Медицина: тема тижня – глаукома (ВІДЕО)

Медицина: тема тижня – глаукома (ВІДЕО)

В Україні на глаукому хворіє 200 тисяч людей, в області на обліку майже 9 тисяч таких пацієнтів. Про це та багато іншого ішлося на черговому п’ятничному брифінгу директора департаменту охорони здоров’я Віктора Лисака.

Підсумки тижня

Традиційний п’ятничний брифінг для журналістів у департаменті охорони здоров’я був присвячений Всесвітньому дню боротьби з глаукомою. Але, знову ж традиційно, директор департаменту Віктор Лисак перед початком роботи підвів підсумки минулого тижня. Так, у рамках співпраці зі Світовим банком укладено контракт на постачання обладнання для кабінетів сімейних лікарів (тонометри, ростоміри, ваги, офтальмоскопи, велоергометри тощо).

Віктор Лисак розповів перспективи реконструкції з добудовою хірургічного корпусу обласної клінічної лікарні імені Скліфосовського. Після його оновлення на першому поверсі  регулюватимуться два потоки пацієнтів: доставлені екстреною допомогою та планові, хто звертається на прийом – для оперативної постановки діагнозу й відсортування в потрібне відділення. Тут розташується блок інтенсивної терапії і все необхідне для повного обстеження пацієнтів: МРТ, КТ тощо. Планується розмістити у корпусі сучасне опікове відділення – таких пацієнтів зараз лікують у Кременчуцькій районній лікарні; нейрохірургічне, потужні реанімаційний та операційний блоки із найновішим обладнанням, відділення інтервенційної кардіології та радіології із проведенням втручань на судинах серця. Усі відділення сполучатимуться між собою.

Реформа в Україні та області

Директор департаменту охорони здоров’я розповів про свою участь у нараді під головуванням Прем’єр-Міністра Володимира Гройсмана з питань реформування медичної галузі. Адже у дуже стислі терміни треба впорати величезний обсяг роботи. До 1 липня пацієнти мають підписувати декларації з сімейними лікарями, заклади первинної охорони здоров’я повинні укласти декларації з пацієнтами до середини 2018 року.

Одночасно з цим усі заклади охорони здоров’я первинного рівня мають стати комунальними підприємствами, бо з 1 липня їх фінансування Національною службою здоров’яздійснюватиметься вже за новим принципом, відповідно укладених декларацій. Наразі в Україні із 1232 стали автономними 72 заклади.

Кожен лікар набирає собі дільницю самостійно (незалено від місця проживання пацієнта).

Як повідомив Віктор Лисак, на початок року в області 65 відсотків робочих місць сімейних лікарів обладнані комп’ютерами, з них 85 відсотків мають доступ до мережі Інтернет. Ще близько тисячі комп’ютерів будуть придбані незабаром, адже їх повинен мати кожен фельдшер, кожен помічник лікаря.

За словами Віктора Лисака, позитивним змінам є чимало підтверджень. Наприклад, у Рокитному Великобагачанського району лікаря не було роками. Наразі там для молодого перспективного фахівця обладнується житло, прийняте рішення про збільшення посадового окладу. Разом із тим є проблеми у фінансових стосунках між ЦРЛ і об’єднаними територіальними громадами.

Тема тижня – глаукома

І традиційно журналісти поспілкувалися з вузькими спеціалістами. Цього разу – офтальмологами: Оленою Залудяк, головним офтальмологом департаменту, завідуючою відділенням обласної клінічної лікарні імені Скліфосовського, та Валентиною Маліковою, завідуючою очним відділенням дитячої міської клінічної лікарні.

Олена Залудяк відповіла на запитання журналістів. Коротко: сонцезахисні окуляри треба носити обов’язково і влітку, й узимку, коли блищить яскравий сніг – щоб захистити сітківку від ультрафіолету й уникнути її дистрофії. У разі будь-якого дискомфорту зору до лікаря треба звертатися негайно. До реклами ліків, придбання окулярів у випадкових продавців Олена Залудяк ставиться вкрай негативно. Глаукома – одне з найпоширеніших захворювань очей у світі і одна з головних причин сліпоти. Основний симптом – підвищення очного тиску. Після 40 років очний тиск треба міряти регулярно. Групи ризику – пацієнти з гіпертонічною хворобою, діабетом – повинні контролювати очний тиск із 35 років. Сімейні лікарі наразі проходять курси на кафедрі офтальмології УМСА, щоб виявляти і направляти на вторинний рівень таких пацієнтів вчасно.

За словами головного лікаря ПОКЛ імені Скліфосовського Григорія Оксака, обсяг коштів на закупівлю кришталиків для учасників АТО, інвалідів АТО, пенсіонерів старшої вікової категорії щороку збільшується, в минулому році це було 260 тисяч гривень. Цьогоріч уже оголошено тендер, причому закуповуються тільки м’які кришталики – вони дорожчі, але значно якісніші.

Валентина Малікова розповіла про захворювання очей у дітей, зокрема народжених передчасно. В області близько 21 тисячі дітей мають патології зору. 9897 дітей потребують лікування і постійного нагляду.

Олена Залудяк пояснила суть операції при глаукомі. Адже якщо цю недугу не лікувати, сліпота настає неминуче. У відділенні проводяться найсучасніші оперативні втручання. На жаль, пристрій, який дозволить прооперувати глаукому один раз на все життя, коштує зараз близько 15 тисяч гривень.

Ольга ЩЕГЛОВА

«Зоря Полтавщини»

Добавить комментарий