Інформаційний кур’єр

information touch

Минуле – проекція на сучасність

Всеукраїнська краєзнавча конференція у Полтаві

Днями у Полтавському університеті економіки і торгівлі (ПУЕТ) відбулася ХV Всеукраїнська наукова історико-краєзнавча конференція під назвою «Українське краєзнавство в системі міжінституційних взаємодій: проблеми концептуалізації та практичної реалізації».

З грунтовною доповіддю «Публічна історія і краєзнавство: проблеми міжінституційної взаємодії» на пленарному засіданні виступив доктор історичних наук, професор, завідувач відділу української історіографії Інституту історії України НАН України, член-кореспондент НАПН України, заступник голови Національної спілки краєзнавців України Олександр Удод. Доповідач зокрема наголосив, що на сучасному етапі розвитку історичної науки і суспільства, коли суттєво змінилося призначення історії (її предметом стає не минуле, а використання минулого в сучасності), історики повинні стати публічними інтелектуалами. Їх сформованість залежатиме від здатності до об’єднання і діяльності у рамках громадських організацій. Тож історики і краєзнавці мають сьогодні виконувати головну свою місію – доносити до суспільства загальне наукове бачення розвитку України в контексті усіх викликів і тенденцій ХХІ століття. Він також торкнувся питань плагіату та актуальності поширення історичних знань про Україну в світі.
Своїми здобутками з колегами поділилися провідні краєзнавці краю: директор Центру з дослідження історії Полтавщини Полтавської обласної ради, заслужений вчитель України Олександр Білоусько, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Людмила Бабенко, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри ПУЕТ Ірина Петренко, кандидат історичних наук Валерій Рекрут, краєзнавці Віталій Григорьєв, Іван Дудник та ін.
У виступах співдоповідачів було підбито проміжні підсумки: визначені основні центри краєзнавчої роботи в області, наведені успішні приклади взаємодії краєзнавчих центрів з органами місцевої влади, науковими інституціями, музейними, архівними та бібліотечними установами, громадськими організаціями, колекціонерами; краєзнавці ділилися досвідом роботи, розповідали про свої останні дослідження, торкалися питань щодо якості друкованих видань.
Вражаючий творчий доробок було представлено НРП-Центром з дослідження історії Полтавщини, де уже багато років створюються тематичні інформаційні бази даних, які дозволяють реалізовувати різні за тематикою краєзнавчі проекти: енциклопедичне видання «Полтавіка» (у 12 томах), «Тарас Шевченко і Полтавщина», «Полтавська філармонія-70», «Чорнобиль 1986–2016. Книга слави і пам’яті. Полтавська область» (до 30-ї річниці аварії на Чорнобильській АЕС), «Полтавщина. Шлях до незалежності. 1986–1991» (до 25-ї річниці проголошення незалежності України), «Українська революція 1917–1921. Полтавський вимір. Події, постаті, документи. 1917–1921» (у трьох томах), презентаційне видання «Полтавщина. Пам’ять віків: Альбом». Лише за останні роки установою підготовлено і видано близько 70 наукових, енциклопедичних та довідкових праць. Сьогодні Центр з дослідження історії Полтавщини став справжнім флагманом краєзнавчого руху в області, його видання відомі далеко за межами Полтавщини.
План роботи місцевих краєзнавців та найближчі перспективи окреслив доктор історичних наук, професор, ректор ПУЕТ, голова правління Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Олексій Нестуля.
Найактивніших краєзнавців було відзначено почесними грамотами товариства, до лав обласної організації прийнято нових членів.
Учасники конференції змогли ознайомитися з виставкою краєзнавчих видань, яку підготували працівники бібліотеки ПУЕТ.

Тарас СЕРПНЕВИЙ
Журналіст

Поділися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Добавить комментарий