Мавпяча віспа вже в Україні

Мавпяча віспа вже в Україні

Згідно з даними ВООЗ, у світі вже зареєстровано понад 70 тисяч випадків цього захворювання, у тому числі 16 смертей. Більше половини підтверджених випадків припадає на Північну та Південну Америку. У країнах Європи – Бельгія, Велика Британія, Іспанія, Італія, Нідерланди, Німеччина, Португалія, Франція та Швеція – реєструється зростання випадків мавпячої віспи. Тому ВООЗ оголосила надзвичайну ситуацію у зв’язку з погіршенням епідемічної ситуації.

Україна не стала винятком стосовно цієї світової проблеми. Згідно з даними МОЗ, з вересня цього року в країні ведеться епідеміологічне розслідування вперше виявлених 3 випадків мавпячої віспи. Усі троє пацієнтів мали легкий перебіг захворювання, за кордоном не перебували та, за попередніми даними, не мали контактів із хворими. Також наразі немає підтвердження, що ці випадки пов’язані між собою. Водночас ризик поширення захворювання серед значної кількості людей наразі низький, запевнили в МОЗ України. Але в нинішніх військових умовах віспа мавп стала особливим викликом для системи охорони здоров’я нашої країни.
Мавпяча віспа – це вірусне віспоподібне захворювання. Доведено, що головним резервуаром його поширення є гризуни. Мавпи заражаються від гризунів, а потім вірус циркулює серед них, звідси й походить назва цієї хвороби. Мавпяча віспа передається через тісний контакт з інфікованою людиною. Вірус в організм людини може потрапити через пошкоджену шкіру, дихальні шляхи або через очі, ніс чи рот та при прямому сексуальному контакті. Також вірус можна підхопити від інфікованих тварин, наприклад, мавп, щурів і білок, або через заражені вірусом предмети, постільну білизну та одяг. Тобто механізм передачі цієї хвороби крапельний і контактний.

Клінічні прояви захворювання

Інкубаційний період триває від 5 до 21 дня. У хворого виникають різкий головний біль, лихоманка, температура може сягати 39 градусів і вище. Хворі скаржаться на біль у спині та м’язах і мають відчуття великої втоми. На третій-п’ятий день у хворого можуть з’явитися висипання на обличчі, які потім поширюються на інші частини тіла, найчастіше – на долоні та стопи. Висип може дуже боліти й свербіти. Шкірочки після висипу відпадають через 3 тижні. Це є той період, на який ізолюють хворого. Ураження можуть залишати рубці. Сама хвороба триває від 2 до 4 тижнів. Згідно з даними ВООЗ, нині у багатьох випадках хвороба протікає у легкій формі, іноді нагадує вітряну віспу, але може бути більш серйозною та мати смертельні випадки. Для боротьби з мавпячою віспою вже створено нову вакцину, триває робота над випуском ліків. Щоб запобігти епідемії цієї хвороби, потрібен постійний моніторинг за вірусом.
***
Державною установою «Полтавський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» вже проведені відповідні підготовчі заходи. Зокрема, наша вірусологічна лабораторія, яку очолює лікар-вірусолог Ірина Байбарза, має всі можливості проводити лабораторні дослідження різних зразків матеріалів від підозрюваних чи хворих на цю хворобу методом полімеразно-ланцюгової реакції (ПЛР). Також спільно з департаментом охорони здоров’я ОДА відпрацьована система своєчасного виявлення, реєстрації захворювання, проведення лабораторних досліджень та епідеміологічних розслідувань.
У зв’язку з міграційними процесами, пов’язаними з військовими подіями, слід звернути увагу на ринки, де торгують дикими тваринами, забороняти вивезення диких тварин із територій, де вони мешкають. Не можна агресивно втручатися у світ дикої природи, потрібно тримати дистанцію, дотримуючись заходів із санітарної охорони території країни та регіонів від завезення й розповсюдження карантинних інфекцій.
Ми маємо не допустити епідемії мавпячої віспи в Україні, бути проінформованими та охороняти наші території від карантинних інфекцій.

Валентин ШАПОВАЛ,
лікар-епідеміолог відділення особливо небезпечних інфекцій ДУ «Полтавський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», заслужений лікар України, кандидат медичних наук, доцент.

Поділися:

Добавить комментарий