Микола АНДРІЄНКО: «Наше насіння кукурудзи не гірше зарубіжного»

Керівник СК «Радянський» Микола Андрієнко.

Микола АНДРІЄНКО: «Наше насіння кукурудзи не гірше зарубіжного»

СЬОГОДНІ агроринок пропонує кілька сотень гібридів кукурудзи, вирощених як в Україні, так і за її межами. Є в тому переліку й гібриди, вирощені в СК «Радянський» Кобеляцького району. Це агроформування має статус насіннєвого господарства й тісно співпрацює з науковцями – Інститутом зернових культур степової зони НААН
м. Дніпро (раніше – інститут кукурудзи).

– Більше 40 років співпрацюємо з провідним селекціонером, академіком Борисом Дзюбецьким, директором ТОВ «Агросфера», кандидатом сільськогосподарських наук Олександром Йовою, директором інституту, доктором сільськогосподарських наук Владиславом Черчелем, – розповів голова правління СК «Радянський», депутат обласної ради Микола Андрієнко. Він не приховує: королева полів – його улюблена культура.
У господарстві качаниста займає чималу площу, оскільки сіють на силос, вирощують насіннєву, товарну кукурудзу, батьківські форми, а також демонстраційні ділянки.
– Кукурудза цікава тим, що на неї завжди є попит. З цієї культури виготовляється чимало продукції: крупи, борошно, крохмаль, олія, а ще вона незамінна в кормовій базі тваринницької галузі.
– Чи пам’ятаєте, скільки сортів гібридів виростили на полях СК «Радянський»?
– Звісно, практично всі нові гібриди проходили випробування в нашому господарстві. Пізніше перспективні були внесені в реєстр України та РФ, коли ж з останньою припинились торговельні зв’язки, нашим насінням кукурудзи зацікавився Казахстан.
Якщо це комусь цікаво, назву всі гібриди: «дніпровський-247», «дніпровський-203», «дніпровський-273», «дніпровський-181», «дніпровський-310», «кремінь-200», «кадр-264», «оржиця-237», «подільський-274», «чемеровецький-260», «солонянський-298», «білозірський-295», «почаївський-190», «лада», «яровець-243», «латориця», «хортиця», «фієста», «хотин», «аквазор», «світязь», «рубін», «моніка», «сармат», «олена», «булат», «дніпро», «любава», «пивиха», «запорізький-333».
Час, звісно, не стоїть на місці. Якщо в 1979 році прекрасним врожаєм зерна кукурудзи вважалось 45–50 центнерів з гектара, то зараз нові гібриди вдвічі й більше переважають за врожайністю, посухостійкістю, вологовіддачею. Приміром, на демділянках гібриди «моніка», «олена», «хортиця», «дніпро» дали понад 100 центнерів на круг.
Зважаючи на аномальні погодні умови поточного року, коли протягом вегетації культури спостерігалися значна посуха та практично повна відсутність опадів, ці результати можна вважати високими. До того ж українська кукурудза перевершила кукурудзу іноземної селекції.
І це не дивно. Вітчизняні гібриди розробляються відповідно до наших кліматичних умов, мають високий потенціал урожайності, стійкі до захворювань, посухи…
А оскільки вітчизняні гібриди не поступаються іноземним, значить селекціонери і ми, товаровиробники, йдемо правильним шляхом. Вигідні наші гібриди й щодо цінової політики: в кілька разів дешевші.
* * *
НАША розмова відбувалась на демонстраційних ділянках кукурудзи. У сонячний день на тлі пожовтілого листя виділялись качани – жовті, з червоним відтінком, червоні…
Комбайнер Валентин Зайченко готовий був обмолотити зерно, водії – його перевезти, але їм довелось зачекати, доки керівник Микола Андрієнко охарактеризовував кожен гібрид. Полігони не поспішали збирати через те, що в господарство на «оглядини» як насіннєвих, так і товарних площ кукурудзи приїжджали науковці й товаровиробники – і ті, хто вже купляв насіння в «Радянському», і ті, хто планує це зробити. Після побаченого відразу ухвалювали рішення: купуємо.
– Реалізацію розпочнемо після того, як підготуємо насіннєвий матеріал. У цьому питанні впродовж тривалого часу співпрацюємо з комбінатом хлібопродуктів, – розповів Микола Андрієнко. – Ще раз зазначу: наше насіння не гірше зарубіжного ні за енергією проростання, ні за схожістю та іншими показниками. Тому за наявності зв’язків можна реалізовувати в країни Азії та Європи, мати нове джерело для господарсько-фінансової діяльності.
Як не дивно звучить, але нам у цьому році «посприяли» погодно-кліматичні умови. Навіть найбільші противники вітчизняних гібридів визнали: вони заслуговують на увагу.
А в господарстві, як розповів керівник, побували представники кількох районів Дніпропетровської, Сумської, Кіровоградської, Харківської областей. Колеги з Полтавщини регулярно бувають у господарстві, цікавляться розвитком рослин на різних етапах.

Микола АНДРІЄНКО: «Наше насіння кукурудзи не гірше зарубіжного»
Дружний колектив кукурудзівників господарства.

* * *
ЗАРАЗ можна говорити про заключний етап – урожайність.
– Про гібрид «почаївський-190» я зазвичай кажу так: «Навіть якби селекціонери вивели єдиний цей гібрид, вони ввійшли б у історію».
Збираємо його після 20 серпня при базовій вологості 13,5–14 відсотків. Урожайність – 65–80 центнерів з гектара, в залежності від попередника й природної родючості грунту.
У цьому році «почаївський-190» вирощували на 105 гектарах, середня врожайність – 70 центнерів з гектара.
Як правило, ціна на перше насіння висока, але 2019-й став винятком: ціна, в порівнянні з 2018 роком, була нижчою. Зараз дещо підвищилася.
Вирощують цей гібрид і в Казахстані. Як і «пивиху», «оржицю» – це теж ранні гібриди.
«Хортиця», «фієста», «хотин», «дніпро» – це гібриди нового покоління з хорошим потенціалом урожайності та вологовіддачі. У цьому році урожай на наших полях відповідно склав 77 центнерів з гектара, 80 центнерів з гектара, 87 центнерів з гектара.
Заслуговує на увагу гібрид «дніпро»: початки великі, врожайність – більше 100 центнерів з гектара.
Оскільки господарство утримує тваринницьку галузь, то для неї незамінним є гібрид «рубін» (зерно червоного забарвлення), який має високий вміст каротину – вітаміну А. Це означає, що у раціон годівлі худоби не треба вводити добавки, вітаміни – «рубін» забезпечує потребу в усьому.
Гібриди «сармат», «булат», «олена» вирощуємо під замовлення, особливим попитом вони користуються на півдні Казахстану, де збирають високий урожай.
Наука не стоїть на місці. Наступного року випробування в нашому господарстві пройдуть нові гібриди, а це означає, що для товаровиробників буде ще більше пропозицій щодо насіннєвого матеріалу: вибирайте, вирощуйте й отримуйте фінансовий результат! – таким побажанням підсумував розмову керівник СК «Радянський» Микола Андрієнко.

Наталя ПУЗИНА
Журналіст

Поділися:

Добавить комментарий