Мандрівка – віртуальна, враження – справжні

Мандрівка – віртуальна, враження – справжні

Життя – це мандрівка. Навіть невелика подорож дає можливість не лише відпочити, але й збагатитися новими історіями та враженнями. Цьогоріч карантин змусив залишитися вдома навіть затятих мандрівників, але на зміну традиційним мандрам прийшли віртуальні. Для цього не потрібні транспорт, візи і закордонні паспорти. Днями новий віртуальний проект «Мандрівки пам’ятками археології та історії Полтавщини» представив Центр охорони та досліджень пам’яток археології Полтавської обласної ради. Він же виступив і розробником даного проекту. Це буде онлайн-платформа з інтерактивною мапою пам’яток археології та історико-культурної спадщини нашого краю на основі сайта Центру.

Ідея створення віртуального туру історичними місцями за допомогою інтерактивної мапи виникла кілька років тому. Спочатку створили сайт. Далі розробники вирішили скористатися давно відомою схемою і залучити грантові кошти для повного втілення проекту в життя. П’ять місяців довелося чекати, поки уповноважена комісія Українського культурного фонду розгляне всі грантові заявки. Полтавцям фортуна посміхнулася. Не так давно проект увійшов у десятку переможців серед сотень поданих заявок. За правилами фонду, приблизно 15–20 кращих проектів отримують необхідні кошти. Карантин дещо змінив підхід донорів до фінансування інноваційних ідей, але навіть у цей несприятливий період полтавський проект профінансується повністю.
Директор комунального закладу «Центр охорони та досліджень пам’яток археології Полтавської обласної ради» В’ячеслав Шерстюк повідомив: «Археологічний кадастр – доволі тонка і не надто популярна у загальному археологічному середовищі тема. Тому було вирішено, що доцільно її розширити, збагатити за рахунок туристичного напрямку. Багато людей роками живуть на одній території, але не знають, які пам’ятки є на їхній малій батьківщині. Окрім цього, коли подавалися матеріали на грант Українського культурного фонду, зрозуміли, що нам потрібно було щось більше самого археологічного кадастру. Проект розрахований на широку аудиторію. Коли ми закінчимо роботу, кожен зможе знайти те, що його цікавить найбільше. Карта буде цікава туристам і дослідникам, студентам та історикам, аграріям і жителям місцевих громад».
Привітала полтавських археологів з перемогою у грантовому проекті заступник голови ОДА Катерина Рижиченко. За її словами, наразі Міністерством культури та інформаційної політики України на Полтавщині впроваджується ще один пілотний проект – «Електронний облік пам’яток». Обидва проекти у комплексі мають зберегти історичні надбання області від знищення та недбалого ставлення.
Реалізація ідеї відбуватиметься за фінансової підтримки Українського культурного фонду та благодійної організації Zagoriy Foundation (Благодійний фонд родини Загорій).
Проект дійсно інноваційний і надважливий. Як розповіли в Центрі охорони та досліджень пам’яток археології Полтавської обласної ради, унікальність даного задуму – поєднання пам’яткоохоронної інформації (археологічний кадастр, облікова інформація) з туристичною (фото, 3D, сферичні панорами) та археологічною (публікації, книги, знахідки). У процесі розроблення – комплекс електронних наукових і пам’яткоохоронних досьє на 200 пам’яток та об’єктів культурної спадщини області, 30 сферичних панорам, 10 3D-візуалізацій, 2 3D-моделі реконструкції поховань, 5 авторських туристичних маршрутів пам’ятками археології та історії. На думку організаторів, популяризація об’єктів культурної та археологічної спадщини через туризм та кадастр дасть поштовх до поширення знань про пам’ятки краю. Їх можна буде взяти під контроль, і відповідно – охорону, яка має бути головним чином покладена на керівництво місцевих громад.
Левову частку роботи стосовно написання самої грантової заявки взяла на себе розробниця концепції, журналістка Ксенія Малік. Вона говорить: «Ми намагалися популяризувати кращі набутки нашої історичної спадщини, тому нині робота йде у напрямку створення порталу історичних довідок про відомі місця Полтавщини. Також паралельно ми проводимо соціологічне дослідження, яке буде визначати рівень обізнаності людей із пам’ятками минулого на початку і в кінці проекту. Йде робота над створенням 200 наукових досьє на ті пам’ятки, які потребують охорони. Третім напрямком, над яким триває робота, є туризм. Тут ми створюємо п’ять туристичних маршрутів і проводимо промоційну кампанію серед краєзнавців, спільнот різного напрямку. Комунікаційну стратегію можна віднести до окремих цілей. За дослідженнями Українського культурного фонду, подібні проекти без належної промоції й просування провалюються, тому ми розробили кілька власних стратегій впливу на нашу аудиторію».
Інтерактивну мапу археологічного кадастру, на якій можна здійснити віртуальну подорож, планують закінчити до кінця жовтня цього року.

Юлія ХОМЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

1 thought on “Мандрівка – віртуальна, враження – справжні

Добавить комментарий