Мак червоний між житами

Мак червоний між житами

«Розкажіть про рослини, які допомагають при нетриманні сечі».
В.З. НИКОН.

Мак дикий (мак-самосійка; мак-самосейка; Papaver rhoeas) – однорічна трав’яниста відстовбурченоволосиста рослина родини макових.
Росте розсіяно по всій території України як бур’ян на полях, на межах і засмічених місцях, уздовж доріг, на кам’янистих схилах.
Для лікарських потреб заготовляють пелюстки і макові головки (плоди).
Пелюстки збирають у суху сонячну погоду з повністю розкритих квіток і швидко висушують у затінку, розстелюючи дуже тонким (1–2 сантиметри завтовшки) шаром. Сухих пелюсток виходить 10–11 відсотків.
Макові головки зрізують у період неповного достигання (у липні), коли вони починають набувати солом’яно-жовтого кольору.
Сушать їх у затінку або в теплому приміщенні з доброю вентиляцією. Штучне сушіння пелюсток проводять при температурі до 35°, головок – до 70 °С.
Готову сировину зберігають у добре закупорених банках у сухому місці, захищеному від прямого сонячного проміння.
Рослина неофіцинальна. Пелюстки офіцинальні в 12 країнах світу. Раніше вони входили і до складу вітчизняної фармакопеї.
Квітки маку містять близько 0,05 % алкалоїдів (коптизин, реадин, реагенін, хлорид N-метилстилопіну, глауцин та інші), вітамін С, антоціани (похідні пеларгонідину й ціанідину, 3-біозид пеларгонідину та нудикаулін), слиз, пектин, смолисті речовини та солі заліза і магнію. В головках є алкалоїди (коптизин, реадин, сангвінарин, папа-веррубіни), вітамін Е, вищі жирні кислоти (пальмітинова, стеаринова, лінолева).
Мак дикий заспокійливо діє на центральну нервову систему, має легкі снотворні й болетамувальні властивості, виявляє пом’якшувальну, обволікальну, мокротовидільну, потогінну та кровоспинну дії.
Настій пелюсток використовують проти кашлю, при бронхітах, трахеїтах і ларингітах, від безсоння, у випадку серцебиття, корисний він для лікування діареї й дизентерії, при болях у черевній порожнині та у разі мимовільного сечовипускання.
Для місцевого лікування пелюстки маку використовують у вигляді порошку (як кровоспинний засіб) або лосьйону.
Відвар головок найчастіше вживають при гострому кашлі (особливо у дітей), серцебитті, болю у черевній порожнині та у випадку нерегулярних і мізерних місячних.
Заслуговують на увагу антибластичні властивості маку. Протипухлинну дію виявляють екстракти з насіння цієї рослини, про що свідчать експериментальні й клінічні спостереження японських вчених.
У деяких країнах (Японія, Єгипет, Чилі, Марокко) плоди маку застосовують при онкологічних захворюваннях органів черевної порожнини, при саркомі, кондиломі та при зовнішніх формах раку.
Настій пелюсток (столова ложка сировини на 500 мл окропу, варять 10 хвилин) п’ють по чверті склянки 4 рази на день до їди.
Відвар головок (чайна ложка сировини на 500 мл окропу, варять 10 хвилин) вживають по чверті склянки 4 рази на день до їди.
Настій столової ложки суміші (порівну) пелюсток маку дикого, трави вероніки лікарської, листя підбілу звичайного і квіток калачиків лісових на 2 склянках окропу приймають по столовій ложці 5–6 разів на день при коклюші і бронхіті.
15 г суміші пелюсток маку дикого і коріння бедринцю ломикаменевого у співвідношенні 2 : 1 заливають у термосі 2 склянками окропу, настоюють ніч, а вдень п’ють по великому ковтку щогодини як засіб, що заспокоює кашель.
40 г суміші пелюсток маку дикого, квіток бузини чорної, липи серцелистої, дивини густоквіткової, калачиків лісових, підбілу звичайного і гречки звичайної та трави медунки лікарської у співвідношенні 3:2:2:3:3:2:2:3 заливають у термосі літром окропу, настоюють ніч, а вдень п’ють по чверті склянки щогодини при сильному застудному кашлі та як сильний потогінний засіб.
Сироп із пелюсток маку (50 г сировини заливають 2 склянками окропу, додають один грам виннокам’яної або лимонної кислоти, витримують 4 години, фільтрують, розчиняють у фільтраті 650 г цукру і варять сироп) дають дітям по чайній ложці 5–6 разів на день при кашлі.
Спорошковані пелюстки використовують для присипання ран, які кровоточать. Настій пелюсток (2 столові ложки сировини на 200 мл окропу, настоюють годину, охолоджують, проціджують) використовують як лосьйон для протирань обличчя при сухій шкірі та зморшках.
Мак дикий – отруйна рослина. Передозування небезпечне!

Поділися:

Добавить комментарий