“Мене оперували на ангіографі.  Родині це  не коштувало  ніскільки”

“Мене оперували на ангіографі. Родині це не коштувало ніскільки”

У Полтавській обласній клінічній лікарні імені М. В. Скліфосовського журналістам показали, що зроблено за кошти Світового банку.
Медичне обладнання, закуплене у рамках співпраці Полтавської області зі Світовим банком, має служити пацієнтам безкоштовно. Це одна з головних умов чотирирічного партнерства (з 2016 по вересень 2020 року). При цьому апаратура, придбана напряму в провідних світових виробників, коштує на третину дешевше, ніж на вітчизняному ринку. Загальна вартість співробітництва – 40 мільйонів доларів.

«Я вже не в Полтаві? Я в Америці чи в Ізраїлі?»

Пацієнтка неврологічного відділення обласної клінічної лікарні імені М. В. Скліфосовського, 49-річна Людмила із Лохвиці (прізвища не називає), півтора тижня лікувала вдома запалення ока. Спочатку – в сімейного лікаря, потім – у офтальмолога в Гадячі. Аж поки вночі не прокинулася від сильного головного болю. Екстрена допомога виявила тиск 220 міліметрів.

– Хто ж його дома міряє, – ділиться прооперована три дні тому жінка. – У селі всі так роблять: таблетку від головного болю ковтнув – та й далі клопочешся по господарству…

У Полтаві провели додаткове обстеження. Потрібна була термінова операція головного мозку.
– Мене оперували на ангіографі. Родині це не коштувало ніскільки. Спочатку навіть не повірила, – додає Людмила. – З подивом уперше в житті тут дізналася, що шприци бувають безкоштовні. Щоправда, деякі потрібні для операції матеріали довелося чекати під наглядом три дні. Чоловік дуже хвилювався, щоб нічого не сталося, щоб я дожила.

У сусідній комфортабельній палаті – 50-річна полтавка Алла Арбузова. До судинної катастрофи також артеріальний тиск не контролювала. Погане самопочуття пов’язувала з гормональними змінами та стресом – рік тому втратила чоловіка. Знепритомніла на його улюбленій дачі у Стасях Диканського району, де поминали покійного. Обстеження виявило вроджену ваду – одразу кілька аневризм (ушкоджень стінок судин). Найскладніша – на провідній артерії, що живить стовбур головного мозку. Чекати було ніколи, тому на рідкісні витратні матеріали родина швидко зібрала 250 тисяч гривень.

– Той день із пам’яті стерся зовсім, – розповідає Алла. У правому передпліччі співрозмовниці – крапельниця. – Рідні кажуть, я дуже кричала від головного болю. Лікарі пояснили синові, що ангіографічна система дозволяє оперувати щадливо, без трепанації черепа. Операційна бригада і справді виявилася просто супер. За дві години ліквідували три аневризми. Все зробили вчасно, мозок не постраждав. Навколо мене клопоталося так багато людей, що питала: «Я вже не в Полтаві? Я в Америці чи в Ізраїлі?». Зараз почуваюся відмінно, хіба трошки терпнуть кінчики пальців. Попереду ще одна, вже планова, операція, але за кілька місяців сподіваюся відновитися повністю.

Без хірургічного втручання 80 відсотків людей з аневризмою помирають. Ангіограф дозволяє відшукати й ліквідувати місце ураження зсередини судини. Ще півтора року тому, до придбання установки, таких пацієнтів направляли до Києва. Хтось доїжджав, хтось – ні. У відділенні операції проводяться безкоштовно, але витратних матеріалів, що надходять по програмі МОЗ, не вистачає. Тому в області прийняли програму закупівлі за кошти обласного бюджету. Кількість хворих, що потребують такої допомоги, постійно зростає.

Болгарський перець в окулярах мікроскопа

Для проведення відкритих операцій на головному мозку два місяці тому в нейрохірургічному відділенні запрацювало унікальне для України обладнання: операційний нейрохірургічний мікроскоп та система нейронавігації. Їх загальна вартість перевищує 32 мільйони гривень.

– Досі нейрохірург під час операції міг бачити лише поверхню тканини. Орієнтувався на індивідуальні анатомічні особливості. Тепер втручання нагадує кермування за навігатором, – пояснює хірургічний процес завідувач нейрохірургічного відділення Михайло Тончев. – Водій у незнайомій місцевості опиняється вперше, але точно знає, де він знаходиться. За тим же принципом у нейронавігаційну систему (показує прилад поряд з операційним столом) вводяться результати комп’ютерної та магнітно-резонансної томографії пацієнта і передаються на мікроскоп. Хірургічний інструмент «за навігатором» рухається вглиб мозку за прописаною «адресою». Ми заходимо і забираємо пухлину чи гематому, не пошкоджуючи сусідніх ділянок мозку. А пацієнт не отримує ускладнень – порушень зору, чутливості, координації рухів. В Україні подібна апаратура є лише у столичному Інституті нейрохірургії. Але тільки у нас ці прилади об’єдналися в одній операційній. За півтора місяця вони врятували життя шістьох пацієнтів. Видалено 5 інсульт-гематом і одна пухлина.

Журналістам продемонстрували в записі операцію з видалення гематоми. Дозволили розглянути і на моніторах, і через окуляр операційного мікроскопа демонстраційний зразок – «мізки» розрізаного впоперек червоного болгарського перцю. Показали аргоноплазмовий стерилізатор, де за низької температури можна знезаражувати гумові та інші чутливі до температури елементи.

На першому поверсі обласної лікарні триває ремонт. Тут готують кабінети, зміцнюють підлогу для нових МРТ, КТ та рентгенапарата. Комп’ютерний томограф буде найсучаснішим у Полтаві та області. Вага приладу – 7,5 тонни. Результати обстеження надходитимуть у внутрішню мережу обласної лікарні автоматично – раніше, ніж пацієнт прибуде з приймального відділення.

Обладнання, унікальне для області й України

В офтальмологічному відділенні донедавна лікували переважно периферичну зону сітківки. Набряк центральної зони сітківки – макули – лазерні хірурги починають лікувати за допомогою нової установки американської фірми Lumenis. Подібних апаратів поки не має жодна приватна клініка області. Завідувачка відділення Олена Залудяк пояснила, що набряк макули може статися як ускладнення цукрового діабету, гіпертонії, нефропатії та інших хронічних недуг.

– Донедавна усіх цих людей ми змушені були направляти в Одесу, до Інституту імені В. П. Філатова, – розповідає Олена Залудяк. – Уявляєте, що значать далека поїздка і стояння в чергах для людини з проблемами зору та іншими хворобами? Сама ж операція триває декілька хвилин, разом із підготовкою займе з півгодини. Госпіталізація не потрібна. Тепер мешканці області зможуть у нас покращити зір, лікуючи основну хворобу в інших відділеннях.

В обласному кардіоваскулярному центрі журналісти оглянули апарат ударно-хвильової терапії для пророщення нових судин серця у прооперованих пацієнтів з ішемією. Імунохімічний аналізатор працює тут із березня 2018 року. Він дозволяє одразу й точно діагностувати інфаркт. Спектр використання аналізатора дуже широкий – аналізи на ВІЛ, гепатити і багато іншого.

Обладнання для нового корпусу цього закладу також закуповується коштами Світового банку і буде підключатися одразу після здачі приміщення. Будівельники обіцяють одним із перших увести в дію кабінет для ще одного комп’ютерного томографа. Коли запрацюють одразу два найсучасніших КТ – на першому поверсі хірургічного корпусу обласної лікарні і в кардіоваскулярному центрі – пацієнтам більше не доведеться дообстежуватися у приватних клініках. І платити за томографію вони також не будуть.

«Будуємо корпусне багатопрофільне медичне містечко»

Проміжні результати співпраці зі Світовим банком коментує директор департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА Віктор Лисак:

– Це співробітництво за останні роки дозволило зробити революцію в лабораторній діагностиці. Усі лабораторії комунальних підприємств оснащені однаково, тому не доводиться переробляти аналізи, які пацієнт привіз із віддаленого району. Ми переоснастили за стандартними вимогами усі амбулаторії й кабінети сімейних лікарів – від вагів і ростомірів до приладів добового моніторингу артеріального тиску й дефібриляторів. Запроваджено телеметричну передачу даних добового моніторингу, УЗД, велоергометрів для консультацій із фахівцями обласного рівня. Уведені в дію тренінгові класи для постійного навчання спеціалістів.

Медичні працівники тепер більше працюють над профілактикою, щоб навчити пацієнтів відповідальності за своє здоров’я, змінити спосіб життя, якість харчування. Європейська школа інсульту оцінила ці зусилля й визначила Полтавську область базовою для підготовки спеціалістів із питань профілактики та лікування гіпертонії.

Для екстреної медичної допомоги надійшли на інспекторську перевірку зразки автомобілів Пежо класу В. Вартість одного з обладнанням – близько 2 мільйонів гривень. Укомплектовані сучаснішими ЕКГ-апаратами, дефібриляторами, іншими сумками-укладками, з переговорним пристроєм. 93 таких автомобілі надійдуть в область до кінця жовтня і дозволять повністю оновити парк. Для сільської місцевості передбачені повнопривідні авто.

У найближчих планах – розбудова регіональної моделі електронної системи охорони здоров’я та захисту її інформації. Збільшення допомоги пацієнтам із шунтуванням та штучним кровообігом.
У партнерстві зі Світовим банком вдалося зробити справжній прорив. Обласна рада взяла на себе 10 відсотків співфінансування, в рахунок якого вже завершує будівництво нового корпусу кардіоваскулярного центру. Територія обласної лікарні поступово перетворюється на корпусне багатопрофільне медичне містечко.

У рамках проекту Світового банку та МОЗ України.
За підтримки Полтавської облдержадміністрації.

Поділися:

Добавить комментарий