Лютий зиму проводжає, весну зустрічає

Лютий зиму проводжає, весну зустрічає

Останнього зимового місяця турбувати землю зарано, але саме час почати підготовку до весни, адже виплекана власна продукція може стати суттєвою підтримкою українським родинам, які у воєнному безчассі зіткнулися з безліччю проблем. Опускати руки не варто, треба вірити в перемогу і сповідувати давню мудрість: якою темною не була б ніч, обов’язково прийде ранок.

Чи живі, чи здорові родичі гарбузові?

Підготовка до весни починається з ревізії погреба чи підвалу. У лютому варто повторно переглянути картоплю та овочі. У картоплі на харч обламують пророщені вічка, у насіннєвої їх можна залишити. Взагалі паростки у картоплі не варто обламувати частіше одного разу, якщо не плануєте використовувати її в їжу. Від цієї повторної процедури різко знижується її врожайність. Бульби ранніх та надранніх сортів картоплі час закласти на світлове пророщування. Не зайвим буде і перевірити, чи не відсирів часник з цибулею. Якщо це трапилося, вологість можна спробувати вирівняти частішими провітрюваннями сховища у відповідну погоду.
Цього місяця закінчується термін зберігання багатьох сортів яблук, тому їх також варто перебрати припсовані, обрізати і переробити. Капусту, яка почала загнивати, чистять і повторно складають. Для кращого зберігання її можна обернути повітропроникним папером.

Догляд за садом

Цього року зима видалася безсніжною, тому необхідно подбати про багаторічні рослини, перевіривши їх укриття. Якщо його знесло вітром і рослини оголилися, то слід повторно укрити їх соломою, хмизом або іншим підручним матеріалом. При відлизі, до моменту розпускання бруньок, можна провести обробку дерев від шкідників, обрізати плодові й декоративні дерева і кущі. В той таки час вирізають старі та слабкі відростки у ягідників.
Наприкінці місяця перевіряють, як перезимував сад. Для цього зрізують по дві-три гілочки з кожного дерева і тримають при температурі
+10°С кілька годин. Після цього заносять у будинок і ставлять у воду. Через три дні гілочки дістають і роблять на них поперечний зріз. Якщо деревина і серцевина на зрізі світлі – дерево успішно перезимувало, якщо вони потемніли і стали коричневими – дерево підмерзло. Якщо виявилося, що дерево надто підмерзло, то вже наступного місяця його можна обрізати. Якщо обмороження невелике, можна не чіпати до червня. Є шанси, що воно відійде і родитиме.

Сезон розсади на старті

Прийшов час посіяти на розсаду ті рослини, які мають довгий вегетаційний період. До них належать перець гіркий і солодкий, цибуля-порей, баклажани, селера, білоголовкова рання і кольорова капуста. Томати на розсаду більшість городників сіють у березні, але для отримання надранньої продукції можна сіяти відповідні сорти.
Обов’язкова умова отримання міцної розсади – правильна підготовка насіння до сівби. Приміром, насіння ранніх томатів і перцю можна перед посівом потримати 10 хвилин у слабкому розчині марганцівки чи сніговій воді, яку попередньо нагрівають до температури +20–+25°С. Ці прийоми прискорюють проростання насіння приблизно на 30–40 годин. Пришвидшується і набір рослинами біомаси, що дозволить скоріше переселити томати на грядку.
Термічна дезінфекція стане корисною для капусти, основні захворювання якої переносяться з насінням. Для цього його на 20 хвилин занурюють у гарячу воду, нагріту до +50°С. Температуру підтримують постійним доливанням гарячої води. Після цього насіння охолоджують, опустивши на 2–3 хвилини у холодну воду. Селеру для підвищення схожості перед висівом промивають теплою водою, а після посіву до появи сходів землею не притрушують. Існує безліч способів передпосівної підготовки насіння, про які можна дізнатися у спеціалізованій літературі або періодично зі сторінок нашого видання.

У квітнику

Пора потурбуватися і про квітник. Перенесіть з холодного парника чи підвалу в приміщення з температурою 10–15°С вкорінені цибулини гіацинтів, тюльпанів, нарцисів, крокусів.
Багато квітів на розсаду сіється саме у лютому. До рослин з довгим вегетаційним періодом належить і популярна останніми роками серед квітникарів лаванда. Після висіву насіння місткість виносять у прохолодне місце приблизно на місяць. Після внесення до приміщення і появи трьох перших листочків розсада лаванди пікірується.
Цього місяця можна сіяти на розсаду майорці, петунію, агератум, геліотроп, лобелію, гвоздику Шабо, запашний тютюн, дельфініум.

Підготувала Юлія ХОМЕНКО.

Поділися:

Добавить комментарий