те, що пролежало більше двох-трьох років, втрачає схожість, крім огірків, буряків, помідорів, квасолі і гороху).
У лютому в пристінній опалюваній теплиці вирощують зелень овочевих рослин. У кімнатних умовах на підвіконні добре ростуть огірки сортів Апрєльський, Зозуля, Кукарача, Манул, Ритова тощо. Наприкінці місяця в теплицю висаджують розсаду помідорів.
У торішніх парниках очищають котловани від снігу та льоду, а потім від використаного грунту та біопалива, які змішують і складають у бурти. Надалі цю суміш використовують як органічне добриво. Рами і порубні дезінфікують 10-відсотковим розчином каустичної соди або слабким розчином хлорного вапна.
Заготовлені з осені органічні відходи, гній, листя дерев, побутове сміття, тютюнове листя, кору, подрібнені рослинні рештки складають у штабель й ущільнюють. За біопаливом необхідно постійно наглядати, щоб воно передчасно не розігрілось і не промерзло. За два тижні до заповнення парників його розігрівають, тобто перекладають у нещільні купи висотою до 2 м.

Закладаємо парники

У лютому вже час закладати парники, після чого висівають насіння або висаджують розсаду. У парнику виганяють зелень ріпчастої цибулі і сіють редиску.
У першій половині лютого в теплицях висівають насіння помідорів на розсаду для весняних теплиць на біопаливі, а в кінці місяця – для відкритого грунту. В третій декаді лютого (якщо зима сувора – на початку березня) сіють насіння капусти білоголової ранньостиглої та цвітної, а також брюссельської, савойської, пекінської, перцю, баклажанів. Тоді ж насіння селери висівають у ящики, заповнені грунтосумішшю, попередньо замочивши його на добу у воді. Через місяць сіянці у фазі двох листків пересаджують ріденько в інший ящик. У фазі трьох-п’яти справжніх листків розсаду висаджують у відкритий грунт. Якщо ви не встигли у січні посіяти дрібнонасінні рослини на папір, це можна зробити в лютому.

Олександр БОЛОТСЬКИХ.

Поділися:

Добавить комментарий