«Мамо, не плач. Я повернуся весною…»

«Мамо, не плач. Я повернуся весною…»

Із нагоди найскорботнішої в нашій новітній історії пам’ятної дати – Дня Героїв Небесної Сотні, який уже вчетверте відзначався 20 лютого, полтавці прийшли на урочисті заходи, щоб разом згадати ті страшні події в «серці» Києва, коли незламний український Майдан стікав кров’ю своїх синів. Коли не тільки вся Україна, а весь цивілізований світ ужахнувся цинічним спайперським розправам над беззахисними людьми, які закривалися від смертоносних куль професійних вбивць дерев’яними щитами із зображенням Пресвятої Матері Божої й Тризуба. Коли безповоротно було перейдено рубікон від понад двадцятилітньої псевдонезалежністі до боротьби за свою Україну понад усе. Боротьби, яка триває і досі, з кожним роком усе тяжче виборсуючись із озлобленості суспільства, «загартованого» безіменною статистикою втрат на російсько-українській війні, тотальним зубожінням, заробітчанством «по закордонах» і злорадством «п’ятої колони».

Незрима, але така відчутна «печать» прочитувалася на всіх заходах, приурочених до скорботного дня. Перше ім’я їй – «непокараність злочинців». Друге – «надто далеке від ідеалів Майдану сьогодення». Тому так мало звучало промов і так багато віршів і музики. Авжеж, митці завжди були й залишаються своєрідними суддями між дійсністю і сумлінням цілих епох і народів. Вони найкраще і цього разу засвідчують те, що так тяжко довести в наших реальних умовах розчарованим колегам на роботі, сусідам, рідним – та страшна жертва, яку принесла Україна на вівтар своєї державності в лютому 2014 року і яку продовжує тягти з неї обпалений війною Донбас і понині – вона не просто не марна. Вважайте, що вся пролита кров не в землю пішла, а нам перелита, що ми нею врятовані й живемо. І значить, щось таки мусимо, щось таки винні всім тим Героям, яких «не посилали» ні на Майдан, ні на Донбас під російські «Гради». Які пішли самі, щоб прикрити своїми спинами наші й загрузлі в розпачах через зависокий курс долара, й продані за Мальдіви-Сейшели мілкі душі.

Насправді Українська Земля усе це вже десятки разів бачила. Поповнюється як Пантеон Героїв, так і звіринець запроданців. Але найбільше «іржа» роз’їдає кожного, хто між ними – і байдуже чи високо він несе, пестить і леліє «прапор» свого пристосуванства, чи ховає у нього винуваті очі. Помилуй, нас грішних, Господи. І воздай у Небесних Обителях усім Героям, чиї вбивці досі непокарані, бо це ми чогось не змогли й не зуміли…

***

Центральний із приурочених до скорботного дня заходів відбувся в Полтавському академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені М. В. Гоголя. На зібрання запросили активних учасників Євромайдану в Києві та Полтаві, а також бійців АТО, волонтерів, родичів полеглих Героїв. На початку дійства прозвучав Гімн України. Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять загиблих захисників Батьківщини. За дорученням зібрання, кошики синьо-жовтих квітів відвезли до Стел, споруджених Героям біля адмінбудівлі на Соборній, 45 та на Алею Слави міського кладовища.

На екрані миготіли відеокадри буремних подій на Майдані, у зал летіли печальні слова про останні хвилини «бою» за Україну наших земляків – Героїв Небесної Сотні: кремечужанина Ігоря Сердюка, уродженця Слободо-Петрівки Гребінківського району Андрія Черненка, «закарпатця» з Кобеляцького району Петра Ганжі…

Надалі театральна сцена перетворилася на «осколок» воєнного Донбасу: окоп, маскувальні сітки, гільзи… Творчу програму «Блокпост» за однойменною книгою відомого поета Бориса Гуменюка представили артисти обласної філармонії: заслужена артистка України Наталія Іванченко, тріо бандуристок «Вишиванка», солісти Аліна Філіпюк, Микола Гармаш та режисер-постановник Світлана Кравченко.

***

Цього ж дня зворушливий подія відбулася в Полтавській школі-інтернаті №1. У закладі урочисто відкрили дошку пам’яті Героїв Небесної Сотні, яку виготовили учні та вихователі. Гроші на її створення були зібрані дітьми під час спеціально проведеного благодійного ярмарку, а також на вулицях міста.

В обласній універсальній науковій бібліотеці з нагоди Дня Героїв Небесної Сотні відкрили кілька тематичних книжкових виставок. У Полтавському краєзнавчому музеї діє виставка світлин учасника Революції Гідності Миколи Назаренка (м. Миргород ), а також традиційна для пам’ятної дати експозиція, в якій представлені, зокрема,особисті речі майданівців.

Вікторія КОРНЄВА

 «Зоря Полтавщини»

 

 

 

Поділися:
 • 12
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  12
  Shares

Добавить комментарий