Мотопіхотна бригада названа на честь гетьмана, який уклав Гадяцьку угоду

Мотопіхотна бригада названа на честь гетьмана, який уклав Гадяцьку угоду

58-ма окрема мотопіхотна бригада імені гетьмана Івана Виговського почала формуватись у лютому 2015 року. Своє почесне найменування отримала в День піхоти, 6 травня 2019-го. Бригада базується у місті Конотопі на Сумщині. Саме поблизу Конотопа гетьман Війська Запорозького Іван Виговський здобув блискучу перемогу над московським військом у 1659 році.

Іван Виговський походив з українського шляхетського роду, чий родовий маєток розташовувався у Вигові на Овруччині. Нині це Житомирська область. Він був соратником Богдана Хмельницького та гетьманом Війська Запорозького в 1657–1659 роках. Службу Іван Виговський почав у судових установах Києва та Луцька. Але згодом приєднався до кварцяного (найманого) війська Речі Посполитої. У першій масштабній битві національно-визвольної війни під Жовтими Водами 1648 року Виговський, який воював на боці Речі Посполитої, потрапив у полон до татар – союзників Хмельницького. З полону його викупив Богдан Хмельницький. Так Виговський опинився серед козаків, невдовзі став генеральним писарем і, по суті, правою рукою Хмельницького.
Водночас Виговський не підтримав ідею Хмельницького зробити гетьманську владу спадковою. Після смерті Богдана, в 1657 році, саме до нього після короткого регентства при Юрієві Хмельницькому перейшла гетьманська булава.
У перші місяці гетьманування проти Виговського, не без участі московитів, було вчинено заколот. Гетьман його придушив. Уже було очевидно, що московські «союзнички» насправді не союзники, а загарбники. Тож Виговський активізував дипломатію в пошуках альтернативи.
16 вересня 1658 року була підписана Гадяцька угода з Річчю Посполитою. На тлі очевидності політики поглинання Гетьманщини з боку Московського царства ця угода бачилася як можливість зберегти державність у федерації Війська Запорозького, Королівства Польського, Великого Князівства Литовського. Московське царство вступило у війну з Гетьманщиною. У битві при Конотопі влітку 1659 року, Виговський разом із козаками за військової допомоги турецького султана Мегмеда IV розбив ворожу армію. Та продовжити похід на Москву, як і скористатися плодами перемоги, Виговський не зміг. Активізувалася внутрішня опозиція. В умовах «Руїни» він був змушений зректися булави.
* * *
Відсутність внутрішньої єдності в середовищі козацької еліти мала вкрай негативні наслідки для Гетьманщини. Нині в нас є унікальний шанс зберегти та зміцнити свою незалежну суверенну державу. Визначальна роль у цьому належить нашим славним Збройним силам.
Воїни 58-ї бригади у 2015–2017 роках брали участь у боях за Авдіївську промзону, воювали на Луганщині. Під час повномасштабного вторгнення рашистів в Україну бригада боронила Глухів, Охтирку, Конотоп на Сумщині, Чернігів. Нині її воїни ведуть важкі бої на Бахмутському напрямку. Гасло 58-ї бригади імені Івана Виговського «Simulad Victoriam» – «Разом до перемоги».

За матеріалом офіційної ФБ-сторінки Українського інституту національної пам’яті.

Добавить комментарий