“Ми будували державу, про яку мріяли!”

“Ми будували державу, про яку мріяли!”

Напередодні 6-ї річниці Революції Гідності в обласній універсальній науковій бібліотеці імені І. П. Котляревського пройшла презентація книги «Майдан від першої особи. Регіональний вимір. Випуск 3, ч. 2», що присвячена подіям на Майдані. Точніше – подіям на символічних Майданах усієї України, зокрема й Полтави. А відтак у залі зібралися й безпосередні учасники революції, і полтавська молодь, яка вже вивчає хроніку недавніх подій як новітню історію.
Представила видання його відповідальна редакторка, координаторка регіональних записів проекту «Майдан: усна історія», співробітник Українського інституту національної пам’яті (УІНП), кандидат історичних наук Тетяна Привалко. Цей збірник спогадів продовжує серію видань, уже здійснених УІНП, – раніше вийшли книги «45 історій Революції Гідності» (2015) і «Мистецтво на барикадах» (2016), вони розповідають про події в столиці 2013–2014 років. У третьому збірнику вміщено і спогади очевидців полтавських протистоянь. Серія книг складається з 25 розділів – за кількістю регіонів України, включаючи й окупований Крим. Всі три частини подаються за назвами областей, розташованими в алфавітному порядку.
– Перші записи представники інституту почали робити в лютому 2014 року, коли учасники революції ще стояли на майдані Незалежності, хоча вже почалися анексія Криму, неспокійні події в Луганській і Донецькій областях. Але ми вважали за потрібне пошанувати той героїзм, те безстрашшя, яке було продемонстровано активістами, тому вирішили зафіксувати їхні свідчення. Спершу це робилось в аудіо- спосіб. Ті 143 записи, які вдалося зібрати прямо там на Майдані, є першою такою колекцією. Але вже з 2015 року ми вирішили формувати справжній громадський архів усної історії, і без свідчень із регіонів нам було не обійтися. Саме з квітня 2015 року розпочалася координаційна робота із пошуку тих людей, які б зголосилися взяти участь у цьому проекті. До того, щоб записувати ці свідчення, ми долучили науковців, які зналися на усно-історичній тематиці, працівників архівів, музеїв, громадських активістів, волонтерів. Направили їм методичні рекомендації, щоб за єдиною схемою здійснювалися ці записи. Завдяки сприянню місцевих радіокомпаній це вдалося здійснити й у відео- форматах. Ці записи згодом можуть використовуватися в документалістиці та в радіопередачах. Ми працюємо над створенням сайта онлайн-архіву усної історії. Всього нам вдалося зібрати по регіонах 415 інтерв’ю. Наразі в колекції Майдану 1250 історій. Це спогади, розповіді різних людей – нам важливо було зафіксувати атмосферу прожиття цієї події простими людьми, як вони пригадують її, які емоції пережили, – розповіла Тетяна Привалко.
У Полтаві спершу за роботу взялися професор Юрій Волошин зі студентами, а згодом координаційну роботу проводив перший заступник голови обласного об’єднання товариства ВУТ «Просвіта» імені Тараса Шевченка, нині регіональний представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській області Олег Пустовгар. До аудіо-відеозаписів долучилися журналісти Олександр Бобошко і Сергій Блавацький – спогади полтавців (а це були політики, студенти, медики, громадські діячі, митці, священики, журналісти) уже тоді звучали на радіо в тематичній передачі «Нова доба» і на телеканалі «Лтава» в циклі передач «Уроки історії», що були започатковані з ініціативи тодішнього в. о. керівника ТРК «Лтава» Анатолія Мішина.
Відчути атмосферу полтавського Майдану, наче повернутися в ті дні, ще раз пережити бурхливі емоції чи хоч би уявити їх спонукали присутніх виступи Олега Пустовгара, Олександра Бобошка і Сергія Блавацького, а також учасників полтавського Майдану, нині відомих громадських і політичних діячів Юрія Бублика, Романа Чабановського, Юліана Матвійчука. Їхні розповіді були проілюстровані відеосюжетами тих подій.
Організували захід для полтавців Північно-східний міжрегіональний відділ Управління забезпечення реалізації політики національної пам’яті в регіонах Українського інституту національної пам’яті, департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю та департамент культури і туризму облдержадміністрації, обласна універсальна бібліотека імені І. П. Котляревського.
Лейтмотивом спогадів учасників Майдану став їхній акцент на тому, що вони не просто стояли на Майдані, а будували державу, про яку мріяли. І боротьба за неї триває.

Лідія ВІЦЕНЯ
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий