Моря і континенти Раїси Коваленко

Моря і континенти Раїси Коваленко

По-різному в житті буває. Одні ледь не з пелюшок мріють про професію, а отримують диплом – і назавжди розчаровуються. Інші ж ніби довгенько й гадки не мають, чому присвятять своє майбутнє, але вибраний шлях стає їхньою щасливою професійною долею. Саме так склалося в житті Раїси Олексіївни Коваленко – учителя географії, природознавства, біології, екології опорного закладу «Білицька ЗОШ І–ІІІ ступенів № 1 Кобеляцької районної ради», учителя вищої категорії, учителя-методиста.

«Педагогів у нашій родині не було. Мої батьки мали робітничі професії, працювали на цегельному заводі в Ганжівці, де ми й жили», – ділиться Раїса Олексіївна.
На той час у Ганжівці була початкова школа. У ній Рая і розпочала подорож у Країну знань. Перша вчителька Олена Яківна звернула увагу на каліграфічний почерк учениці й висловила припущення: «Можливо, станеш учителькою». Згодом дівчинці почали доручати підписувати зошити однокласникам. «Для школярки це було так хвилююче!», – згадує Раїса Коваленко.
Надалі, коли дівчина продовжила навчання у Кобеляцькій середній школі № 2 (зараз опорний заклад «Кобеляцький ліцей № 2 ім. Олеся Гончара»), безперечним авторитетом для неї став учитель географії і класний керівник Віктор Сахно, світла йому пам’ять. Неабияк вплинула на майбутній вибір учениці також Ольга Петрівна Червона, яка завжди намагалася передбачити, хто зі старанних, відповідальних школярів знайде себе на педагогічній ниві. Авжеж, і серце підказувало, і досвід. Отож надалі всі її передбачення справді збулися.
Про вибір вузу абітурієнтці Раї довелося поміркувати чимало. У Полтавському педінституті географічного факультету на той час не було. Тому Віктор Сахно порадив своїй випускниці поїхати на навчання в Луганський педагогічний інститут. Так і зробила. Здобула диплом учителя географії і біології.
«Рік працювала в Солошинській школі. Педагогічний колектив зустрів дуже тепло. Окрім географії, викладала біологію, хімію. Після студентських років було важко, але водночас – і цікаво», – каже Раїса Олексіївна.
Коли довелось змінювати місце роботи за сімейними обставинами, знову допомогла порадою Ольга Червона, на той час – інспектор відділу освіти. З її легкої руки Раїса прибула на роботу до Білицької ЗОШ І–ІІІ ступенів № 1. Там з 1991 року й до сьогодні відкриває учням цілий світ: річки і моря, країни і континенти, міста й селища… Окрім географії, викладає також біологію, природознавство, екологію.
Прикметно, що межі шкільної програми для учительки-ентузіастки затісні. У співпраці з районною станцією юних туристів її вихованці підготували пошукову роботу «Історія колгоспного руху на території Жуківської сільської ради». Наступна пошукова робота була присвячена мешканцям Біликів – учасникам бойових дій у Другій світовій війні.
Веде Раїса Коваленко також гурток «Юні квітникарі» від Полтавського еколого-натуралістичного центру учнівської молоді. Минулого року з її ініціативи Білицька ЗОШ № 1 взяла участь у Всеукраїнській екологічній грі «Паросток». Разом з колегою Вікторією Савченко, учителем біології і хімії, спланували заходи натуралістично-екологічного спрямування і впродовж тижня проводили їх у школі, а фото-, відеозвіт, який допоміг оформити учитель інформатики Василь Пісковий, направили організаторам гри. Результат чудовий: Білицька ЗОШ посіла перше місце в Україні!
Вистачає ентузіазму Раїси Коваленко й на клопоти голови методоб’єднання учителів географії. Особлива гордість учительки – вихованці-призери районних олімпіад. Серед тих, хто багато порадував її цікавістю до географії, – Максим Киричко. Тішиться Раїса Олексіївна і тим, що нині на географічному факультеті Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна навчається її учениця Євгенія Положкіна. Отож є уже кому ділитися добрими розповідями про те, як вплинула на вибір професії Раїса Коваленко.

Наталя ПУЗИНА.

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий