Микола НЕСЕН: «Наші головні замовники кадрів – машинобудівні підприємства»

Микола НЕСЕН: «Наші головні замовники кадрів – машинобудівні підприємства»

Машинобудівна галузь – це не лише вагони, асфальтобетонні заводи та інші складні механізми й обладнання для промисловості, транспортної, комунальної, будівельної галузей. У першу чергу це – фахівці високої кваліфікації, які виготовляють, обслуговують і використовують цю техніку. Одним із кращих на Полтавщині закладів, де готують зварників, верстатників, електромонтерів, інших спеціалістів робітничого напрямку, є Вище професійне училище № 7 Кременчука.
Напередодні Дня машинобудівника поспілкувалися з директором ВПУ № 7 Миколою НЕСЕНОМ про сьогодення цієї «кадрової кузні» для машинобудівних підприємств області та перспективи розвитку вітчизняної профтехосвіти.

Якісна ступенева освіта

– Миколо Григоровичу, ви як керівник навчального закладу професійно-технічного спрямування добре знаєте про хронічні «хвороби» сучасної профтехосвіти в Україні. Чи є тенденція до покращення ситуації?
– Нарешті на систему професійної технічної освіти почали звертати увагу. Тема підвищення якості профтехосвіти вийшла на найвищий, урядовий рівень обговорення. Так, згідно з відповідним Указом Президента України була створена Рада з питань розвитку професійної (професійно-технічної) освіти. Очолив її керівник апарату офісу Президента Олексій Дніпров, у складі – заступники керівників профільних міністерств, народні депутати України, директори середніх і вищих професійних навчальних закладів, промисловці, роботодавці. Нарешті до вирішення проблем, які ми роками намагалися здолати самотужки, почали долучатися чиновники вищої ланки, експерти ринку праці, інші фахівці.
Щоправда, багато хто із членів Ради, наприклад, був не в курсі, що ні держава, ні області не фінансують придбання витратних матеріалів для практичного навчання. А без них неможливо якісно підготувати робітника – того ж таки зварника чи електромонтера. Тож доводиться залучати благодійні батьківські внески (Міністерство освіти й науки навіть розробило механізм, як це робити легально, через спеціальний казначейський рахунок), допомогу підприємств – замовників кадрів. Наприклад, Крюківський вагонобудівний завод надає нам виробничі металовідходи, на яких наші учні відпрацьовують зварні шви. Кременчуцький завод дорожніх машин ділиться відходами металевого кругляку.
Та сподіваємося, що незабаром ситуація зміниться, буде ухвалений і запрацює Закон України «Про професійну (професійно-технічну) освіту». Згідно з ним фінансування заробітної плати працівників профтехучилищ, оплати комунпослуг відбуватиметься із Держбюджету, а покриття інших витрат – за кошти місцевих бюджетів.
Щоправда, для цього необхідно перевести професійні освітні заклади із державного підпорядкування до обласної комунальної власності. Але вже зараз маємо деякі позитивні зміни. Так, почали надходити кошти на придбання спецодягу для учнів. Із
1 січня 2022 року анонсують підняття стипендій у галузі профтехнавчання більш ніж удвічі – із 490 до 1250 гривень.
– У чому особливість навчання у ВПУ № 7 Кременчука?
– Наразі в нас навчається 1089 учнів. Наш навчальний заклад пропонує на вибір 16 професій і п’ять спеціальностей. Наприклад, можна одночасно вивчитися на штукатура, лицювальника-плиточника, маляра – опанувати доволі затребувані суміжні професії. Або – верстатника широкого профілю й працювати, власне, верстатником, а також фрезерувальником, токарем, шліфувальником.
Загалом навчання у ВПУ – це можливість отримати якісну ступеневу освіту, тобто закінчити й школу, й профтехучилище, й коледж. Скажімо, приходить до нас дитина після базової загальної середньої освіти, закінчивши 9 класів. У нас вона має змогу здобути повну загальну середню освіту, а також професію, отримавши диплом кваліфікованого робітника, наприклад, зварника. Окрім цього, кращі учні можуть продовжувати навчання для здобуття передвищої освіти, в даному випадку – за спеціальністю «зварювальне виробництво». Раніше це був освітній ступінь молодшого спеціаліста, тепер же – фахового молодшого бакалавра.

Учні, вчителі й наставники…

– Ваші учні часто перемагають на конкурсах, що свідчить про високий рівень їхньої підготовки. Розкажіть про ваших переможців та їхні конкурсні здобутки.
– Конкурс професійної майстерності «Worldskills Ukraine» – престижне фахове змагання, у якому беруть участь молоді спеціалісти, зокрема зварники віком до 25 років. Минулоріч наш учень Віталій Касаїнов виборов на ньому третє місце, хоча в нього були дуже серйозні суперники. Так, перше місце тоді посів зварник-професіонал із «Метінвесту», друге – фахівець із «Моторсічі».
На минулорічному всеукраїнському конкурсі фахової майстерності серед учнів професійно-технічних навчальних закладів, які опановують професію зварника, Мирослав Педай здобув третє місце, а серед майбутніх верстатників Данило Галицький теж продемонстрував третій результат. Тепер хлопці отримують стипендію Президента України.
Згадані конкурсні результати – лише частина здобутків наших талановитих учнів. Ці перемоги – великою мірою заслуга педагогічного колективу ВПУ № 7. У нас трудяться шестеро кандидатів наук, учителі-методисти, а також майстри виробничого навчання, тож є з ким працювати на результат. До речі, серед майстрів виробничого навчання і досвідчені вагонобудівники. Наприклад, цьогоріч ми прийняли на роботу Сергія Валентиновича Рокошевського. Він 25 років пропрацював на Крюківському вагонобудівному заводі, а тепер у ВПУ № 7 ділиться своїм практичним досвідом із молодим поколінням верстатників широкого профілю, готує для вагонобудівного заводу й інших підприємств міста, області гідне поповнення.

Микола НЕСЕН: «Наші головні замовники кадрів – машинобудівні підприємства»

Актуальні вимоги ринку праці

– А які підприємства наразі є основними вашими замовниками кадрів?
– Наші головні замовники кадрів – машинобудівні підприємства. Насамперед це Крюківський вагонобудівний завод, куди регулярно запрошують на роботу наших зварників, верстатників, електромонтерів, операторів верстатів із програмним управлінням. «АвтоКрАЗ» теж замовляє в нас робітників різних професій. Щоправда, підприємство нині переживає непрості часи, але практику наші учні на його виробничих потужностях проходять успішно.
Також двосторонні угоди на підготовку кадрів у нас укладені з Кременчуцьким заводом дорожніх машин, Кременчуцьким колісним заводом, ТОВ «АВМ АМПЕР» тощо. На підставі цих угод формується як державне, так і регіональне замовлення на підготовку кадрів.
– Вище професійне училище № 7 бере участь у різних міжнародних освітніх програмах. Які з них наразі реалізуються на базі ВПУ № 7?
– Ми беремо участь у міжнародній програмі EU4Skills, що запроваджена наразі у семи областях України у партнерстві з Міністерством освіти і науки України за фінансування країнами ЄС – Німеччиною, Фінляндією та Польщею. Ця програма спрямована на реформування професійно-технічної освіти в Україні, зокрема на підвищення якості профтехнавчання, щоб рівень підготовки відповідав актуальним вимогам ринку праці, а також на модернізацію інфраструктури.
ВПУ № 7 стало одним із 21 закладу вітчизняної профтехосвіти, відібраного для участі у цьому міжнародному проєкті. У його рамках наше училище протягом минулого навчального року отримало 25 ноутбуків із сучасним програмним забезпеченням й іншу комп’ютерну техніку. Вона дала змогу забезпечити високу якість дистанційного навчання, а також проліцензувати та розпочати підготовку фахівців за спеціальністю «Комп’ютерні науки». І в новому навчальному році наші кращі учні, які опановували професію «Оператор з обробки інформації та програмного забезпечення» за трирічною програмою, приступили до навчання за цією новою спеціальністю.
Також наші міжнародні партнери згідно з умовами тристороннього меморандуму, підписаного нещодавно за участю Полтавської ОДА в особі Олега Синєгубова та Німецького державного банку розвитку (KfW), який представляє Український фонд соціальних інвестицій, допоможуть нам капітально відремонтувати покрівлю навчально-виробничих майстерень та утеплити їх. А також – придбати програмне забезпечення і комп’ютери для якісної підготовки верстатників-універсалів та операторів верстатів із програмним управлінням, сучасні токарні й фрезерні верстати. Загальний кошторис цього проєкту з оновлення матеріально-технічної бази ВПУ № 7 – 1 мільйон євро, термін реалізації – 2022–2023 роки.

І навчання, і життєвий гарт

– Чи отримує ВПУ № 7 бюджетні кошти на підвищення якості профнавчання учнів?
– За останні три роки з Державного й обласного бюджетів на створення і роботу навчально-практичного центру з підготовки зварників ВПУ № 7 виділено загалом близько 3,2 мільйона гривень. За ці кошти після консультацій із замовниками робітничих кадрів придбали зварне обладнання таких відомих брендів, як Fronius, Kemppi для трьох виробничо-навчальних майстерень цього НПЦ.
До того ж минулого року за рахунок бюджетних коштів та фінансової підтримки Полтавського ГЗК ми створили навчально-практичний центр підготовки електромонтерів із ремонту та обслуговування електроустаткування.
– Незабаром відзначатимемо День машинобудівника. Хоч ви й освітянин, що для вас означає це професійне свято?
– Наше училище було створене саме для забезпечення місцевих машинобудівних підприємств кваліфікованими кадрами, тож ми були й залишаємося у першу чергу машинобудівниками. Звичайно, з огляду на погіршення виробничої ситуації на кременчуцьких заводах нам довелося розширювати свої профорієнтаційні кордони й самостійно виводити на ринок праці власний продукт – кваліфіковані робітничі кадри. Розширили асортимент професій і спеціальностей, які наразі готуємо. Водночас продовжуємо орієнтуватися на кадрові потреби машинобудівних заводів Кременчука.
Із машинобудівниками-виробничниками нас єднає й спільне членство в профспілці працівників машинобудування та металообробки України. Ми тісно співпрацюємо із «Машметалом», маємо вагому підтримку голови Полтавської обласної організації галузевої профспілки, члена Ради Федерації профспілок України Валерія Пухая. Зокрема на базі ВПУ № 7 проводяться наради й семінари за участю керівників та профспілкових активістів галузі щодо охорони праці, проблем соціального захисту спілчан тощо. До речі, до профспілкового руху активно долучаються не лише працівники училища, а й учні. У ВПУ № 7 діє учнівська профспілкова організація, її члени – кращі активісти мають змогу отримувати стипендію обласної організації «Машметал». А головне – юнаки і дівчата долучаються до громадського життя, вчаться бути активними й відповідальними.

Юлія КОНДРАТЬЄВА
Журналіст

Поділися:

Добавить комментарий