Марина ПОРОШЕНКО: “Тепер особливі дітки можуть прибути до школи, сісти за звичайну парту, знайти друзів серед однолітків”

Марина ПОРОШЕНКО: “Тепер особливі дітки можуть прибути до школи, сісти за звичайну парту, знайти друзів серед однолітків”

Полтавська область долучилася до національного проекту Благодійного фонду Петра Порошенка “Інклюзивна освіта – рівень свідомості нації”. Відповідний меморандум днями підписали голова Полтавської ОДА Валерій Головко й дружина Президента України, голова ради Благодійного фонду Марина Порошенко.

Інклюзивно-реабілітаційний центр дарує надію

У рамках робочої поїздки на Полтавщину Марина Порошенко взяла участь у відкритті інклюзивно-ресурсного центру (ІРЦ) “Надія” в Демидівці Кременчуцького району (Омельницька ОТГ). Центр розташовано у приміщенні, де колись була школа, а тепер працює дитячий садочок. Директорка новоствореного закладу Наталія Пирог розповіла, що діяльність ІРЦ “Надія” спрямована на повернення особливим дітям віком від 2 до 18 років надії на спілкування, навчання у звичайних школах, повноцінне життя в суспільстві. Подібні центри – сучасна альтернатива морально застарілій системі психолого-медико-педагогічних консультацій:
– Ми готові приймати до себе всіх діток із особливими освітніми потребами. На сьогоднішній день наш центр уже відвідують 30 таких дівчаток і хлопчиків, 17 із яких – наші, місцеві, а решту підвозять у Демидівку із шести інших громад на соціальному таксі у рамках відповідної муніципальної угоди. З часом ми плануємо розширювати центр, обладнати надворі спеціальний інклюзивний майданчик, оформити кабінет лікувальної фізкультури, ресурсну кімнату, де наші вихованці зможуть навчатися, набувати навичок самообслуговування. Нині ж у спеціально облаштованих приміщеннях із ними вже працюють логопед, психолог і вчитель-реабілітолог.
За словами директорки департаменту освіти і науки ОДА Олени Харченко, наразі в нашій області серед майже 240 тисяч дітей 36 тисяч – це діти з особливими освітніми потребами, у тім числі 4,6 тисячі – з інвалідністю. 591 дитина не відвідує школу, перебуваючи вдома на індивідуальному навчанні:
– Ось на таких діток і розраховані інклюзивно-ресурсні центри, подібні до цього, що ми сьогодні відкриваємо тут, у Демидівці. Головне завдання центрів – допомогти особливим дітям адаптуватися до соціуму й стати його повноцінними членами. В області функціонує 12 таких центрів, а загалом треба 32. Уже маємо рішення про їх створення на місцях.
Передбачається, що утримуватимуть ІРЦ територіальні громади, заробітну плату їхнім працівникам оплачуватиме держава, а методичні й практичні рекомендації з комплектації навчальних приміщень та підвищення кваліфікації учителів-реабілітологів, логопедів, інших фахівців надаватиме Благодійний фонд Петра Порошенка.

“Ми раді, що наша команда однодумців поповнилася полтавськими освітянами”

Ідею створити й відкрити у Демидівці інклюзивно-ресурсний центр підказало саме життя.
– Якось сюди, у демидівський дитсадок, привели маленького хлопчика Даміра. Це – гіперактивна дитина, йому дуже важко сконцентруватися, всидіти на місці. Педагоги почали шукати до нього підхід, адаптувати його до життя в колективі, так і виникла ідея створити центр для допомоги діткам з особливими потребами. Почали думати, як це краще зробити, поїхали в область, у департамент освіти й науки. Допомогу і підтримку отримали від фонду Петра Порошенка, – розповіла голова Омельницької ОТГ Олександра Шереметьєва.
Приїхавши у Демидівку на урочисте відкриття інклюзивно-ресурсного центру “Надія”, дружина Президента України Марина Порошенко оглянула яскраво оформлені приміщення, познайомилася із його маленькими вихованцями й батьками дітей із особливими освітніми проблемами.
– Полтавщина стала 23 регіоном України, де реалізується національний проект фонду, спрямований на соціальну адаптацію дітей із особливостями психофізичного розвитку, – зазначила Марина Порошенко під час відкриття ІРЦ “Надія” в Демидівці. Ми раді, що наша команда однодумців поповнилася полтавськими освітянами, і в Полтавській області вже діє 192 інклюзивні школи, в яких навчається 548 дітей із особливими освітніми потребами. Дуже важливо також, що на Полтавщині інклюзивна освіта охоплює й дошкільні навчальні заклади. Тут діє 29 інклюзивних дитячих садочків, у професійно-технічних училищах опановують професію понад 360 учнів з особливими потребами, більше 400 таких дітей здобувають вищу освіту. Впевнена, що, коли ми об’єднаємо наші зусилля у напрямку запровадження в Україні принципів інклюзивної освіти, ці показники стануть значно кращими. На жаль, такою формою освіти на сьогоднішній день охоплено надто мало дітей із особливими освітніми потребами. Водночас завдяки покращенню архітектурної доступності навчальних закладів, організації підвезення цих дітей у сільській місцевості до шкіл і впровадженню інклюзивної освіти зменшується кількість учнів на індивідуальній формі навчання. Тепер особливі дітки можуть прибути до школи, сісти за звичайну парту, знайти друзів серед однолітків, краще розвиватися, стати самостійнішими.

Дітям із особливими освітніми потребами – особлива увага

Дружина Глави Держави презентувала і передала типові проекти медіатеки й ресурсної кімнати, розроблені за кошти фонду Петра Порошенка у співпраці з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства.
– Медіатека й ресурсна кімната є невід’ємною частиною інклюзивного навчального приміщення для дітей із особливими освітніми потребами. Це – інтерактивний простір, де дітки зможуть займатися за індивідуальними планами. Передбачено зону самообслуговування, відпочинку, обладнання їх сучасною технікою, – зазначила вона.
Кошторис одного такого проекту, включаючи ремонт і наповнення ресурсної кімнати для занять сучасною оргтехнікою за принципами інклюзії, сучасним навчальним обладнанням, меблювання, – близько 347 тисяч. За словами Марини Порошенко, якщо в громади немає необхідних для цього коштів, фонд Петра Порошенка може надати часткову фінансову допомогу в індивідуальному порядку.
Відповідаючи на запитання щодо особливостей реалізації національного проекту “Інклюзивна освіта – рівень свідомості нації”, Марина Порошенко пояснила, що фонд виступив його ініціатором: “Ми дуже вдячні Міністерству освіти і науки України за підтримку нашої ініціативи, завдяки чому нині принципи інклюзивної освіти запроваджуються системно на загальнодержавному рівні в інклюзивно-ресурсних центрах. Загалом по Україні вже діє 400 таких центрів. Їхні фахівці працюють із виявленими під час діагностики стану дітей функціональними порушеннями й здійснюватимуть логопедичний, психологічний супровід таких діток навіть тоді, коли вони підуть до школи, аж до 18 років”.
Вихованці ІРЦ “Надія” отримали від дружини Президента України Марини Порошенко подарунки, а працівники центру – запевнення голови Полтавської ОДА Валерія Головка у всебічній підтримці новоствореного закладу і подібних йому по всій області.

Юлія ДУМКА-КОНДРАТЬЄВА.

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий