Мікобактерія туберкульозу здатна  "зависати" у повітрі на добу

Володимир Печериця.

Мікобактерія туберкульозу здатна «зависати» у повітрі на добу

Епідемія туберкульозу в нашій країні для близьких і далеких сусідів є однією з вагомих причин ставитися до нас насторожено. Позиція Євросоюзу – примусового лікування бути не може. Але виявляти захворювання треба на ранніх етапах, медичні рекомендації амбулаторного лікування виконувати правильно.

Ефективність лікування – 63 відсотки

Про це розповів головний лікар обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру Володимир Печериця.
– Ефективність лікування звичайного туберкульозу має складати 85 відсотків, мультирезистентного (стійкого до препаратів) – 75. На цей час ми вперше досягли показника 63 відсотки. Щодо мультирезистентного туберкульозу він значно нижчий, – зазначив фахівець.
Володимир Печериця навів приклади поширених проблем. Скажімо, хворий із бациловиділенням поступив до стаціонару, пролікувався місяць. Захотів додому і попри заперечення лікарів поїхав. Немає тиждень, два. Його шукають. Повертається маршруткою… Міжнародні експерти вважають, що вже за два тижні успішного лікування загроза для оточуючих інфікуватися зменшується в десятки разів, хоча насправді ситуації бувають різні.
Інший приклад. Людина виділяє бактерії, є небезпечною для оточуючих, але законодавство не дозволяє залучити її до лікування навіть через суд. До госпіталізації – так. Але чоловіка (який не хоче лікуватися) доправляють до стаціонару, і він його… просто покидає: бувало й таке.
Пацієнти без бациловиділення, які не мають тяжких супутніх хвороб, одразу починають амбулаторне лікування.
В області ведеться реєстр хворих на туберкульоз. Вирішується питання відкриття закладу на 40 ліжок для паліативного лікування людей із туберкульозом у Веприку Гадяцького району. Треба не лише підготувати приміщення, персонал, а й отримати ліцензію на наркотичні речовини – хоспісне відділення потребує якісного знеболювання. Але складно буде перевести пацієнта, скажімо, з Кременчука за 100 кілометрів від Полтави.

Поєднані патології

– Раніше ВІЛ-позитивних ми обстежували на туберкульоз у тубдиспансері, – розповів Володимир Печериця. – Зараз це категорично заборонено, жоден пацієнт із ВІЛ/СНІД не приходить у диспансер.
Таких поєднаних патологій в області щороку виявляється 100–120. Якщо людині не призначена антиретровірусна терапія (АРТ, проти вірусу імунодефіциту), лікування туберкульозу безперспективне. У мене була молода ВІЛ-позитивна пацієнтка, яка від АРТ відмовилася. А туберкульоз лікувала у нас більше року, терпляче переносила усі побічні дії (ліки від туберкульозу високотоксичні), проте жодного ефекту не було. Без призначення антиретровірусних препаратів ЛКК відмовилася навіть розглядати її справу.
Якщо до такої поєднаної патології додається ще й наркозалежність, потрібна замісна терапія. Бо інакше той, хто щодня перебуває у пошуку дози наркотику, на стаціонарне лікування не погодиться. У нас такий пацієнт у присутності медпрацівника спочатку ковтає ліки від туберкульозу, через 1–2 хвилини – метадонт.

Маска потрібна хворому, а не здоровому

За словами Вододимира Печериці, на початку 1990-х в Україні щороку хворіли на туберкульоз 800–900 медичних працівників. Наразі цифра зменшилася більш як удвічі: 300–400. Найвища захворюваність – серед працівників протитуберкульозних закладів. Головний лікар продемонстрував, як правильно має одягати респіратор медик, що працює із бацилярними формами туберкульозу (лікар, співробітник лабораторії). Маска здорову людину від інфікування мікобактеріями туберкульозу не захистить, натомість обмежує виділення інфекції в навколишнє середовище. Тому маски одягають саме бацилярні пацієнти. Лікар провів просту «лабораторну роботу». Журналіст зміг задути запалену свічку на відстані близько 1,5–1,8 метра. Приблизно на таку відстань поширюються мікобактерії туберкульозу при диханні. При кашлі мокротиння розлітається метрів на 3–5. У правильно зафіксованій масці не вдалося загасити навіть піднесену впритул до обличчя свічку. Тобто більшість мікобактерій хворої людини у масці оточуючим не загрожує.
…Бацилярний пацієнт покашляв і пішов, але мікобактерія туберкульозу в непровітрюваному приміщенні здатна «зависати» в повітрі на добу! Провітрювання скорочує цей термін у рази. Знизити ризики інфікування дозволять прості адміністративні заходи. З допомогою маніометра – приладу, який визначає напрям і швидкість руху повітря, – в кабінеті меблі та місця для лікаря, медсестри, пацієнта можна розташувати так, щоб навіть при кашлі бацилярного хворого загроза для медперсоналу була мінімальною. Ці ж правила можна застосовувати у банках, офісах державних та інших установ під час прийому відвідувачів.
Найефективнішим методом знезараження приміщень вважаються бактерицидні лампи – особливо закритого типу, які не завдають шкоди людям. У туберкульозних стаціонарах вони працюють майже цілодобово.

Де обстежитися на туберкульоз?

Для профілактичних обстежень мешканців до туберкульозного диспансеру вже не запрошують. Бо цей заклад – спеціалізований, для людей, хворих на туберкульоз. Звісно, тому, хто прийде, не відмовлять. Але первинне дослідження – це функція первинної ланки. Флюорографічне обстеження проводиться у поліклініці за місцем проживання. Із часом до диспансеру звертатимуться тільки за направленнями дільничного терапевта чи сімейного лікаря.

Ольга ЩЕГЛОВА
«Зоря Полтавщини»

Поділися:

Добавить комментарий