Михайло Загірняк: людина багатьох вершин

Михайло Загірняк: людина багатьох вершин

25 вересня 2022 року відзначає 75-річний ювілей Михайло Загірняк – ректор Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського (КрНУ), дійсний член (академік) Національної академії педагогічних наук (НАПН) України, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат державних премій України в галузі науки і техніки та в галузі освіти, доктор технічних наук, професор, повний кавалер ордена «За заслуги» та кавалер ордена князя Ярослава Мудрого V та IV ступенів.

Двадцять років поспіль Михайло Загірняк очолює Кременчуцький національний університет. Саме під його керівництвом регіональний політехнічний виш здобув статус національного університету та єдиного класичного університету на Полтавщині, який наразі готує фахівців за 30 спеціальностями. Рік за роком КрНУ долає шлях вгору.
З цього приводу ректор КрНУ каже:
– Життя – як шлях на вершину: вір у себе і лізь вгору! І ніколи не здавайся, бо ніхто тебе туди не понесе!
Михайло Загірняк зазначає, що у нього одразу два життя – одне вщент заповнене наукою, адміністративною роботою та проблемами університету, а друге – це гори. Він 50 років займається альпінізмом, виконав понад 200 сходжень, 60 з яких пройшов маршрутами вищих категорій складності. На його рахунку 11 першосходжень та першопроходжень.
Про таких, як Михайло Загірняк, кажуть – «людина багатьох вершин». Людина, яка досягла вершин у науці, в кар’єрі, в альпінізмі.
Михайло Загірняк народився у Луганську, в родині шкільних вчителів – мати викладала географію, батько – історію. 1970 року з відзнакою закінчив Луганський машинобудівний інститут (ЛМБІ), працював у відділі головного конструктора Луганського тепловозобудівного заводу. Після служби в армії повернувся до інституту, працював на кафедрі електричних машин і апаратів. У 1977-му захистив кандидатську дисертацію, згодом, у 1993-му, – докторську. З 1989-го працював на посаді проректора ЛМБІ з міжнародних зв’язків, навчальної та наукової роботи.
Двічі був у довгострокових відрядженнях у США. У 1983–1984 роках за програмою IREX (електротехніка) стажувався в Університеті Кентуккі у всесвітньо відомого професора Саєда Насара. У 1997– 1998-му за програмою Fulbright працював в університетах Кентуккі та Техасу.
У 2002-му Михайло Загірняк приїхав до Кременчука – колектив Кременчуцького державного політехнічного університету (КДПУ) обрав його ректором. Це стало початком нового етапу життя довжиною у 20 років.
Згадуючи ті часи, Михайло Загірняк зауважив:
– Один шановний полтавський керівник тоді мені сказав: може, ти й крутий був у Луганську, але тут маєш університет третього рівня, і нічого ти з цим не зробиш! Але я знав, що з цим робити, – я хотів створити у Кременчуці національний університет, і ми це зробили!
І новий ректор, і колектив КДПУ були налаштовані розвиватися і вдосконалюватися та не бачили перед собою нездоланних перешкод.
Вже у 2006 році КДПУ здобуває статус закладу вищої освіти IV (найвищого) рівня акредитації. Наступного, 2007-го, року університет виборює почесне звання «Лідер сучасної освіти» на Міжнародній виставці «Сучасна освіта в Україні».
Того ж року розпорядженням Кабінету Міністрів України КДПУ присвоєно ім’я видатного українського математика Михайла Остроградського. Ім’я Остроградського – ідея ректора КДПУ. З цього приводу він зазначив:
– Якщо ми створюємо новий, сучасний університет, то маємо дати йому ім’я та обличчя. І цим ім’ям, на мою думку, має стати ім’я нашого земляка, всесвітньо відомого математика Михайла Остроградського!
Минуло ще два роки напруженої і злагодженої роботи ректора та колективу, й у 2009-му розпорядженням Кабінету Міністрів України Кременчуцький державний політехнічний університет реорганізують у класичний заклад вищої освіти – Кременчуцький державний університет імені Михайла Остроградського (КрДУ). Статус класичного суттєво розширює можливості університету, кількість освітніх програм підготовки бакалаврів та магістрів у цей період зростає в рази. Більш ніж у 2,5 разу зростають і обсяги державного замовлення. Відповідно випускники кременчуцьких шкіл та усього Полтавського регіону отримують можливість здобувати у КрДУ освіту не лише за технічними, а й за гуманітарними, економічними та природничими спеціальностями.
Через рік, у 2010-му, Кременчуцький державний університет отримує статус національного. Вищий щабель в ієрархії закладів вищої освіти України досягнутий.

“Життя – як шлях на вершину: вір у себе і лізь вгору!
І ніколи не здавайся, бо ніхто тебе туди не понесе!”

Наразі Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського посідає 11-те місце серед ЗВО України у рейтингу Національного агентства забезпечення якості вищої освіти. У 2022 році КрНУ здобув 30 місце у рейтингу українських закладів вищої освіти, складеному Освіта.ua за показниками наукометричної бази Scopus. Це найвищий результат серед університетів Полтавщини.
Також у 2022 році університет посів третє місце серед ЗВО України за кількістю призерів Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт та стабільно утримує призові місця за кількістю призерів на Всеукраїнських олімпіадах.
У Кременчуцькому національному університеті щороку проходять міжнародні наукові конференції, зокрема Міжнародна науково-технічна IEEE конференція MEES, матеріали якої індексуються світовою наукометричною базою Scopus. Михайло Загірняк – голова програмного комітету конференції.
Ректор КрНУ системно займається проблемами управління освітою та питаннями забезпечення якості вищої освіти. Зважаючи на його досягнення у цих галузях, у 2010-му він був обраний членом-кореспондентом, а у 2016-му – академіком Національної академії педагогічних наук України (НАПН). Також Михайло Загірняк – дійсний член чотирьох міжнародних та українських громадських академій і трьох міжнародних професійних співтовариств – зокрема IEEE Senior member.
В Україні та в світі професор Загірняк відомий як учений, який зробив значний внесок у розвиток електромеханіки і підготовку інженерних кадрів. Він очолює наукову школу «Електромагнітні та електромеханічні процеси в електричних машинах та апаратах». Його наукові праці присвячені розвитку і розробці методів аналізу та розрахунку електромагнітних полів і процесів у нелінійних середовищах за нестаціонарних умов, розробці теоретичних засад побудови ефективних електромеханічних систем і апаратів. Михайло Загірняк підготував п’ять докторів та вісім кандидатів наук.
Результати наукової діяльності професора Загірняка втілені у понад 600 наукових працях у галузях електротехніки і адміністрування освіти. Зокрема у галузі електричної інженерії опубліковано 385 статей та 15 монографій – чотири з них видані у США та індексуються міжнародною наукометричною базою Scopus. А також 73 авторських свідоцтва і патенти на винаходи. Понад 200 праць надруковані у виданнях, які входять до міжнародних наукометричних баз даних (166 публікацій у Scopus і 110 публікацій у Web of Science).
2015 року Михайло Загірняк у складі авторського колективу отримав Державну премію України в галузі науки і техніки за роботу «Енергоефективні електромеханічні системи широкого технологічного призначення». А 2018-го – Державну премію України в галузі освіти за роботу «Розробка та впровадження інноваційних технологій навчання для підготовки кваліфікованих робітничих кадрів за професією «Зварник».
Щойно Михайло Загірняк повернувся з ХХХІ Міжнародного симпозіуму PTZE (Польське товариство із застосування електромагнетизму), де представив європейській науковій спільноті нову роботу – «Моделювання електромагнітного поля дротової антени».
Попереду робота у новому проекті «Компоненти електромобілів Nextgen: високоефективні та недорогі електродвигуни, з ресайклінґом та низьким використанням рідкісних ресурсів» (2ZERO, HORIZON («Горизонт Європа»)).
Наукова, освітянська та адміністративна робота займає 24 години на добу Михайла Загірняка. За плідну науково-педагогічну діяльність він нагороджений орденами князя Ярослава Мудрого V і IV ступенів, «За заслуги» трьох ступенів, Почесними грамотами Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України, державними та відомчими медалями, знаками і грамотами. Йому присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України».
З нагоди 75-річчя науково-педагогічний колектив Кременчуцького національного університету щиро вітає ректора університету професора Михайла Загірняка:
– Шановний Михайле Васильовичу, колектив Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського висловлює Вам найщиріші вітання з ювілеєм! Зичимо миру, добробуту, здоров’я, творчого натхнення, жаги відкриттів, невичерпної енергії! Нехай Вам таланить на однодумців, відданих колег, доброзичливих і щирих людей, а накопичений життєвий досвід і мудрість допоможуть досягти нових звершень! Божої благодаті та всіляких гараздів Вам і вашій родині!

Матеріал підготовлено прес-центром КрНУ.

 

 

 

Михайло Загірняк: людина багатьох вершин
Тянь-Шань.
Михайло Загірняк: людина багатьох вершин
Заступник керівника Офісу Президента України Олексій Дніпров вручає Михайлу Загірняку орден князя Ярослава Мудрого IV ступеня.
Михайло Загірняк: людина багатьох вершин
Міжнародний симпозіум PTZE.
Поділися:

Добавить комментарий