Молоко у корови на язиці, або Як у сільгосппідприємстві "ПРОМІНЬ-ПРИВАТ" доповнили і збагатили народну мудрість

Молоко у корови на язиці, або Як у сільгосппідприємстві «ПРОМІНЬ-ПРИВАТ» доповнили і збагатили народну мудрість

Не секрет, що галузь молочного тваринництва в Україні є не надто рентабельною. На жаль, поголів’я корів у нашій державі зменшується з року в рік. Лише за 2018-й, як свідчить офіційна статистика, показники впали ще на 2,5 відсотка (станом на 1 січня корів в Україні залишалося менше 2 мільйонів голів). Велика кількість сільськогосподарських підприємств, фермери, селяни позбавляються великої рогатої худоби. Мовляв, прибуток не компенсує витрат…
Та, як свідчать досвідчені господарники з перспективним мисленням, нині складовими успіху в конкурентній боротьбі у цій надзвичайно важливій, але й, справді, досить затратній галузі, є чотири «К»: власне корови (селекційна робота), якісні корми, кадровий потенціал підприємства та комфортні умови утримання великої рогатої худоби.
Запорука успіху – використання передового досвіду
В агроформуванні «Промінь-Приват», яке базується у Біликах Миргородського району, не лише зберегли поголів’я ВРХ, а й поступово наближаються до найвищих європейських стандартів ведення молочного тваринництва. Тож цілком закономірно, що навіть у таку спеку (коли надої значно знижуються), отримують від кожної дійної корови до 29 літрів молока на день. Це – дуже гарний показник для України. І зупинятися на досягнутому не збираються.
Як зазначив директор ТОВ «Промінь-Приват», заслужений працівник сільського господарства України Володимир Михайленко, на жаль, довгий час Україна значно відставала від західних країн у надоях молока від корови. Причин багато, але найголовніша – тваринницька галузь розвивалася екстенсивним напрямком, не застосовуючи інтенсивних технологій, які розроблялися вітчизняними і зарубіжними науковцями і практиками. Як один із прикладів керівник навів системи, що регулюють температуру в приміщеннях, де знаходиться дійне поголів’я. Нині у цивілізованих країнах не зводять жоден корівник, не передбачивши у проекті забезпечення комфортного температурного режиму для худоби. В Україні ж у шалену літню спеку (а в наших широтах через глобальне потепління щороку стає все спекотніше) корова часто вимушена перебувати у приміщенні, де температура перевищує 35 градусів за шкалою Цельсія. Відсутність комфортних умов впливає на організм тварини, що одразу призводить до зменшення надоїв.
У підприємстві підрахували, що кожного дня лише через високу температуру в технологічних приміщеннях втрачають понад два кілограми молока, адже в інший час надої сягали і 32 літрів на добу. Тобто для дійного стада більш ніж на 500 корів (усього у господарстві, разом із молодняком, нині близько півтори тисячі особин ВРХ) це дуже великі втрати. Тож, окрім нового підходу в кормовій базі (про це трохи нижче), було вирішено облаштувати систему регулювання температури. Враховуючи італійський досвід, у місцях перебування корів (корівниках, доїльному залі, накопичувачі) встановлюватимуться потужні вентилятори, що, розвертаючись на 180 градусів, через спеціальні форсунки розпилюватимуть воду. Завдяки утворенню дрібнодисперсного туману температура має знизитися на 10–12 градусів, що дозволить встановити комфортний для худоби мікроклімат і запобігти втратам.
– Так, реалізація цього проекту – річ недешева, – вступає в розмову Олександр Шульгін, співзасновник підприємства, що відповідає за розвиток тваринництва, – на створення системи мікроклімату буде витрачено понад мільйон триста тисяч гривень. Але ми маємо йти у ногу з часом. Безприв’язне утримання корів, сучасний доїльний зал, розміщення худоби у корівниках за стандартами прогресивних технологій для нашого середнього за обсягами виробництва господарства вже дали дуже вагомий результат. Тепер на часі – система охолодження.

– До речі, звичайно, ми турбуємося не лише про кількісні показники, але й, у першу чергу, про якість своєї продукції. У нас є дозвіл на постачання сировини для виготовлення дитячого харчування. А мірилом якості може бути хоча б те, що саме наше молоко використовується для виготовлення дитячого харчування («Яготинське для дітей») на заводі у смт Згурівка Київської області. Те, що це сучасне підприємство, яке виробляє повний асортимент молочної продукції для дітей віком від 6 місяців і оснащене обладнанням (в тому числі з контролю якості) від провідних світових виробників, співпрацює саме з нами, – визнання того, що «ПРОМІНЬ-ПРИВАТ» – партнер, який виробляє справді якісну сировину, – додає Володимир Михайленко.

Кормова база і селекційна робота
Господарство є племінним заводом з української чорно-рябої породи і репродуктором з вирощування голштинів. Головний зоотехнік Михайло Бакунець працює у «ПРОМІНЬ-ПРИВАТ» 12 років. Він зазначає, що за цей час ситуація складалась по- різному – були і досягнення, і прорахунки. Нині використовується однотипний вид годівлі, з кормової бази виключено багаторічні трави (люцерна) і раціон худоби повністю переведено на однорічні, що дало свій плюс.
Як корми для дійного стада другий рік поспіль використовують жито, яке збирають у спеціальній стадії розвитку рослин при досягненні необхідного рівня вологості. В цьому році заготовлено 1300 тонн, і, як свідчать спеціалісти, якість кормів є однією з найкращих в Україні. До речі, урожайність, у порівнянні з минулим роком, зросла у 2,5 разу, адже використовувався сучасний посівний матеріал, окрім того, допомогла й погода.
Споживаючи корми, що легше засвоюються, корова витрачає менше енергії. Все це дало зростання надоїв, при цьому жирність молока – 3,5, вміст білка – 3,18–3,25 процента, а це дуже гарні показники. У минулому році загальні надої на корову склали 7830 кг. Цьогоріч ставиться завдання перейти восьмитисячну межу.
Значні зміни відбулися й у селекційній роботі. Це дало змогу досягти вищого рівня окупності інвестицій у молочний бізнес, а також, звичайно, забезпечити планову заміну поголів’я, вирощувати племінний молодняк для реалізації на ринку України.
Все поголів’я знаходиться під постійним наглядом головного ветеринарного лікаря сільгосппідприємства Євгенія Іваненка. Доїльна зала під’єднана до системи відеоспостереження та комп’ютерної системи, що дозволяє контролювати як процес доїння, так і якісні показники молока. Завдяки автоматизованим системам усе поголів’я обслуговують лише вісім доярок.
Сумлінність, ініціативність – основа стабільного розвитку
«ПРОМІНЬ-ПРИВАТ» – це не лише тваринництво. В оренді господарства – 3400 гектарів землі, на якій, окрім кормів (а це разом із житом кукурудза на силос), вирощуються озима пшениця, ячмінь, соя, кукурудза, соняшник. Минулого року вдалося досягти врожайності кукурудзи у 110 центнерів з гектара, пшениці – 56 центнерів з гектара, ячменю – 46 центнерів з гектара.
Як зазначив директор агроформування Володимир Михайленко, у сучасних умовах багатопрофільне сільгосппідприємство просто зобов’язане дбати про кожну галузь як пріоритетну. Тож у господарстві розпочато спорудження кормоцеху, завершується будівництво нової автомайстерні. Бригадир тракторної бригади Микола Малюк зауважив, що цей підрозділ дозволить у будь-яку пору року в комфортних умовах виконувати якісні ремонтні роботи.
ТОВ «Промінь-Приват» закуповує нову техніку, зокрема нещодавно придбано сучасні сівалки, адже для гібридних сортів, особливо соняшнику, якість посіву як по густоті, так і по глибині, має надзвичайно велике значення. Нині посіви відповідно оброблені, інженерна служба активно готується до збору врожаю.
Та всі досягнення підприємства були б неможливими без сумлінності, відповідальності, ініціативності людей, які тут працюють. Що стосується тваринництва, то Володимир Михайленко особливо відзначив доярок Лілію Даценко, Тетяну Легеньку, Наталію Бужин, телятницю Надію Панченко, на яких рівняються інші робітники.
Взагалі ж «ПРОМІНЬ-ПРИВАТ» надає роботу близько 120 місцевим мешканцям. Заробітна плата виплачується вчасно, два рази на місяць. Підприємство співпрацює у соціальній сфері з Білицькою і Хомутецькою сільрадами. Зокрема безпосередньо зараз надається допомога дитячому літньо-оздоровчого табору в Біликах.
– Постійно підтримуємо школи і дитсадки, своєю технікою взимку розчищаємо дороги. Турбота про людей, як про своїх працівників, так і про інших мешканців навколишніх сіл, – один із пріоритетів господарства, – наголосив Володимир Михайленко. – Колектив «ПРОМІНЬ-ПРИВАТ» нині з впевненістю дивиться у завтрашній день. При цьому чітко розуміє, що без наполегливої праці досягти нових висот неможливо, адже все, чого вже нині досягло господарство, стало можливим лише завдяки відповідальному ставленню кожного до своєї роботи.

Андрій ФІАЛКОВСЬКИЙ.

Поділися:

Добавить комментарий